Nowa adaptacja starego wnętrza

Moda na eklektyczne wnętrza nie przemija. Lubimy tworzyć pomosty między przeszłością a teraźniejszością. Umiejętne łączenie detali z różnych epok wcale nie jest łatwe. Nie ma na nie ścisłych reguł stylistycznych, raczej trzeba pewnego wyczucia i intuicji. Bez wątpienia tym, co da nam gwarancję sukcesu przy nowej adaptacji starego wnętrza, jest szacunek do tradycji.
Mieliśmy ostatnio okazję podziwiać doskonały efekt takich zabiegów.

Hotel Stary w Krakowie – to miejsce, gdzie z dużym wyczuciem i smakiem zabytkowy budynek został przystosowany do współczesnych standardów wyposażenia wnętrz. Można podziwiać tu oryginalne, średniowieczne freski, drewniane renesansowe stropy, gotyckie sklepienia i kolumny. Każda autentyczna tkanka budynku jest szanowana i eksponowana.

Hotel Stary Kraków - hol foto: źródło - https://www.kiwicollection.com Hotel Stary Kraków
foto: źródło – https://www.kiwicollection.com

Okno znalezione podczas prac remontowych znalazło się na honorowym miejscu w holu. Stanowi  ciekawą dekorację, ale jest też elementem historii tej kamienicy.

W średniowiecznych piwnicach znajduje się basen z lazurową wodą. Oryginale sklepienia i ściany pogłębiają pozytywne doznawania towarzyszące wypoczynkowi.

Hotel Stary - basen foto: źródło - http://stary.hotel.com.pl Hotel Stary – basen
foto: źródło – http://stary.hotel.com.pl

Hotel Stary to nie tylko tradycja i przeszłość – to także wygoda, luksus i nowoczesność. Wszystkie współczesne elementy wyposażenia wnętrz zapewniające komfort użytkowania zostały subtelnie wkomponowane w historyczne wnętrze. Mamy tu windy, centrum fitness i funkcjonale meble.

W naszych projektach również przykładamy dużą wagę do tego, by historyczne detale wyposażenia wnętrz znalazły swoiste miejsce, jednocześnie dbamy o to, by wnętrze było komfortowe.

Apartament na Mokotowie kryje w sobie pewną opowieść. Znajduje się w jednej z tych kamienic, które przetrwały wojnę. Blok nie został zburzony w czasie wojny, gdyż mieszkali tu Niemcy. Kamienica została wybudowana w latach 30. i zgodnie z panującymi wówczas standardami  mieszkanie miało wydzielone dwie strefy: dla właścicieli mieszkania i służby.
Pomieszczenie, w którym znajduje się aktualnie kuchnia powstało z kuchni pierwotnej i służbówki, dlatego prowadzą do niej dwoje drzwi. Chęć zachowania oryginalnych futryn zaowocowała ciekawym i nietypowym  rozwiązaniem.

Apartament na Mokotowie w zabytkowej kamienicy Apartament na Mokotowie w zabytkowej kamienicy

Na szczególną uwagę, w tym projekcie zasługuje jednak łazienka dla gości, którą tworzą dawny przedsionek i służbowa toaleta. Chcąc wyeksponować historyczny detal – oryginalne, niemal stuletnie drzwi – przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności łazienki , zostały one oddzielone od prysznica taflą szkła. Takie niebanalne rozwiązanie pozostawia pamiątkę po pierwotnym układzie mieszkania w nowej aranżacji.

 Apartament na Mokotowie w zabytkowej kamienicy Apartament na Mokotowie w zabytkowej kamienicy

Mieszkanie na Żoliborzu znajdujące się w bloku wybudowanym w latach 50.  subtelnie nawiązuje do minionej epoki. Właściciele chcieli optymalnie wykorzystać przestrzeń, dlatego zrezygnowali z kredensów i komód, które wcześniej stały w tym mieszkaniu. Aby rozjaśnić ciemną, parterową przestrzeń, użyto jasnych i nowoczesnych. Nawiązaniem do historii jest niewielki stolik art deco – pozostałość po pierwszych właścicielach, który je ociepla i nadaje mu żoliborski kontekst.

Mieszkanie na Żoliborzu - salon i kuchnia Mieszkanie na Żoliborzu w bloku z lat 50.

Wprowadzenie przeszłości do naszych wnętrz to zabieg, do którego służą nie tylko  meble czy elementy konstrukcji  wnętrz, ale także drobne detale, które osadzają nas w czasie i przestrzeni. Zdjęcia, pamiątki, zwyczaje, kultura są tym, co nas kształtuje i pomaga w budowaniu  tożsamości.
Macie takie rzeczy, które  wpływały na to kim jesteście dziś; jak żyjecie, jak chcielibyście żyć i w jakiej przestrzeni funkcjonować?