Projektowanie według szkoły Bauhaus

Otaczające nas szklane drapacze chmur, mają swoje korzenie w niemieckiej szkole BAUHAUS, która powstała w 1919 roku z połączenia dwóch uczelni: Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł.

Idea

Walter Gropius – jeden z twórców szkoły – w swoim manifeście pt: „Teorie i zasady organizacyjne Bauhausu” pisał: „Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę, której logika wewnętrzna będzie oczywista i promienna, nie obciążona kłamliwymi fasadami i sztuczkami, chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn, radia, szybkich aut.” Koncepcja Gropiusa wraz z ideami Le Corbusiera są tym, co wywarło największy wpływ na współczesną architekturę. Bauhaus, mimo że istniał zaledwie piętnaście lat, dokonał rewolucji w sferze projektowania i designu.

Budynek szkoły Bauhaus w Dessau  foto źródło: http://bauhaus-online.de Budynek szkoły Bauhaus w Dessau
Foto źródło: http://bauhaus-online.de

Gropius i kolejni dyrektorzy uczelni: Hanner Meyer i Ludwig Mies van der Rohe sprzeciwiali się projektom: „mdło – sentymentalnym i estetyczno- dekoracyjnym.” Dużą uwagę zwracali na funkcję, która miała decydować o formie. Najbardziej jednak rewolucyjne było ich nowe spojrzenie na architekturę jako naukę integralnie związaną ze sztuka, psychologią, socjologią, techniką i przyrodą. Dobry projekt to taki, który służy człowiekowi, jest funkcjonalny i dobrze wkomponowany w otoczenie.

Stalowy dom w Dessau.  Foto źródło: https://de.wikipedia.org Stalowy dom w Dessau.
Foto źródło: https://de.wikipedia.org

Haus am Horn, Weimar.  Foto źródło: https://bernardopoppeed.files.wordpress.com Haus am Horn, Weimar.
Foto źródło: https://bernardopoppeed.files.wordpress.com

Dom pani Farnsworth. Projekt - Ludwig Mies van der Rohe.Foto źródło: https://www.pinterest.com Dom pani Farnsworth. Projekt – Ludwig Mies van der Rohe.
Foto źródło:https://www.pinterest.com

Archiwum Bauhausu- Muzeum Projektowania. : Jacek Tryc Archiwum Bauhausu- Muzeum Projektowania.
Foto: Jacek Tryc

Styl miedzynarodowy

Kiedy naziści zamknęli uczelnię, a jej wykładowcy rozpierzchli się po świecie, wprowadzając idee Bauhausu do swoich projektów, ich założenia przekształciły się w nowy MIĘDZYNARODOWY STYL w architekturze.

Białe Miasto. Tel Awiw-Jafa. Izrael. Od 2003 roku na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. foto źródło: https://www.pinterest.com Białe Miasto. Tel Awiw-Jafa. Izrael. Od 2003 roku na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Foto źródło: https://www.pinterest.com

Budynki mieszkalne 860-880 Lake Shore Drive w Chicago.Projekt -Ludwig Mies van der Rohe. Foto źródło:  www.flickr.com Budynki mieszkalne 860-880 Lake Shore Drive w Chicago.Projekt -Ludwig Mies van der Rohe.Ludwig Mies van der Rohe źródło: www.flickr.com

Pawilon Barceloński. Projekt -Ludwig Mies van der Rohe. Foto źródło: http://wllmos.tumblr.com Pawilon Barceloński. Projekt -Ludwig Mies van der Rohe.
Foto źródło: http://wllmos.tumblr.com

Mniej znaczy więcej

Zamiłowanie do prostych form, spokojnej kolorystyki, pełnych światła pomieszczeń przeniknęło nie tylko do architektury, ale miało także silny wpływ na projektowanie wnętrz. Tutaj również postulaty weimarskich profesorów znalazły swoje uzasadnienie. Aranżacja wnętrz podobnie jak architektura jest powiązana z psychologia i socjologią. W pomieszczeniach, które realizują swoją funkcję żyje się dobrze, są przyjazne i chce się w nich przebywać. Motto Ludwiga Mies van der Rohe: „mniej znaczy więcej” i „forma wynikająca z funkcji” są dziś podstawą dobrego projektu, zarówno w architekturze jak i projektowaniu wnętrz.

Archiwum Bauhausu- Muzeum Projektowania.Wnetrze budynku.  Foto: Jacek Tryc Archiwum Bauhausu- Muzeum Projektowania.Wnetrze budynku.
Foto: Jacek Tryc

Wyremontowana kuchnia. Haus Am Horn. Weimar   Foto źródło: http://kitchentalkblog.com Wyremontowana kuchnia. Haus Am Horn. Weimar
Foto źródło: http://kitchentalkblog.com

Jak widać trendy panujące w dzisiejszym designie mają już niemal stuletnią historię. Bauhaus wyraźnie wyznaczył kierunek rozwoju architektury, projektowania i wzornictwa. Zauważacie to w swoim otoczeniu?