Światło proszę … !

O tym, że światło ma duży wpływ na nasze samopoczucie, wiemy wszyscy. Chociażby z piosenki Kazika:

Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca
nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące
tylko zimno i pada zimno i pada na to miejsce w środku Europy” (Kazik Staszewski, Cztery Pokoje, A.D.2000)

W okresie jesienno – zimowym, kiedy dni są krótkie i często ponure stajemy się apatyczni, ospali i pozbawieni energii.  Brak światła zakłóca proces wydzielania melatoniny i zmniejsza stężenie serotoniny, która odpowiada za kontrolę nastroju. Dlatego  dopada nas tzw. „jesienna deprecha”. Jak możemy sobie pomóc, jak zapobiegać sezonowemu obniżeniu nastroju i witalności? Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tym, jest odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu i miejscu pracy. Odpowiednie to znaczy takie, które pozwoli nam  optymalnie wykorzystać światło dzienne a przy ewidentnym jego braku będzie je skutecznie zastępowało.

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. W pierwszej kolejności należy dobrze zaplanować dopływ światła dziennego, a następnie umiejętnie rozmieścić światło sztuczne. Dobre oświetlenie nie nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia w pomieszczeniu i komfortu użytkowania, ale też  czynnik, który decyduje o tym, czy będzie on przytulny, klimatyczny. Światłem możemy budować nastrój, eksponować i ukrywać różne miejsca. Światło ma wielką moc.

Starajmy się optymalnie wykorzystać światło dzienne , gdyż pozwoli nam żyć ekologicznie  i jest wielkim dobrodziejstwem dla naszego samopoczucia. Wszystkie lampy tylko będą je zastępowały, ale to naturalnego światło jest najbardziej pożądane przez nasz organizm. Należy się o to zatroszczyć już we wstępnej fazie projektu. Budując dom pamietajmy o tym, by przeszklenia były duże, po odpowiedniej stronie, aby współgrały z funkcją pomieszczenia i naszym stylem życia. Odpowiednio zaplanowane okna nie tylko oświetlą dom, ale też  umiejętnie wykadrują krajobraz, który będziemy mogli podziwiać z fotela. W bloku i kamienicy też można ciekawie zaaranżować otwory okienne, wykorzystując światło, które przez nie wpada.

źródło: http://www.peplum.com

światło w domu duże okna oświetlenie aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz Warszawa Wilanów living room sposób na jesienną pluchę jak urządzić dom piękne projekty dobry architekt urządzamy dekorator wnętrz Dom w Wilanowie. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

przedpokój szafy w przedpokoju wąski przedpokój jak urządzić przedpokój szafy w przedpokój, funkcjonalny przedpokój, korytarz, siedzisko, projektowanie wnętrz, dobry architekt, warszawa, aranżacja wnętrze warszawa Apartament na Starówce. Proj. Grupa Żoliborz, Foto: M.Tryc

We współczesnych aranżacjach nie traktuje się już lampy, jak sztucznego słońca, które ma rozświetlać całe pomieszczenie. Coraz większą wagę przykładamy do tego, co i jak oświetla. Jest to niezwykle istotne w pomieszczeniach mniejszych. W mieszkaniu, czy biurze, w którym kawałek powierzchni jest istotny, lepiej zlikwidować liczbę widocznych lamp, gdyż będą zagracały „szczupłą” przestrzeń. Dlatego często stosuje się teraz lampy halogenowe, które nie będą wprowadzały chaosu przestrzennego a jednocześnie skutecznie oświetlają pomieszczenie.

przedpokój szafy w przedpokoju wąski przedpokój jak urządzić przedpokój szafy w przedpokój, funkcjonalny przedpokój, korytarz, siedzisko, projektowanie wnętrz, dobry architekt, warszawa, aranżacja wnętrze warszawa Mieszkanie na Kabatach. Projekt: Jacek Tryc -wnętrza

Mieszkanie na Żoliborzu - kuchnia Mieszkanie na Żoliborzu. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

światło w domu duże okna oświetlenie aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz Warszawa Wilanów living room sposób na jesienną pluchę jak urządzić dom piękne projekty dobry architekt urządzamy dekorator wnętrz sypialnia poddasze biuro aranżacje biur i mieszkań przedpokój korytarz klimatyczne wnętrza sala konferencyjna gabinet Przedpokój. Mieszkanie na Powiślu. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

Ciekawym rozwiązaniem jest też światło sączące się ze szczelin w ścianach i podwieszanych sufitach. Dzięki nim pomieszczenie staje się subtelne i nastrojowe.

Projekt otwartej kuchni

Duże, wielofunkcyjne przestrzenie można podzielić światlem na strefy. Wyposażenie i światło może nam wyodrębniać funkcję pomieszczenia, przy zachowaniu spójności koncepcyjnej podłogi czy mebli.

Apartament w Sopocie. Kuchnia i jadalnia. Living room. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza.

światło w domu duże okna oświetlenie aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz Warszawa Wilanów living room sposób na jesienną pluchę jak urządzić dom piękne projekty dobry architekt urządzamy dekorator wnętrz sypialnia poddasze biuro aranżacje biur i mieszkań klimatyczne wnetrza Living room.Proj.Grupa Żoliborz.Foto: M.Tryc

Każde pomieszczenie wymaga innych lamp, specyficznych dla swojej funkcji. W salonie potrzebujemy centralnego światła, ale i dyskretnych jego źródeł, które stworzą atmosferę do rozmowy czy ogadania telewizji. W jadalni jest zwykle lampa nad stołem.Ważne aby miała taką wielkość i kształt, by nikogo nie raziła w oczy i nie przeszkadzała przy wstawaniu i siadaniu.

tapata stól mały stól lampa nad stołem krzesła przeźroczyste stół Fam stól na wymiar projektowanie wnętrz, architekt wnętrz warszawa Jadalnia. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza.

Oprócz odpowiednio zaplanowanego oświetlenia możemy rozświetlić nasze mieszkanie innymi zabiegami. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest aranżacja mieszkania w jasnych kolorach. Białe meble doskonale rozjaśnią nam pomieszczenie, a jeżeli na dodatek będą one w połysku, efekt rozświetlenia będzie podwójny, gdyż światło ze wzmożoną mocą odbije się od mebli.

przedpokój szafy w przedpokoju wąski przedpokój jak urządzić przedpokój szafy w przedpokój, funkcjonalny przedpokój, korytarz, siedzisko, projektowanie wnętrz, dobry architekt, warszawa, aranżacja wnętrze warszawa Apartament na Starówce.Projekt: Grupa Żoliborz, Foto: M. Tryc

biała kuchnia nowoczesna living room kuhnia kuchnia otwarta na salon drewniana podłoga @tryc.pl projektowanie wnętrz warszawa Salon z kuchnią. Żoliborz. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

W przypadku wnętrz wyrazistych, nasyconych kolorem dla rozjaśnienia, możemy zastosować jasną podłogę. Będzie ona doskonałym tlem dla aranżacji z charakterem, a jednocześnie nada pomieszczeniu lekkości.

światło w domu duże okna oświetlenie aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz Warszawa Wilanów living room sposób na jesienną pluchę jak urządzić dom piękne projekty dobry architekt urządzamy dekorator wnętrz biuro aranżacje biur i mieszkań klimatyczne wnetrza Biuro w kamienicy. Proj. Grupa Żoliborz. Foto: M.Tryc

Ważnym elementem aranżacji, która ma nadać pomieszczeniu blasku i światła jest ograniczenie ilości przedmiotów, prosta i ażurowa forma mebli i wyposażenia.

Mieszkanie na Białołęce. Kuchnia. Mieszkanie na Białołęce. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

Mieszkanie na Gocławiu. Schody, jadalnia i hall. Mieszkanie na Gocławiu. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

Doskonałym i znanym sposobem na rozświetlenie mieszkania są lustra i kryształowe żyrandole. Czyli wszystko to, co odbija światło dodaje naszym wnętrzom światła i blasku.

Apartament na Polu Mokotowskim. Łazienka Apartament Mokotów. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

Światło odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu, funkcjonowaniu oraz komforcie pracy. Dobre oświetlenie lustra w łazience, czy blatu w kuchni ułatwi nam codzienne czynności.

kuchnia białe meble nowoczesna kuchnia ładne płytki projektowanie wnętrz Warszawa Jacek Tryc aranżacja wnętrz Kuchnia. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza

drewniany blat przy umywalce szafki w łazience mała łazienka drewno w łazience duże lustro w łazience oświetlenie w łazience Łazienka. Projekt: Jacek Tryc -wnętrza.

Pragniesz mieć więcej sił witalnych w okresie jesienno – zimowym? Zatroszcz się o światło, ono naprawdę dodaje energii.
A wy jak sobie radzicie z jesienną chandrą? Na pewno każdy z Was ma jakieś sposoby, aby przetrwać do wiosny. Piszcie i dzielcie się swoimi metodami. My stosujemy światłoterapię, a Ty?