Wyspa w kuchni to marzenie wielu z nas. Nie tylko dlatego, że jest funkcjonalna, ale też dobrze wygląda. Pragnę Was zapewnić, że to marzenie, które nie tak trudno zrealizować. Bez względu na to, w jakim stylu urządzasz mieszkanie, bez względu na to, czy kuchnia ma być samodzielnym pomieszczeniem, czy też otwarta, wyspa sprawdzi się doskonale w każdym wariancie.
Apartament w Warszawie. Projekt: Grupa Żoliborz. Foto: M. Tryc.
Są pewne ograniczenia, których nie da się przeskoczyć, ale w dużej mierze wynikają one z Twoich oczekiwań i wyborów. Jest rzeczą oczywistą, że w małej kuchni, która ma być samodzielnym pomieszczeniem może to być trudne, ale często jest to jednak kwestia kreatywności i priorytetów.
Doskonałym przykładem jest adaptacja mieszkania na Żoliborzu. W pierwotnej wersji kuchnia była wąskim, niefunkcjonalnym pomieszczeniem ulokowanym daleko od salonu.
Nowi właściciele byli całkowicie przekonani, że chcą mieć salon połączony z kuchnią i jadalnią. Celebrują wspólne posiłki, lubią gotować, często przyjmują gości. Priorytetem przy zakupie mieszkania, było możliwość stworzenia funkcjonalnego living roomu, w którym toczy się życie rodzinne. Jak się później okazało, chętnych do zakupu tego mieszkania było wielu, ale rozkład z małą kuchnią w kącie, wszystkich zniechęcał, mimo atrakcyjnej lokalizacji. No, ale od tego właśnie jest architekt wnętrz, aby poradzić sobie z takimi sprawami. Połączenie kreatywności z wiedzą inżynierską zaowocowało estetycznym i praktycznym rozwiązaniem. Tak naprawdę, cała koncepcja oparła się na przesunięciu jednej ze ścian działowych. Powierzchnia sypialni została nieco zmniejszona, dzięki czemu w salonie znalazło się miejsce na dużą i wygodną kuchnię z wyspą.
Salon z kuchnią. Żoliborz. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Biała kuchnia. Mieszkanie na Żoliborzu. Projekt: Jacek Tryc- wnętrza
Kolejnym ciekawym przykładem tego, jak urządzić kuchnię z wyspą jest aranżacja mieszkania w przedwojennej kamienicy. Powstała ona w miejscu dawnej służbówki. Istotą projektu było zachowanie tego, co możliwe w oryginalnej formie, przy jednoczesnym komforcie użytkowania. Po niewielkich modyfikacjach udało się uzyskać sporą przestrzeń, na środku której stanęła wyspa. Jest ona nie tylko pakownym meblem, ale również barkiem. Można przy niej spożyć posiłek, poczytać prasę, czy po prostu spocząć na chwilkę.
Apartament w kamienicy. Kuchnia. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Apartament w kamienicy. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza. Foto: Rafał Nebelski
Jeżeli ktoś ma obawy, że kuchnia połączona z salonem może okazać się rozwiązaniem nieestetycznym, to należy powiedzieć sobie jasno: gotowanie nie jest czynnością, którą trzeba ukrywać. Nowoczesne technologie, piękna armatura, dobry design dodatków nie tylko nie oszpeci salonu, ale wręcz przeciwnie nada mu niezwykłego klimatu.
Apartament w Warszawie. Projekt: Grupa Żoliborz. Foto: M.Tryc.
Apartament w Sopocie. Projekt wnętrz: Jacek Tryc – wnętrza
Wyspa kryje w sobie wiele zalet. Przede wszystkim daje nam dodatkowe miejsce do przechowywania. Ułatwia pracę w kuchni, skracając dystans między urządzeniami. Dzięki jej niskiej zabudowie zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową. W zależności od potrzeb na wyspie możemy zamontować akcesoria, kuchenkę, zlew czy ukryć w niej zmywarkę.
Kuchnia i jadalnia. Projekt wnętrz: Jacek Tryc – wnętrza
Nowoczesna kuchnia z wyspą. Projekt: Michał Krawczyk. Meble marki CUBEO
Jej wielkim walorem jest też możliwość wspólnego przygotowywania posiłków. Podejmując gości możemy być z nimi w relacji: zabawiać rozmową, uwodzić smakiem i zapachem przygotowywanych potraw.
Może też stanowić ona charakterystyczny element dekoracji wnętrza, wyznaczyć strefy w mieszkaniu. Czasami doskonale sprawdzi się w tej roli subtelny mebel. Nie musi być wcale kolos na pół salonu. Urokliwa niska zabudowa, stolik czy regał też spełni swoje zadanie.
Apartament Zakopane. Projekt: Jacek Tryc -wnętrza. Foto: Marcin Czechowicz. Stylizacja: Marynia Moś. Publikacja: M jak mieszkanie.
Apartament w Warszawie. Projekt: Grupa Żoliborz. Foto: M. Tryc, Meble Cubeo
Nowoczesna kuchnia. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza.
Jak widzicie możliwości jest mnóstwo. Z wyspą żyje się naprawdę dobrze! A Wy macie swoją wyspę ? Jakie skarby w niej kryjecie? Piszcie, pytajcie, dzielcie się swoimi doświadczeniami.