Łatki na topie

Moda polegająca na łączeniu kawałków materiału w większą całość znana jest od wieków. Przez cały czas ewoluowała w różne strony, ulegała wpływom wielu kultur, reagowała na techniczne wynalazki, bo dawały jej one możliwość tworzenia patchworków nowymi metodami.

Pierwotnie patchworki powstawały z ubóstwa i chęci maksymalnego wykorzystania trudnych wówczas do zdobycia i drogich tkanin. W obecnych czasach tkaniny są łatwo dostępne, ale wzrasta coraz bardziej potrzeba ekonomicznego i ekologicznego życia. Na fali tych dominujących nurtów wyrósł w designie nowy, patchworkowy trend. Łatwo zaobserwować jego wyraźne ożywienie w ostatnim czasie, przybiera on innowacyjne formy i wzory.

Patchwork święci triumfy w aranżacji wnętrz. Kapy, poduszki i dywany cieszą się ogromną popularnością już od kilku sezonów.

Patchwork poduszka.  Foto: źródło: https://www.pinterest.com Patchwork poduszka.
Foto: źródło: https://www.pinterest.com

Patchwork kanapa - Patricia Urquiola dla marki GAN. Foto: źródło: https://www.pinterest.com Patchwork kanapa – Patricia Urquiola dla marki GAN. Foto: źródło: https://www.pinterest.com

Coraz więcej na rynku pojawia się też patchworkowych mebli. Są to kanapy, komody, fotele, które mogą w niezwykły sposób ożywić wnętrza.

Patchwork sofa. ROCHEBOBIOS PARIS.  Foto: Jacek Tryc Patchwork sofa. ROCHEBOBIOS PARIS.
Foto: Jacek Tryc

Komoda-Babalou.Kare-design.  Foto: źródło: https://www.pinterest.com Komoda-Babalou.Kare-design.
Foto: źródło: https://www.pinterest.com

Olivia Patchwork Armchair.  Foto: źródło:https://www.pinterest.com Olivia Patchwork Armchair.
Foto: źródło:https://www.pinterest.com

Patchworkowy design przeniknął też do branży ceramicznej. Płytki, gresy są projektowane tak, by można je łączyć i mieszać na różne sposoby.

Kolekcja AZULEJ. Patricia Urquiola dla marki MUTINA. Foto: źródło - https://www.pinterest.com Kolekcja AZULEJ. Patricia Urquiola dla marki MUTINA. Foto: źródło – https://www.pinterest.com

Łatki zagościły też w świecie mody odzieżowej. Zarówno znane marki jak i domowe wytwórnie z dużym zaangażowaniem projektują patchworkowe ubrania, torebki, buty.

Bluza marki ZARA.  Foto: źródło -http://www.zara.com Bluza marki ZARA.
Foto: źródło -http://www.zara.com

Hexagon Bag.  Foto: źródłó - https://www.pinterest.com Hexagon Bag.
Foto: źródłó – https://www.pinterest.com

Skoro łatki są wszedzie – we wnętrzach, modzie, tkaninach, drewnie, ceramice, znaczy, że jest na nie popyt? Czy wy też to lubicie?