132.5 to nazwa technologii stworzonej przez Reality Lab Isseya Miyake i Juna Mitani. Oparta jest ona na matematycznym algorytmie, pozwalającym materiałowi przyjmować przestrzenny kształt, z możliwością złożenia go na płasko. Za każdą z tych cyfr ukryty jest pewien symbol, będący kluczem to rozszyfrowania nazwy.
1 … dotyczy materiału. W tej technologii produkt powstaje z jednej część materiału.
3 … odnosi się do trójwymiarowości – 3D
2 … nawiązuje do możliwości złożenia jej na płasko – 2D
0,5 … dotyczy sposobu wytwarzania materiału, który powstaje z recyklingu. Do jego produkcji zużywa się o połowę mniej energii i o połowę mniej emituje dwutlenku węgla do środowiska, niż tworzenie materiału nowego. 5 jest też symbolem przyszłości i kreatywności.
Foto źródło; Artemide Polska
Issey Miyake to japoński projektant, urodzony w 1938 w Hiroszimie. Studiował projektowanie graficzne na TAMA ART UNIVERSITY w Tokio. Po studiach mieszkał w Paryżu i Nowym Jorku, gdzie pracował dla Guya Laroche’a, Huberta de Givenchy czy Geoffreya Benne’a, od każdego nauczył się czegoś, co miało wpływ na jego twórczość. Po powrocie do Tokio założył własną pracownię projektową. Stworzył niezwykłe kolekcje ubrań, które stanowiły połączenie japońskiego wzornictwa z zachodnim stylem. Jego stroje są praktyczne i uniwersalne. Szybko zyskał uznanie jako projektant, obsypano go licznymi nagrodami (min. francuski OSCAR MODY 1985 rok, 1993 doktorat londyńskiej Royal Collage Of Art) Od 1995 roku Issey Miyake kreuje zapachy na lato, witając każdy sezon nową kompozycją. Więcej o tym niezwykłym projektancie znajdziecie na stronie ISSEY MIYAKE
Foto źródło; Artemide Polska
IN-EI ISSEY MIYAKE to kolekcja lamp stworzona dla włoskiej firmy Artemide . Wygladają one jak rzeźby, którymi bawi się światło. Wykonane są one zgodnie z założeniami technologii 132.5. Materiał jest w całości wyprodukowany z butelek PED. Dzięki ekologicznej obróbce powstaje włókno, które w niezwykle ciekawy sposób rozprasza światło. Przypominające origami abażury zostały ożywione ledowym światłem marki Artemide. Wykonane są z jednego kawałka materiału i zgodnie ze stworzonym przez Miyake’a algorytmem dają się złożyć na płasko, dzięki czemu ich przechowywanie i transport jest banalnie poste i ekonomiczne.
Foto źródło; Artemide Polska
Foto źródło; Artemide Polska
Założyciel Artemide – Ernesto Gismondi mówi o nich Gdy je zobaczysz, będziesz wzruszony, gdy je zrozumiesz – ze zdziwieniem spojrzysz w przyszłość, którą odczuwałeś jako nieosiągalną. Nie mogliśmy sobie wyobrazić, że będą tak piękne.
My mieliśmy okazję zobaczyć je w firmowym showroomie Artemide Polska na Rydygiera 8 w Warszawie i spośród wielu pięknych lamp, znajdujących się na ekspozycji te właśnie, w sposób szczególny, przykuły naszą uwagę.
Foto źródło; Artemide Polska
Foto źródło; Artemide Polska
Foto źródło; Artemide Polska
Lapy lini IN-EI ISSEY MIYAKE urzekają nie tylko urodą, jakością wykonania i wpisują się ekologiczny trend współczesnego designu. To, co je odróżnia od dostępnych na rynku lamp w stylu origami jest ich funkcjonalność i trwałość, gdyż nie żółkną, można je czyścić, odkurzać. Włókno, z którego są wykonane pozwala używać ich również na zewnątrz.
Foto źródło; Artemide Polska
Nas zachwyciły, a Wam jak się podobają? Dzielcie się swoimi opiniami. Lubicie taki styl? Do jakich wnętrz, Waszym zdaniem, pasują lampy z tej kolekcji najbardziej? Swoje opinie i pomysły wpisujcie w komentarzach.
Dziękujemy: Artemide Polska za zdjecia.
Więcej o projektancie i jego kolekcjach znajdziecie na stronie: ISSEY MIYAKE
We wpisie wykorzystano informacje zawarte na : AKCJA MŁODYCH, myiorigami, Artemide Polska