César Manrique – architekt z wyspy Lanzarote

Lanzarote to jedna z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ma ona jednak niewiele wspólnego z tym, co przychodzi nam do głowy na myśl o egzotycznej wyspie. Lanzarote oferuje nam raczej krajobraz marsjański. Nie ma tu banalnych widoczków, a to co stanowi dominujący krajobraz to wulkany, wulkany i zastygła lawa. Na pierwszy rzut oka Lanzarote może wzbudzić grozę.
Krajobraz na Lanzarote. Foto: Jacek Tryc Krajobraz na Lanzarote.
Foto: Jacek Tryc
Krajobraz Lanzarote.  Foto: Jacek Tryc Krajobraz Lanzarote.
Foto: Jacek Tryc

Trochę bardziej zachęca zestawienie jej surowości z bajecznym kolorem oceanu.
Krajobraz na Lanzarote. Foto: Jacek Tryc Krajobraz na Lanzarote.
Foto: Jacek Tryc

Tym, co bez wątpienia jest na wyspie piękne, to spektakularne pomysły na adaptację wulkanicznej wyspy przez artystę, architekta Césara Manrique.
César Manrique Foto źródło: http://www.rtve.es César Manrique
Foto źródło: http://www.rtve.es

César Manrique (1919-1992) Urodził się na Lanzarote. Tajniki sztuki zdobywał u boku Picassa i Matisse’a. Kształcił się w Ameryce. Jako dojrzały człowiek i artysta wrócił na Lanzarote, by stać się bohaterem wyspy. Obecny wygląd wyspa zawdzięcza właśnie jemu. Ten niewielki obszar (ok. 70km długości) utkany jest nietuzinkowymi dziełami Césara Manrique, które są wyrazem jego zamiłowania do architektury organicznej.
Mirador Del Rio  Foto: Jacek Tryc Mirador Del Rio
Foto: Jacek Tryc

Architektura organiczna to taka, która jest analogiczna do natury. Powinna być wpisana w krajobraz, stanowić jego część, wykorzystywać naturalne budowle lub stosować materiały lokalne, korzystając z naturalnych rozwiązań.
Tak właśnie planował pejzaż Lanzarote César Manrique. Pozostawił po sobie wiele niezwykłych budynków, miejsc, rzeźb. Wszystkie on są idealnie wpisane w krajobraz wyspy, stanowią jej naturalne przedłużenie i ułatwiają człowiekowi kontakt z tą fascynującą wulkaniczną przyrodą.

Restaurante Grill Volcan De Timanfaya  Foto: Jacek Tryc Restaurante Grill Volcan De Timanfaya
Foto: Jacek Tryc

Wszystkie obiekty Césara Manrique mają minimalistyczną formę, która w żaden sposób nie zakłócają krajobrazu. Architekt przewidział, że rozwój turystyki może zniszczyć Lanzarote i zaczął zabiegać o to, by ten rozwój uregulować, zachowując jej naturalne piękno, Wystąpił z propozycją, by na całej wyspie obowiązywał zakaz ustawiania reklam. Bardzo szczegółowo sprecyzował styl domów, w jaki wolno na wyspie budować. Wszystkie są białe lub z pumeksu, z określonymi kolorami okiennic.
Budynki w Parku Timanfaya   Foto: Jacek Tryc Budynki w Parku Timanfaya
Foto: Jacek Tryc

Playa Blanca  Foto: Jacek Tryc Paya Blanca
Foto: Jacek Tryc

Rygorystyczne podejście do architektury jakie narzucił César Manrique na Lanzarote; respektowanie jego postulatów zarówno przez władze jak i mieszkańców wyszło wyspie na dobre. Cały obszar jest spójny i harmonijny. Często krajobraz jest surowy i szorstki trochę niepokojący, ale dzięki doskonałej organizacji przestrzeni dający wytchnienie.

Każdy z obiektów jest wybitny i wyjątkowy a jednocześnie spójny. W następnym wpisach opiszemy szczegółowo unikatowe dzieła Césara Manrique na wyspie Lanzarote. Jeżeli jesteście ciekawi jak zostały zagospodarowane tunele powstałe po zastygłej lawie wulkanicznej, jak piękne mogą być akustyczne sale koncertowe pod ziemią, zapraszamy na kolejne reportażowe wpisy o niezwykłej wyspie, zaprojektowanej przez tego wybitnego architekta.