Design i moda

Projektowanie to dziedzina, która przenika wszystkie sfery naszego życia. Projektuje się ubrania, przedmioty codziennego użytku, samochody, mieszkania, przestrzeń publiczną. Dobry design jest wtedy, gdy rzecz jest ładna i funkcjonalna. W etymologii słowa design jest też ważne określenie – wyznaczanie. Wszystkie cechy dobrego designu znajdziemy w projektach nagrodzonych na Łódź Design Festiwalu 2015. Nasze szczególną uwagę zwróciły projekty na skrzyżowaniu mody i designu: kurta ROBAK (Marmolada Design)  i KASKA (Alicja Wianecka).

Kurtka ROBAK – projektowana była z myślą o ludziach, którzy prowadza miejski styl życia. W metropolii, gdzie gwarno i tłoczno nie zawsze możemy wygodnie usiąść. Kurta ROBAK ma nam to ułatwić.

Kurtka Robak - Marmolada Design - Laureat konkursu "make me!" Łódź Design Festival 2015 Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/ Kurtka Robak – Marmolada Design – Laureat konkursu „make me!” Łódź Design Festival 2015.                                                                      Foto źródło:http://lodzdesign.com/make-me-2015/

 

 

Jej kształt przypomina skorupiaka. Z tyłu znajduje się część przeznaczona do pompowania. Kiedy ją nadmuchamy  zamienia się w poduszkę.

Kurtka Robak - Marmolada Design - Laureat konkursu "make me!" Łódź Design Festival 2015 Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/ Kurtka Robak – Marmolada Design – Laureat konkursu „make me!” Łódź Design Festival 2015.                                                       Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/

 

 

W takiej kurtce możemy siadać, gdzie tylko zapragniemy: na murku, kamieniu, nad rzeką. Wygodne siedzenie możesz mieć zawsze przy sobie a nawet na sobie. Wspólnym mianownikiem dla ubrania i siedziska okazała się tylna część naszego ciała.

Autorami ROBAKA jest interdyscyplinarne studio projektowe Dominiki Wysoglad i Magdy Powlas – MARMOLADA DESIGN.

 

 

KASKA czyli kask rowerowy dla kobiet. Niektórzy pewnie nie rozumieją, po co specjalna damska wersja kasku, ale są też zapewne i takie osoby, które z niecierpliwością czekają na moment, kiedy  posiądą KASKĘ. Czym różni się KASKA od kasku? Dwoma szczegółami:

Z tyłu jest PORT na związane gumką włosy.

Kaska - Laureat konkursu "make me!" Łódź Design Festival 2015  Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/ Kaska – Laureat konkursu „make me!” Łódź Design Festival 2015.
Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/

 

 

Posiada owalne otwory pozwalające na przewleczenie przez nie zapięcia rowerowego.

Kaska - Laureat konkursu "make me!" Łódź Design Festival 2015  Foto źródło: http://www.propertydesign.pl Kaska – Laureat konkursu „make me!” Łódź Design Festival 2015.
Foto źródło: http://www.propertydesign.pl

 

Niewiele różnic?! Nagroda za trzy dziury??? Ale jakże znaczące dziury! Te kilka odpowiednio usytuowanych otworów ułatwi życie niejednej niewieście.

Kaska - Laureat konkursu "make me!" Łódź Design Festival 2015  Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/ Kaska – Laureat konkursu „make me!” Łódź Design Festival 2015.
Foto źródło: http://lodzdesign.com/make-me-2015/

 

Autorką projektu jest Alicja Wianecka – absolwenta ASP w Gdańsku. Dzięki wymianie międzynarodowej rok studiowała w Mediolanie. Odbyła staż w Reserved i Vitsoe London. Pracowała w studiu MALAFOR.

Obydwa projekty w sposób niezwykły odpowiadają na codzienne potrzeby każdego z nas. Marzymy, aby zarówno kurtka ROBAK jak i KASKA powstały również w wersji JUNIOR.

Logo konkursu  Foto źródło: http://www.example.pl

Logo konkursu
Foto źródło: http://www.example.pl

Łódź Design Festiwal odbywa się od ośmiu lat. Prezentowany jest tam design w różnych odsłonach: wzornictwo przemysłowe, design rzemieślniczy i artystyczny, projektowanie graficzne, architektura i moda. Początkowo był to przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa, z czasem jednak rozrósł się do imprezy o międzynarodowym znaczeniu i zasięgu. Dziś Łódź Design Festiwal to ważna światowa impreza. Organizowane są tu liczne wystawy kuratorskie, konkursy i plebiscyty.

Konkurs MAKE ME odbywa się od drugiej edycji festiwalu i jest obecnie najpoważniejszym wydarzeniem tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma na celu wyłowienie młodych twórców, konstruktorów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych i projektowych, którzy mają dobre pomysły i są gotowi do wdrażania swojego projektu w życie. Znalezienie się w gronie laureatów, daje uczestnikom nowe możliwości zaistnienia na rynku, pomaga w promocji marki czy produktu.