krzesła aranżacja wnętrz warszawa blog porady architekta Jacek Tryc architekt wnętrz

Krzesła, które robią klimat

Mogą być dziełem sztuki. Ich kształt, wielkość i ustawienie budują atmosferę, kreują relacje między ludźmi. Bywają ozdobą. Mogą mieć różnorodną fakturę i kolor. Czasami podkreślają czyjąś godność, czasami są narzędziem egzekucji. KRZESŁA! To bohaterowie tego wpisu.

Historia krzesła

Siedzisko z czymś w rodzaju oparcia pojawiało się już na egipskich papirusach. W Grecji na Krecie w miejscowości Knossos w ruinach starożytnego minojskiego zamku  (powstał ok. 2000 lat p.n.e) znaleziono kamienne krzesło . Możne je uznać za prototyp współczesnego mebla. Z historycznych obserwacji wynika, że początkowo siedzisko z oparciem było przeznaczone dla osób uprzywilejowanych. Wolnostojące krzesło używane przy mniej znaczących okazjach to stosunkowo młody, europejski wynalazek. Pierwsze krzesła trafiły do zwykłych domów w XVI wieku, a do biur i urzędów dopiero w wieku XIX.

krzesła i stół projektowanie mieszkań i domów Warszawa architekt wnętrz Jacek Tryc

Wybieramy krzesło do jadalni

Wielu naszych klientów potrzebuje dobrych, stabilnych i eleganckich krzeseł. Główną funkcją tego mebla jest zapewnienie komfortu podczas spożywania posiłku przy stole. Każdy jednak z nich decyduje się na inne krzesła. Ich oferta na rynku jest tak duża, że nie musimy ograniczać swoich wyobrażeń na tamat funkcjonalnej jadalni, wystarczy jedynie dokładnie sprecyzować swoje potrzeby. To pierwszy i niezwykle istoty krok w aranżacji wnętrz. Rozwinięty rynek wnętrzarski i  bogata oferta usług meblarskich na pewno umożliwi nam realizację nawet najbardziej wyszukanych pomysłów. Pomocą w podjęciu decyzji, czy znalezieniu rozwiązania może służyć zorientowany w asortymencie architekt wnętrz .

krzesła i stół Projektowanie wnętrz Warszawa Jacek Tryc architekt wnętrz

Typy krzeseł

Krzesła są wykonane z różnych materiałów i mają niezliczoną ilośc form. Są krzesła drewniane, skórzane, tapicerowane, metalowe, z tworzywa itd. itp.  Jeżeli chodzi o styl, to są klasyczne, nowoczesne, ozdobne, proste …  Każdy typ przeznaczony jest do innego wnętrza, chociaż od lat cieszy się popularnością styl eklektyczny  także słowa pasuje nabiera tu nieco innego znaczenia znaczenia i sprawa nie jest taka jednoznaczna. Ostatecznie  chodzi o to, co komu w duszy gra i co, kto uznaje za ładne. Stwierdzenie, że powinnismy wybrać krzesło,  odpowiednie do stylu w jakim urządzamy mieszkanie, było by  zbyt dużym uproszczeniem.

Kryteria wyboru

Istotnymi elementami, które należy uwzględnić kupując krzesła do jadalni są: styl życia jaki prowadzimy, wiek członków rodziny, częstotliwość spożywania wspólnych posiłków. Jeżeli na co dzień żywimy się poza domem i tylko od święta korzystamy z domowej jadalni możemy liczyć na to, że krzesła nie zniszczą się szybko i ich trwałość nie będzie najważniejszym czynnikiem wyboru.  Zupełnie inaczej natomiast ma się sprawa aranżacji jadalni, w której codziennie spotyka się na posiłkach liczna rodzina, na dodatek domu są małe dzieci, które dopiero uczą się zachowania przy stole i zasad savoir vivre’u . Wówczas trwałość, łatwość utrzymania czystości staje się ważna.

Krzesła drewniane

To dość uniwersalne rozwiązanie. Moda na drewniane meble trwa od dawna i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Drewno pasuje do każdego wnętrza, doskonale się łączy z innymi materiałami, może mieć różne wybarwienia. Jest przyjazne dla alergików. Czy drewniane krzesło ma jakieś wady? Wykonane z litego drewna może być dość ciężkie. Ich cena nie należy do najniższych. Jeżeli nie są wyłożone poduszką lub miękkim siedziskiem bywają twarde, co może stanowić problem przy dłuższych biesiadach.

krzesła drewniane projekt wnętrz Jacek Tryc Warszawa aranżacja wnętrz

Krzesła skórzane

Są to meble trwałe i przyjazne dla alergików. Skóra jest elegancka, oporna na zabrudzenia. Musimy jednak pamiętać, że skórzane meble wymagają systematycznej konserwacji. Przy skrajnych temperaturach mogą się mocno nagrzewać lub chłodzić, co daje pewien dyskomfort w użytkowaniu.

krzesła skórzane eleganckie piękny salon architekt wnętrz Warszawa Jacek Tryc

Krzesła tapicerowane

Tkanina jest miła w dotyku. W przeciwieństwe do skóry nie reaguje tak bardzo na zmiany temperatury. Wybierając krzesła tapicerowane mamy niemal nieograniczone możliwości koloru i faktury. Wadą krzeseł tapicerowanych jest to, że łatwo się brudzą i trudno je wyczyścić. Nie są też zalecane dla alergików.

krzesła tapicerowane salon aranżacja wnętrz Warszawa Żoliborz Jacek Tryc architekt

Krzesła z tworzywa

Plastykowe nie znaczy złe. Istnieją dziś tworzywa sztuczne o niezwykłych właściwościach: są elastyczne, wytrzymałe. Niezwykle ważną cechą mebli z tworzyw sztucznych jest możliwość nadawania im dowolnego kształtu, różnorodnego koloru czy efektu transparentności. Nadają się do wnętrz w  każdym stylu. W tradycyjnym wprowadzą atrakcyjny element nowoczesności, a w nowoczesnym podkreślą jego klimat. Krzesła z tworzywa są łatwe w pielęgnacji. Należy jednak stosować się do zaleceń producenta, gdyż łatwo je zarysować lub odbarwić.

krzesła Kartell aranżacja wnętrz Jacek Tryc Warszawa autorska pracownia projektowania wnętrz

FOTO: Marcin Czechowicz, STYLIZACJA: Marynia Moś, PUBLIKACJA: M jak mieszkanie

Aranżacja wnętrz

Dobór krzeseł do domu to istotny element aranżacji wnętrz. Krzesła są tym, co tak samo jak kanapa, stół, lampa tworzy w domu klimat. Nie należy ich traktować jako mało istotny dodatek, zwłaszcza że mają istotny wpływ na komfort życia. Wiemy, że pewne układy przestrzenne i formy przedmiotów oddziałują na ludzi i wpływają na ich zachowanie. Jest zatem niezwykle ważne to, abyśmy przez odpowiedni wybór krzeseł i przemyślaną aranżację osiągnęli wymarzony efekt. Celem jest przecież komfortowa jadalnia zarówno dla domowników jak i gości.

Jak Ty rozumiesz termin: komfortowa jadalnia? Jakie krzesła znajdują się w jadalni Twoich marzeń. Wolisz nowoczesne, czy raczej tradycyjne? A może nie wiesz i dlatego czytasz ten wpis, aby się zainspirować. Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub porady przy wyborze krzeseł do swoich wnętrz, to zapraszamy do kontaktu. Możecie do nas dzwonić, pisać, zadawać pytania w komentarzu poniżej lub naszej stronie na Facebooku.