czysty dom kosz na bieliznę wiosenne porządki funkcjonalne mieszkanie

10 sposobów na czysty dom

Wiosenne porządki

Porządek, ład i harmonię lubi większość z nas. Nie wszyscy jednak lubimy sprzątać. Nawet jeśli  nie jest to dla nas czynność specjalnie uciążliwa, to nie zawsze znajdujemy na nią czas.  Zbliżające się wielkimi krokami święta, słońce  zaglądająca do naszych okien, mobilizują nas do wiosennych porządków. Dziś podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie, aby sprzątanie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jest kilka zasad, które pomagają utrzymać czysty dom przez cały rok.

czysty dom blog design architekt radzi porady architekta

1. Szafki zamiast półek

Przechowywanie rzeczy na wierzchu,  na półkach nie sprzyja czystości,  gdyż wszystko szybko się kurzy.  Jeżeli chcemy utrzymać porządek zmuszeni jesteśmy, często wycierać.  Zdecydowanie mniej pracy będzie przy sprzątaniu, jeżeli zdecydujemy się na zamknięte szafki. Prawdą jest, że otwarta półka wprowadza do domu swojski klimat i schowanie wszystkiego w szafie, może uczynić nasze mieszkanie nudnym, ale jeżeli chcemy je  szybko sprzątnąć, to ograniczmy się do kilku półek  na podręczne rzeczy.

czysty dom otwarte półki w kuchni porady architekta jak urządzić kuchnię

czysty dom projekt mieszkania w starej kamienicy Warszawa Jacek Tryc architekt wnętrz

czysty dom nowoczesna kuchnia projektowanie wnetrz i mebli Warszawa Jacek Tryc architekt wnętrz

2. Podłoga

Dobrym rozwiązaniem dla ceniących porządek są podłogi z naturalnego drewna. Syntetyczne panele przyciągają kurz i częściej trzeba je sprzątać. Ważny jest też sposób położenie podłogi, bo jeżeli  będą w niej szpary i  szczeliny to też nie będzie to sprzyjało zachowaniu porządku.

czysty dom dobra aranżacja wiosenne porządki pracownia projektowa Warszawa architekt wnętrz projektant

3. Wycieraczka

Jeżeli nie chcemy by po mieszkaniu roznosił się brud wnoszony na butach, a żądanie by goście zdejmowali buty, uważamy za nietakt, to rozwiązaniem jest dobra wycieraczka. Jeżeli uwzględnimy to już na etapie projektu, może ona całkiem dobrze wyglądać i doskonane pełnić swoja funkcję.

czysty dom wycieraczka korytarz projekt mieszkania pracownia architektoniczna Jacek Tryc wnętrza

4. Szuflady

Dobrym sposobem na przechowywanie rzeczy i utrzymanie porządku są szuflady. Dzięki nim przedmioty mają swoje wyznaczone miejsce. Nie tylko pozwala nam to zachować ład, ale też ułatwia znalezienie tego, co akturat jest nam potrzebne. Szuflady porządkują przestrzeń i pomagają w skutecznej organizacji.

czysty dom złe nawyki bałagan na biurku wiosenne porządki

czytsy dom biurko z szufladami pracownia projektowania wnętrz i mebli Jacek Tryc

czysty dom płyta indukcyjna projekt wnętrz architekt Jacek Tryc Warszawa Żoliborz

5. Szafy i szafki  w łazience

Czysta i funkcjonalna łazienka to podstawa spokojnego poranka. Jest rzeczą niezwykle ważną, aby była ona dobrze urządzona. Chcąc uniknąć chaosu i nieładu warto zaaranżować w łazience pakowną szafę.  Zmieści ona zapasy kosmetyków i chemii, kosze na bieliznę. Niekiedy można w szafce ukryć pralkę, oszczędzi nam to częstego wycieraniu z niej kurzu.

czysty dom dobry architekt łazienka przechowywanie w łazience aranżacja wnętrz ładne mieszkanie ładna łazienka łazienka z oknem

Foto: Marcin Czechowicz, stylizacja Marynia Moś, publikacja „M jak mieszkanie”

czysty dom projekt łazienki ładna łazienka aranżacja wnętrz Warszawa projketowanie wnetrz Warszawa projekty mieszkań projekty domów

6. Gotowanie

Lepka maź i bród w kuchni, to przeważnie efekt gotowania na gazie. Ci, którzy cenią sobie porządek i nie mają czasu ani ochoty na nieustanne usuwanie osadu, urządzając kuchnię powinni zdecydować się na kuchenkę elektryczną. Płyty indukcyjne, szybko się nagrzewają i zużywają nawet 0 30% energii mniej od tradycyjnych. Szybko i łato się je sprząta. Potrawy ugotowane na nich są równie smaczne,  jak te przyrządzone na ogniu.

7. Zmywarka

To urządzenie ma wiele walorów: jest ekologiczne, dba o nasze ręce no i przede wszystkim pozwala błyskawiczne sprzątnąć po posiłku. Jeżeli wyrobimy w sobie nawyk chowania brudnych naczyń do zmywarki bezpośrednio po jedzeniu, nasza kuchnia może być zawsze czysta.

8. Garderoba

Jeżeli tylko mamy taką możliwość zaaranżujmy w domu garderobę lub chociażby pojemną szafę, w której będziemy przechowywać ubrania. Dobrze przechowywana odzież pozwala nie tylko zachować ład, ale też pozwala nam uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem rzeczy, kiedy się spieszymy.

czysty dom szafa blog porady architekt wnętrz

9. Jasne kolory

Jasne wnętrza  wyglądają schludnie. Nie widać na nich kurzu. Aranżacja mieszkania w bieli nie musi być wcale zimna, możemy ją uzupełnić ciepłymi dodatkami i uzyskamy efekt świeżego, zadbanego ale i przytulnego wnętrza.

czysty dom kuchnia w jasnych kolorach kuchnia z jadalnią architekt wnętrz Warszawa Jacek Tryc

czysty dom apartament Zakopane luksusowy apartament Zakopane projket wnętrz i mebli pracownia projektowa Jacek Tryc

10. Czysty dom – dobre nawyki

Jeżeli urządzimy mieszkanie funkcjonalnie, utrzymanie go w ładzie i harmonii nie powinno stanowić większego problemu. Przemyślany  projekt wnętrz motywuje nas też do dobrych nawyków, które sprawią, że wiosenne porządki nie będę frustrującym obowiązkiem, a raczej przyniosą nam satysfakcję. Czysty dom stanie się codziennością, a nie tylko przywilejem świat.

Kto z Was ma już posprzątane na święta? Lubicie to robić, czy wręcz przeciwnie? Co jest dla Was największym wyzwaniem? A kto ma tak jak ja, że zapach świeżo wypranych firan rekompensuje mu wysiłek? Piszcie w komentarzach, jak to u Was wygląda.

Więcej zdjęć powyższych realizacji  znajdziecie w  portfolio a o drewnianych podłogach możecie poczytać tutaj . Zdjęcie łazienki i apartamentu w Zakopanem zostało opublikowane w magazynie M jak mieszkanie .