shaby chic po warszawsku tryc jacek tryc architekt wnętrz warszawa projektowanie wnętrz warszawa mieszkanie w kamienicy ściana z cegły amfilada

Apartament na Mokotowie

Zdjęcia: Rafał Nebelski  www.rafalnebelski.com i Tom Chadziński

Apartament w kamienicy

Projekt przestronnego apartamentu w stylu shabby na Mokotowie w Warszawie był nie lada wyzwaniem.  Głównym celem tej aranżacji było zachowanie jak największej ilości oryginalnych, przedwojennych elementów wyposażenia wnętrza, przy jednoczesnym zachwaniu optymalnej funkcjonalności mieszkania. Nowe, klasycyzujące wyposażenie doskonale współgra z zachowaną sztukaterią na suficie. Uzupełnienia, takie jak drzwi czy listwy przypodłogowe wpisują się w przedwojenny klimat budynku, nie rezygnując z własnego charakteru. Eklektyczna całość jest przytulna i sprzyja spędzaniu czasu w domu. Apartament w kamienicy to dom, który zachowuję tradycję i posiada atrybuty nowoczesnych wnętrz.

Amfiladowy układ

W części mieszkania zachowany jest układ amfiladowy. Z salonu jest wejście do sypialni z łazienką i po przeciwnej stronie do pokoju gościnnego. Duże okno z  balkonem sprawia, że w okresie wiosenno – letnim loggia stanowi część salonu i pozwala zachwycać się urokiem Mokotowa. Ceglana ściana nadaje niezwykłego klimatu mieszkaniu i nawiązuje do materiału, z którego zbudowana jest kamienica. Do pozostałych pomieszczeń wchodzi się z przedpokoju, co pozwala też na zachowanie intymności i daje wszystkim domownikom dużo swobody w korzystaniu z mieszkania.

Strefa prywatna

W sypialni znajduje się proste łóżko z szeroką ramą, a obok niego klimatyczne, przecierane szafki w rustykalnym stylu – każda inna. Stare meble i skrzynia są tym, co decyduje o charterze tego pomieszczenia.  W sypialni nie ma wielu przedmiotów, ich różnorodność jest tym, co ją ożywia. Znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie łazienka jest rozwiązaniem niezwykle komfortowym. Sypialnia z łazienką stanowią absolutnie prywatną strefę, dostępną jedynie dla gospodarzy.

Kuchnia inna niż wszystkie

Ciekawym miejscem w tym mieszkaniu jest kuchnia. Powstała ona w wyniku niewielkich przeróbek, które sprawiły, że wchodzi się przez dwoje drzwi, a właściwie przez dwie oryginalne przedwojenne futryny. Właścicielom bardzo zależało na tym, by to, co nadaje się do użytkowania z oryginalnego wyposażenie mieszkania zostało zachowane. Takie założenie doprowadziło do niepowtarzalnych rozwiązań.

Apartament urzeka swoją oryginalnością. Prezentuje eklektyzm w dobrym wydaniu. Jednoczenie jest komfortowy. Najważniejsze jednak jest to, że kryje się w nim historia tego miejsca.