Robert Konieczny – architekt, absolwent Wydziału Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Szef biura projektowego KWK Promes, powstałego 1999 roku. Ośmiokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody fundacji Miesa van der Rohe, a w 2012 roku stał się jej niezależnym ekspertem. Laureat wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2016 zaprojektowany przez niego budynek Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie zdobył tytuł Najlepszego Budynku Świata w międzynarodowym konkursie WORLD ARCHITECTURE FESTIVAL. W styczniu WALLPAPER DESIGN AWARD 2017 ogłosił jego dom prywatny – tzw. ARKĘ w Brennej koło Cieszyna Najlepszym Domem Świata.
Foto: Olo Studio
W filmie Konieczny opowiada o tym, jak powstała Arka, jakie były jej założenia, jak ewoluowała do obecnego kształtu.
Wnętrza ARKI
Arka jest domem jednopoziomowym o powierzchni niespełna 140 m kwadratowych. Z zewnątrz surowa, niemalże w całości betonowo – szklana. Kiedy jednak przebywamy w środku budynek nabiera zupełnie innego charakteru, staje się domem sielskim, mocno osadzonym w górskim pejzażu. Okazuje się, że najistotniejszym elementem aranżacji tego wnętrza jest otaczająca go przyroda.
Foto: Olo Studio
Foto: Olo Studio
Zarówno ogromne okna w cienkich ramach, jak i rodzaj szkła jest dobrany tak, aby to, co wokół, przenikało w głąb domu w najbardziej naturalny sposób.
Foto: Ola Studio
Niemalże z każdego miejsca można podziwiać malowniczy pejzaż działki a niejednokrotnie i pasące się na otaczającej łące zwierzęta.
Foto: Olo Studio
Elementy wyposażenia wnętrz są minimalistyczne. Niezwykle eleganckie, ale proste w formie, często przeźroczyste, by nie zakłócały widoku z okna.
Foto: Olo Studio
Foto: Olo Studio
Dom składa się z salonu, tarasu, trzech sypialni, toalety, łazienki i garderoby.
Foto: Olo Studio
Foto: Olo Studio
Foto: Olo Studio
Przy oknach, w strefie prywatnej zamontowane są zasłony, które ocieplają dość surową aranżację i pozwalają, mimo dużej transparentności domu, zachować intymność.
Foto: Olo Studio
Ciekawym i nowatorskim elementem aranżacji jest pozostawienie surowej, odkrytej pianki poliuretanowej na ścianie. Jej głównym zadaniem jest ocieplenie betonowej bryły, ale ponadto stanowi również niebanalne rozwiązanie dekoracyjne.
Foto: Olo Studio
W całym domu jest też sporo luster i szklanych drzwi. Takie rozwiązanie potęguje obecność przyrody we wnętrzu a także nadaje mu lekkości.
Foto: Ola Studio
Zarówno konstrukcja ARKI jak i jej wnętrza to dom niezwykły. Jednych zachwyca, inni ją krytykują. Rzecz niebanalna zawsze wzbudza kontrowersje. Dla nas jest to przykład współczesnej, dobrej polskiej architektury, z której możemy być dumni.
Robertowi, jak i pracowni KWK Promes gratulujemy dobrego projektu i cieszymy się, że został on doceniony przez światowych ekspertów.
A Wam jak się podoba ARKA z Brennej? Ciekawi jesteśmy Wasz opinii.