Nie takie proste – projekt z nutą nonszalancji

Meble zaprojektowane w sposób nowatorski, trochę nonszalancki, zadziwiający. Patrzy się na nie z lekkim niedowierzaniem, czy to się sprawdzi, czy to się nie przewróci, czy da się z tego korzystać ….? Ewidentnie intrygujące.

Jednym z takich projektów jest: LEANING BENCH – Ławka, ktora się opiera. Wykracza ona poza tradycyjne rozwiązania i odważnie gra z naszymi przyzwyczajeniami. Wygląda trochę jak niedokończony mebel, przypadkowo oparty o ścianę.

Leaning Bench - Ławka, która się opiera. Proj. Izabela Bołoz Foto źródło: http://izabelaboloz.com/pl/prasa Leaning Bench – Ławka, która się opiera.
Proj. Izabela Bołoz
Foto źródło: http://izabelaboloz.com/pl/prasa

Tymczasem ławka jest przemyślana i  zaprojektowana z troską o najmniejszy detal. Projektantka – Izabela Bołoz – doskonale wykorzystała zasadę równowagi. Ławka jest dobrze wyważona. Dzięki niewidocznym, gumowym stopkom jest również stabilna.

Leaning Bench - Ławka, która się opiera. Proj. Izabela Bołoz Foto źródło: http://izabelaboloz.com/pl/prasa Leaning Bench – Ławka, która się opiera.
Proj. Izabela Bołoz
Foto źródło: http://izabelaboloz.com/pl/prasa

LEANING BENCH jest funkcjonalnym meblem, który trochę intryguje, bawi, zaskakuje. Wchodzi w relację z otoczeniem. Jeżeli wydaje Cię to niewiarygodne to polecam krótki film o LEANING BENCH:      http://www.izabelaboloz.com/leaningbench-videohd.mp4

IZABELA BOŁOZ – projektantka mieszkająca w Holandii. Prowadzi tam własne studio. Projektuje przestrzenie publiczne, instalacje artystyczne, scenografie i meble. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Zurychu, ale zmieniła kierunek na projektowanie, kontynuujące naukę w Londynie i Eindhoven, gdzie obecnie prowadzi zajęcia na Uniewrsyecie Technicznym. Ławka LEANING BENCH została wyróżniona w konkursie MUST HAVE na tegorocznym Łódź Design Fesival.

Kolejnym „krzywym” meblem jest szafa ARARA NOMADE zaprojektowana przez OBOIO STUDIO DESIGN. Zaskakujący w formie mebel, niezwykle estetyczny i funkcjonalny.

ARARA NOMADE proj. Oboio Design Studio Foto źródło: http://upknorth.com ARARA NOMADE
proj. Oboio Design Studio
Foto źródło: http://upknorth.com

ARARA NOMADE powstało trochę przez przypadek. Projektant mieszkał tymczasowo w mieszkaniu bez mebli. Wiedział, że w krótkim czasie czeka go przeprowadzka. Chciał stworzyć coś, co pozwoli mu uporządkować rzeczy, a jednocześnie będzie tanie, łatwe w transporcie i montażu a na dodatek ładne.

ARARA NOMADE proj. Oboio Design Studio Foto źródło: http://photo.djournal.com.ua ARARA NOMADE
proj. Oboio Design Studio
Foto źródło: http://photo.djournal.com.ua

Do montażu ARARA NOMADE potrzebne są zaledwie 4 śruby, zdemontowana mieści się do bagażnika osobowego samochodu. Mebel idealny dla tych, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania.

ARARA NOMADE proj. Oboio Design Studio Foto źródło: http://www.showhome.nl ARARA NOMADE
proj. Oboio Design Studio Foto źródło: http://www.showhome.nl

OBOIO DESIGN STUDIO zostało założone Ricardo Freisleben Lacerda i André Pedrini, po tym jak wspólnie wystartowali w konkursie na projekt mebli. Mieszkają i pracują w Florianopolis w Brazylii i doskonale wpasowują się z swoim pomysłem w przemiany gospodarcze swojego kraju.

Krzywe meble są intrygujące. Czy Wam też towarzyszy  obawa, że to się zaraz przewróci?

 

W tekście wykorzystano informacje zawarte na stronie:
http://www.izabelaboloz.com
http://thebigplate.com
http://www.designalive.pl
http://lodzdesign.com