drewno beton i cegła nowoczesny kościół

Projekt kościoła

Na początku minionego roku zadzwonił do mnie znajomy zakonnik, któremu wcześniej projektowałem pomieszczenia klasztorne. Poinformował mnie , że został proboszczem, a  w nowej parafii będzie budował kościół. Ponieważ współpraca przy poprzednich projektach układała nam się bardzo dobrze, a powstałe przestrzenie są efektowne i funkcjonalne, zapytał mnie, czy wykonałbym dla niego projekt kościoła.

 

Miejsce spotkania

O architekturze sakralnej myślałem już od czasu studiów. Jest ona nieco inna od tego, czym zajmowałam się na co dzień w pracy, ale zawsze mnie fascynowała i inspirowała. Projekt kościoła to sprawa wielkiej wagi. W centrum każdego procesu projektowego stoi człowiek. Kiedy jednak zaczynam aranżację domu, myślę o przestrzeni, w której żyje rodzina,  człowiek relacjonuje się z drugim człowiekiem. Kościół jest natomiast miejscem spotkania człowieka z Bogiem.  Aranżacja wymaga innych form wyrazu.

 

Nowe wyzwanie

Przyjąłem propozycję. Uznałem to za ciekawe wyzwanie po 25 latach pracy jako architekt wnętrz. Do współpracy zaprosiłem zaprzyjaźnioną pracownię H2 architekci. nowoczesny kościół modern church

 

Pierwszym krokiem, który zrobiliśmy w celu stworzenia projektu kościoła, była wyprawa na Pomorze, gdzie inwestor pokazał nam świątynię, która mu się podoba. Wielogodzinna podróż była okazją do rozmowy o misji i celach, jakie kościół ma pełnić, o inspiracjach i duchowości.

 

Sakrum 

Było dla mnie rzeczą niezwykle ważną, aby zrozumieć potrzeby proboszcza, wiernych a także poczuć ducha miejsca, zrozumieć przesłanie patrona parafii i dowiedzieć się jakiego typu duszpasterstwo jest przewidziane w tym miejscu. Poświeciliśmy na to wiele godzin, ale dzięki temu udało nam się dobrze porozumieć.

parafia Stefana Wyszyńskiego Skórzewo projekt kościoła

 

Wierni 

Kolejnym etapem było dostosowanie tych oczekiwań do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Chcieliśmy zaprojektować ją tak, aby wspierała cele, kreowała oczekiwaną atmosferę i była jak najbardziej dostępna dla wiernych. 

projekt kościoła

 

Tradycja

Zależało nam także, aby budynek nawiązywał do tradycyjnych form architektury sakralnej zachodniej Polski i dobrze wkomponował się w otaczającą przestrzeń. Projekt został zaakceptowany przez biskupa i diecezjalną komisję budownictwa sakralnego. W kolejnych etapach będziemy zdobywać niezbędne pozwolenia i zgody. Projekt kościoła to proces, który angażuje wielu specjalistów – do inżynierów, wykonawców, geodetów po artystów. Budowa potrwa zapewne dłuższy czas. Czeka nas podróż pełna wyzwań. Wierzymy, że powstanie kościół, który będzie dobrze i na lata służył wspólnocie parafialnej. 

kościół nowoczesny projekt paulini Skórzewo

Kontakt

Zaintersowanych współpracą z naszą pracownią zapraszam do kontaktu

Moja pracownia ma wieloletnie doświadczenie w aranżacji wnętrz i przestrzeni. 

Oferujemy profesjonalne usługi projektowe.