Hamak. Materiał do relaksu

Do Europy hamaki dotarły dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł je z Ameryki Południowej. Pierwowzór składa się z prostokątnej płachty materiału lub siatki, którą przywiązuje się do drzew lub pali.
Hamak meksykański to drobna, elastyczna siatka, która szybko schnie na deszczu.
Źródło: whamaku.pl Źródło: whamaku.pl

Hamak brazylijski jest wykonany z bawełny, ozdobiony ażurowymi dekoracjami. Często ma zwisające boki, którymi można się otulić.
Źródło: www.whamaku.pl Źródło: www.whamaku.pl

Hamaki kolumbijskie są wykonane z tkaniny ręcznie plecionej. Najczęściej są kilkuosobowe i zachwycają kolorami.
Źródło: www.nahamaku.com.pl Źródło: www.nahamaku.com.pl

Hamaki z poprzeczkami, na stelażu to już wariacje na temat pierwowzoru. Nieco zmieniają ich funkcję. W hamaku z poprzeczką ciało nie zapada się tak bardzo w materiał, ale też nie da się nim otulić. Jest sztywniejszy i bardziej wywrotny.
Żródło: www. sklep-presto.pl Żródło: www. sklep-presto.pl

Hamak fotel to kolejna propozycja materiału do relaksu, podobnie jak tradycyjne hamaki zawiesza się go, ale tu wystarczy już tylko hak w suficie lub gałąź. Nie nadaje się do spania, natomiast doskonale sprawdzi się jako bezpieczna huśtawka dla dzieci.
Źródło: www.hamakilasiesta.pl Źródło: www.hamakilasiesta.pl

Współcześnie projektanci nieustannie udoskonalają modele hamaków. Wychodząc na przeciw pragnieniom i potrzebom klientów, znajdują nowe rozwiązania. Powstały hamaki, które można rozświecić nawet w otwartej przestrzeni. Duży hamak na stelażu daje komfort wypoczynku całej rodzinie jednocześnie.

Źródło: www.justmodern.com Źródło: www.justmodern.com

Hamak najczęściej kojarzy nam się z odpoczynkiem na łonie natury, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby był elementem wyposażenia wnętrza. Zarówno dorośli jak i dzieci chętnie skorzystają z tej wygodnej formy relaksu pod dachem. Odpoczynek w hamaku ma tę przewagę nad leżeniem na kanapie, że nie obciąża kręgosłupa.

 Żródło: www. dig.do/lasiesta.com Żródło: www. dig.do/lasiesta.com

Hamaki cieszą się też coraz większa popularnością w przestrzeni publicznej. Tam gdzie zostały rozwieszone, automatycznie stały się ulubionym miejsce odpoczynku i spotkań mieszkańców. Były na przykład jedną z atrakcji poznańskiego na Malta Festival 2013.

Źródło: www.pinterest.com Źródło: www.pinterst.com

Nieco bardziej rozbudowaną formę przyjęła instalacja hamaków w Wiedniu. Władze High Museum of Art zrealizowany interaktywny projekt pt: ” Mi Casa – Your Casa”. Architekci z pracowni Heri&Salii zaprojektowali pięciopiętrowy budynek FLEDERHAUSE, który jest pełen hamaków. Jest on ogólnodostępnym miejscem, gdzie każdy może się zrelaksować.

Źródło: www.ogrodosfera.pl Źródło: www.ogrodosfera.pl

Źródło: www.archdaily.com Źródło: www.archdaily.com

Oferta hamaków jest ogromna. Są hamaki ogrodowe, do lasu – z moskitierą, domowe…
Jeżeli tylko marzy Ci się relaks w hamaku, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Udanego wypoczynku.