Meble Oskara Zięty

FiDU – Meble Oskara Zięty

Technologia FiDU – to metoda obróbki stali formowana pod ciśnieniem. Oparta na szczelnym zespawaniu dwóch blach, które pod wpływem ciśnienia wewnętrznego zostają zdeformowane w trzeci wymiar. Opis tej technologii znalazł się już w podręcznikach dla inżynierów na całym świecie.
Jej twórcą jest Polak – Oskar Zięta. Nazwisko znane kuratorom, inżynierom, designerom na całym świecie. Jeden z najsłynniejszych polskich projektantów, w kraju jest wciąż postacią mało znaną. Sam o sobie mówi, że jest projektantem procesu technologicznego. Swoje dzieła tworzy w komputerze a potem materializuje je w metalu. Technologia FiDU w pierwszej kolejności znalazła zastosowanie w projektach mebli – stołek PLOPP:

Meble Oskara Zięty http://zieta.pl

Metalowy stołek przypominający plażową zabawkę, raczej nie wygląda na wygodny a mimo to można go kupić na całym świecie. Co stanowi o ogromnej popularności produktów studia Zieta Prozessdesign? Doskonale wpasowują się w trendy i kierunki współczesnej inżynierii, kultury i designu. Przedmioty te nadają się do recyklingu, ich produkcja jest wydajna. Zachowują czystość formy, są wygodne i wytrzymałe. Inżynierowie byli przekonani, że stołek PLOPP wytrzyma bez odkształceń obciążenie do 60 kilogramów, a tymczasem wytrzymuje ponad 2 tony.
Można by się zastanowić skąd pomysł a taką technologię? Zięta mówi, że to tradycja rodzinna. Dziadek był kowalem i temat metalu przewijał się u niego w domu odkąd pamięta. Unowocześnił fach dziadka, mówi że: Dziadek kuł w metalu, ja kuję w informacji.

Meble Oskara Zięty http://zieta.pl

Studio Ziety konsekwentnie rozwija metodę FiDU. Dziś produkuje meble, przedmioty codziennego użytku. Obok stołków i krzeseł powstały tam np. wieszaki i stojaki na ubrania, podstawki pod naczynia, drabiny, ławki czy lampy. Wszystkie projekty zostały wykonane z nadmuchanej, wypolerowanej i lakierowanej stali lub miedzi i są dostępne w wielu kolorach.

Meble Oskara Zięty http://zieta.pl

Meble Oskara Zięty http://zieta.pl

Strona internetowa Oskara Zięty: http://zieta.pl/

W tekście wykorzystano informacje zawarte na stronie http://culture.pl/pl/tworca/oskar-zieta
oraz http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/1405617,Oskar-Zieta-projektant-mebli-przyszlosci