Wydrukuj sobie życie … w 3d

Co to jest druk 3d?

Technologia druku 3d stopniowo wkracza w nasze codzienne życie. Można wydrukować niemal wszystko: okulary, tipsy, protezę, bieliznę, buty, suknię, lampy, części do samolotu a nawet jedzenia. Mimo powszechnie używanej nazwy – drukowanie 3d – technologia ta z drukiem ma niewiele wspólnego. Opiera się ona na formowaniu płynnego szybkoschnącego tworzywa, które kształtowane jest na podstawie komputerowego modelu. Istnieją tez maszyny SLS (selektywne spiekanie laserowe), które drukują przy użyciu światła laserowego, jako źródła energii do spiekania sproszkowanego matetiału, aby stworzyć solidną strukturę.

Czy to tylko drukarki do małych rzeczy?

Pierwotnie uważano, że drukarki 3d nadają się wyłącznie do drukowania małych form. Powstawały z nich zabawki, biżuteria, okulary, tipsy.

Druk 3d - tipsySarah C.Awod i Dhemerea Ford znudzone typowymi rozwiązaniami stworzyły drukowane tipsy, które dziś podbijają światowe rynki. Od niedawna można je nabyć na stronie: www.shapeways.com
źródło: http://www.shapeways.com

wydruk 3d - nowe technologieOkulary 3d projektu angielskiego projektanta Rona Arada
źródło: http://www.archdaily.com

Wraz z rozwojem technologi druku 3d powstały także drukarki przemysłowe, które produkują obiekty o większej skali i gabarytach. Zwiększono też zakres materiałów nadających się do druku. Drukować można z wosku, metalu, nylonu, żywicy, ceramiki i tworzyw sztucznych. Otwiera to wiele możliwości zarówno dla klientów jak i producentów. Naturalne materiały nadające się do kształtowania w drukarce 3d są pokłonem w kierunku ekologii.

KOLEKCJA BUTÓW 3Dźródło: http://drukarka3d.pl

Początkowo ideą druku 3d było drukowanie w domu, zaczęły wtedy powstawać pierwsze drukowane buty. Były to „gumowe potwory” tandetne i niefunkcjonalne. Firma LYF SHOES zaczęła wskazywać o wiele cenniejszą drogę rozwoju obuwia 3d. Podejście tego producenta polega na wykorzystaniu możliwości jakie daje drukarka 3d do tworzenia modnych butów w pełni dostosowanych do indywidualnych preferencji klienta na dodatek przyjaznych środowisku – nadających się do recyklingu. Mądre wykorzystanie drukarki 3d w tym przypadku polega na uczynieniu z niej ogniwa w produkcji, a nie przenoszeniu procesu produkcji do domu.
W Londynie powstał sklep „iMakr” świadczący usługę wydruku 3d. Klient wysyła plik obiektu do wydruku i w ciągu 48 godzin odbiera gotowy produkt.
Hipotezę, że drukarki 3d nadają sie tylko do małych rzeczy obala fakt, iż zaczęto drukować nimi środki transportu. Mieszkający w Londynie Omer Sagiu – artysta i designer zaprojektował rower, w przeważającej części wydrukowany w technologii 3d. Część komponentów – przerzutki, łańcuch, koła powstała tradycyjnymi metodami. Natomiast rama, kierownica, widelec i pedały są wydrukowane. Daje to możliwość tworzenia osobistych i niezwykle osobliwych rowerów.

 druk 3d - rower Luna Rower Luna, który przypomina strukturę plastra miodu. Projekt Omer Sagiu
>źródło: http://drukarka3d.pl

W efekcie połączenia tradycyjnych technik z technologią 3d powstało funkcjonale dzieło sztuki.

Technologia 3d w aranżacji i projektowaniu wnętrz.

W żadnej chyba dziedzinie życia drukowanie 3d nie zostało tak entuzjastycznie przyjęte jak w architekturze, projektowaniu i aranżacji wnętrz. Technologia stwarza przed designerami szerokie możliwości. Projektanci mają jednak świadomość, że na dzień dzisiejszy optymalnym sposobem wykorzystania druku 3d w aranżacji wnętrz jest zastosowanie go w obszarach wykończeniowych. Druk 3d nie zastępuje w pełni pracy rzemieślników. Komponent mebli w technice 3d jest zbyt kosztowny. Natomiast doskonale się sprawdza ta technologia w produkcji pojedynczych elementów wyposażenia wnętrz.

 druk 3d - biomorficzne lampyBiomorficzne lampy FLY – projekt studia Nervous System.
źródło: http://n-e-r-v-o-u-s.com

siedzisko Siedzisko z cementu opartego na polimerze. Opracowane przez biuro projektowe Real San Fratello Architects.
źródło: https://azarebska.wordpress.com

krzesło Jouina Krzesło projetu Patrica Jouina.
źródło: https://www.pinterest.com/mad0958/déconstruction/

Moda w technologii 3d

Drukarki 3d znalazły też swoje zastosowanie w świecie mody. Tworzy się z nich nie tylko torebki, buty czy biżuterię, ale także bieliznę czy ubrania.

druk 3d - bikini N12 Bikini N12 – powstało we współpracy Cantunuum Fashion i Shapeways. Nazwa serii pochodzi od materiału, z którego jest zrobiona bielizna – nylon 12 – wytrzymały i elastyczny materiał.
żródło: http://gadzetomania.pl

3D-printed-kinematics-dress-from-nervous-system-4D-printing Sukienka zaprojektowana przez studio Kinematics. Swobodnie dopasowuje się do sylwetki, jest elastyczna i zapewnia swobodę ruchu – jak tradycyjny strój. Firma stworzyła aplikację, która umożliwia zaprojektowanie stroju dostosowanego do indywidualnych rozmiarów klienta. Obecnie sukienka znajduje się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
źródło: http://microfabricator.com

Wydrukuj sobie obiad!

Najbardziej jednak zaskakujące może wydawać się to, że drukarki 3d można wykorzystać w gastronomii.

 druk 3d -czekolada z drukarki 3d
Na zdjęciu druk ciastek.
źródło: http://zmorph3d.com

Zatem zanosi się na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wydrukować sobie obiad. Wygląda na to, że szykuje się rewolucja.