Tyvek – materiał przyszłości

Tyvek to lekki, wodoodporny i wytrzymały materiał. Z wyglądu przypomina pognieciony papier, ale łączy w sobie zarówno cechy papieru, jak i folii, tworzywa sztucznego i podłoża tekstylnego. Jest wytrzymalszy niż skóra naturalna. Jak to możliwe? Tyvek – to włókna polietynowe łaczone pod wpływem temperatury i ciśnienia. Tworzą one wysoko przepuszczalną membranę składającą się z milionów włókien. Dzięki nim Tyvek „oddycha” – przepuszcza parę wodną, ale wody w postaci ciekłej już nie. Charakteryzuje go wysoka stabilność wymiarowa, odporność na warunki atmosferyczne (wysoka temperatura, promieniowanie UV),doskonale nadaje się do drukowania i co najważniejsze można go w 100% poddać recyklingowi.

Ze względu na powyższe cechy Tyvek znajduje zastosowanie w budownictwie. Stanowi doskonały produkt do szycia odzieży ochronnej. W Polsce znany i używany jest od 1997 roku dzięki firmie DuPont.

Tyvek z racji swoich niezwykłych właściwości cieszy się też coraz większym zainteresowaniem projektantów mody, dekoratorów wnętrz i polografów. Dziś ta tkanina inspiruje wielu designerów.

tyvek 2

Używa się go do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, trampek, toreb, torebek, etui – każdemu z tych przedmiotów nadaje niepowtarzalny charakter. Ze względu na delikatną i lekką strukturę nadaje się do szycia koszul, sukienek, spódnic etc.

tyvek 7

http://www.pinkpugdesign.com/#!fashion/cwvn

Tyvek znalzł też zastosowanie w wystroju wnętrz, tworzone są z niego piękne lampy, poduszki, poszewki.
Oto przykłady niezwykle estetycznego, świeżego jak ciepłe bułeczki, zastosowania Tyveku przez studio Pink Pug Designe (seria WTW).

tyvek 10

tyvek 11

tyvek 12

tyvek 13

http://www.pinkpugdesign.com/#!design