sztuka we wnetrzach

Zapraszamy do stołu

W moim pokoju łóżko stało tu, szafa tam, a między nimi stół. Aż mi się to znudziło. (Stanisław Mrożek)

Kto zagląda czasami na moją stronę wie, że tym cytatem witam odwiedzających moją witrynę.

Łóżko, szafa, stół … A z nich najważniejszy jest … ?

Tak naprawdę każdy element wyposażenia wnętrz jest istotny i może znacząco poprawić jakość naszego życia.

Ale dziś zajmiemy się stołem.

nowoczesne wnętrza

 

Więcej niż mebel 

Stół, to coś więcej niż mebel. Łączy w sobie wiele funkcji, znaczeń i cech. Ma swoje miejsce w kulturze, symbolice, historii i tradycji.

W każdej religii jest stół ofiarny. Przy stole spotykało się dwunastu apostołów z swoim Nauczycielem na ostatniej wieczerzy. Po tym wydarzeniu w chrześcijaństwie  stał on  się ołtarzem.

Okrągły stół

Szczególne znaczenie symboliczne ma ten okrągły. Jego kształt sprawia, że wszyscy zasiadający przy nim są na tej samej pozycji. Nie ma miejsc uprzywilejowanych. Przy okrągłym stole zasiadali rycerze króla Artura. Okrągły stół jest także symbolem porozumienia w okresie zmian ustrojowych w Polsce w 1989 roku.

Jadalnia 

Istnieje tradycja mówiąca o tym, że przy jednym stole nie zasiadasz z wrogiem. Wspólne biesiadowanie, dzielenie się posiłkiem to wyraz miłości i życzliwości. Duży stół, według tej tradycji, sprzyja też budowaniu jedności w domu. Kiedy nie jesteśmy w stanie sięgnąć po znajdującą się w drugim końcu stołu potrawę, prosimy kogoś, aby nam podał ją. Rozładowujemy w ten sposób jakieś niezręczne milczenie, komunikujemy się. Przy dużym stole nie da się mieć focha.

stół w domu

Zmiana myślenia 

Zdarza się, że nasi osoby młode, spędzające dużo czasu poza domem, żywiący się na mieście nie przywiązują do stołu zbyt dużej wagi. Po krótkiej rozmowie z architektem wnętrz, uświadamiają sobie jednak, że warto zatroszczyć się o to, aby stół w domu był. Na dodatek ważne, aby był wygodny i pozwalał komfortowo spożyć posiłek. Jeżeli zapraszamy do domu gości warto i dla nich przewidzieć miejsce przy stole.

okrągły stół

Stolik 

Zawsze zachęcam swoich klientów aby nie rezygnowali ze stołu. Jeżeli w ich mieszkaniu nie ma miejsca na duży stół, proponuję mniejszy mebel, ale taki, który pozwoli im godnie spożyć posiłek, wygodnie usiąść. 

szara kuchnia aranżacja wnętrz Warszawa

 

Misja specjalna stołu

Przy stole nie tylko gromadzimy się na codziennych posiłkach. To także idealne miejsce do rozmów, wypicia kawy czy herbaty. Gromadzimy się przy nim, by świętować ważne momenty w życiu rodziny. Czasami stół służy do tego, aby pograć przy nim w planszówkę, czy kości … O tym jak różnorodne może być jego zastosowanie, każdy z nas miał okazję się przekonać w czasie lock downu.

 

Wieczorem przy stole

U nas po kolacji często stół zmienia się w kącik modelarski lub kosmetyczny. Czasami wysypujemy na niego kupę klocków lego i budujemy z nich budowle.

Niekiedy córki robią przy nim bransoletki z koralików, lepią z modeliny. Nasz stół jest duży, dobrze oświetlony, znajduje się w centralnym miejscu domu. Każdy może z niego korzystać i rozwijać swoje pasje.

Lubimy te chwile, kiedy razem gromadzimy się przy stole.

Jacek Tryc architekt

Wasze historie

Jesteśmy przekonani, że stół każdego z Was kryje w sobie ciekawe historie z Waszego życia. Będzie nam niezmiernie miło, kiedy podzielicie się jakie nietypowe zastosowania ma stół w Waszym domu. Jeżeli macie jakieś ciekawe doświadczenia napiszcie je koniecznie w komentarzu.