Portugalskie korzenie

 

Od kilku miesięcy ogromną popularnością  na naszej tablicy  www.pinterest.com/jacektryc/ cieszy  się krzesło Portuguese Roots Chair zaprojektowane przez Alexandre’a Caldasa.

Foto źródło: https://www.pinterest.com Foto źródło: https://www.pinterest.com

Krzesło to łączy w sobie wszystkie cechy dobrego współczesnego projektu: wywodzi się z tradycji, wykonane jest z naturalnych surowców, nawiązuje do wzornictwa lat 50., doskonale wykorzystuje nowoczesne technologie. Konstrukcja krzesła jest prosta, ale dość skomplikowana w realizacji. Tylne nogi mebla ustawione są pod dość dużym kątem, dlatego musi być wykonana przez sprawnego rzemieślnika.

Foto źródło: https://www.pinterest.com Foto źródło: https://www.pinterest.com

W latach 40.  Gonçalo Rodrigues dos Santos, który prowadził manufakturę – produkował pierwsze sokowirówki, obcasy do butów – stworzył prototyp mebla. Nowością tego projektu było, że znalazł sposob na wygięcie rury. Swój patent trzymał przez wiele lat w tajemnicy. Potem zaczęto produkować je na szerszą skalę. Pod koniec lat 60. dzięki firmie ARCALO stało się bardzo popularne. W latach 70. zaczęto produkować je z plastiku. Jakość okazała się jednak niska. W roku 2011 Alexandre Caldas wraz z młodym i kreatywnym zespołem postanowił oddać hołd dobremu projektowi i zaczął pracować nad nową interpretacją tego krzesła. Dostrzegł w nim dziedzictwo narodowe, nadał mu współczesną formę, wykorzystując powszechnie produkowany w Portugalii korek. I tak powstało krzesło, które łączy naturalne materiały z ekskluzywnym wzornictwem.

Foto: źródło http://www.aroundthetree.eu Foto: źródło http://www.aroundthetree.eu

Od 2014 roku można znaleźć Portuguese Roots Chair w Narodowym Muzeum Designu w Lizbonie. Projekt otrzymał też nagrodę Silver Award 2014 by A’Design Awards.

Foto: źródło http://www.aroundthetree.eu Foto: źródło http://www.aroundthetree.eu

A wam jak się podoba krzesło wykonane z  naturalnego drewna  i korka, nawiązujące do portugalskich korzeni?