„Kopalnia kawy” – aranżacja wnętrza z pomysłem

Ważnym elementem kultury Lwowa są kawiarnie i związane z nimi zwyczaje. Sprowadzenia kawy do Lwowa przypisuje się Jerzemu Kulczyckiemu, który urodził się w powiecie lwowskim i walczył pod Wiedniem u boku Jana III Sobieskiego. W młodości poznał język turecki. W czasie oblężenia Wiednia użył podstępu i w przebraniu żołnierza osmańskiego , podśpiewując pod nosem tureckie piosenki wkradł się do miasta i pośredniczył w ustaleniu planu pokonania wroga. Za swój wyczyn został uznany za bohatera, a w nagrodę pozwolono mu wybrać sobie z obozu wroga dowolną nagrodę. Kulczycki zdecydował się na 300 worków „dziwnego ziarna”, którym nikt się nie interesował, gdyż wszyscy byli przekonani, że to karma dla wielbłądów. W workach znajdowały się zapasy kawy. Kulczyckiemu przypisuje się otwarcie pierwszej w Wiedniu i jednej z pierwszych w Europie kawiarni o nazwie: „Dom pod błękitną butelką”.

Pomnik Jerzego Kulczyckiego  Foto źródło: http://lwow.info Pomnik Jerzego Kulczyckiego
Foto źródło: http://lwow.info

Żadne źródła nie potwierdzają, aby Kulczycki dotarł z kawą do Lwowa, ale kreatywni właściciele kawiarni w doskonały sposób wykorzystali krążące o nim historie. Dziś mówi się o trwającej nieprzerwanie od XVII wieku tradycji picia kawy w tym miejscu, tworzy się legendy o kawiarnianych spotkaniach intelektualistów, literatów i naukowców. I jak w każdej legendzie i w tej jest zapewne ziarno prawdy. Zresztą przebywając na lwowskim rynku trudno się takiemu wrażeniu oprzeć. Jest tam mnóstwo urokliwych miejsc, w których serwowana jest wyśmienita kawa.

Fakty jednak są takie, że w czasach sowieckich nie było tu zbyt wielu propozycji kawiarnianych, a to co widzimy obecnie zaczęło powstać w latach 90. XIX wieku.

projektowanie wnętrz, kawiarnia, dobre miejsca, aranżacja, lwów, design Kopalnia Kawy Lwów
Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua

Kopalnia Kawy to najwieksza i najbardziej intrygująca kawiarnia we Lwowie. Silnie nawiązuje do historii, wspominając Jerzego Kulczyckiego i tworzy własną legendę na temat tego miejsca. Wnętrza lokalu przypominają manufakturę kawy, na dodatek w piwnicach lokalu wydobywa się kawę z znajdującej się tam kopalni. Kopalnie można zwiedzać! Uprzednio założywszy kask, by nie oberwać kawałkiem kawy odpadającym od ściany. Po zejściu na dół można zobaczyć improwizowany rów, którym jeździ wózek do przewożenia kawy.

Kopalnia Kawy Lwów  Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua Kopalnia Kawy Lwów
Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua

Kopalnia Kawy Lwów  Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua Kopalnia Kawy Lwów
Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua

Kopalnia Kawy Lwów  Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua Kopalnia Kawy Lwów
Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua

Pracownicy z sarkazmem opowiadają turystom, że widocznie źle byli uczeni w szkole: Kawa to nie roślina, kawę wydobywa się w kopalni; przecież widzieli Państwo na dole kopalnię … Wszyscy się mylą, kakao faktycznie rośnie na krzewach, ale kawa absolutnie, kawę się wydobywa … opowiadają. Sa w tych opowieściach niezwykle przekonywujący!

Kopalnia Kawy Lwów  Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua Kopalnia Kawy Lwów
Foto źródło: http://www.fest.lviv.ua

Lokal cieszy się ogromna popularnością wśród turystów. Wynika z tego, że rzeczą niezwykle ważną jest, aby aranżacja wnętrza miała ideę, koncepcję, myśl przewodnią. Dobry design to miejsce spotkania, temat do rozmowy, dyskusji, architektura wnętrz to swego rodzaju dzieło sztuki, spotkanie z drugim, jego przestrzenią, myślą czy pragnieniami. I takie jest właśnie to miejsce, bajkowe, niezwykłe.

Jeżeli planujesz aranżację swojego mieszkania, biura, lokalu … spocznij na chwilę przy dobrej kawie i ułóż swoją własną historię, którą to miejsce opowie  o Tobie …

 

W tekście wykorzystano informacje zawarte na stronie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Franciszek_Kulczycki

http://pozornie-zalezna.blog.pl