oświetlenie w łazience projektowanie wnętrz Warszawa Jacek Tryc architekt wnętrz aranżacja wnętrz

Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience – ważna rzecz!

Łazienka to pomieszczenie o ściśle sprecyzowanej funkcji. Warto zadbać o to, by była funkcjonalna. Spędzamy w niej sporo czasu – często ponad godzinę dziennie, korzystamy z niej o różnych porach dnia, wykonujemy w niej niejednokrotnie precyzyjne czynności i zabiegi higieniczne. Jednym z istotnych czynników wyposażenia komfortowej łazienki jest jej właściwe oświetlenie. Jego rola wzrasta szczególnie tam, gdzie nie ma okna i jesteśmy zdani wyłącznie na sztuczne światło. Niewłaściwie dobrane światło może męczyć i wywoływać rozdrażnienie. Kolejnym aspektem, na które warto zwrócić uwagę, planując oświetlenie w łazience to kwestia bezpieczeństwa. Duża wilgotność i specyfika pomieszczenia wymaga zastosowania produktów przeznaczonych do tego typu pomieszczeń.

oświetlenie w łazience Jacek Tryc pracownia projktowania wnętrz i mebli Warszawa architekt wnętrz projektowanie wnętrz

 

Źródła światła

Już na etapie projektu należy zaplanować kilka źródeł światła i oddzielne obwody instalacji elektrycznej. Na jednym obwodzie powinno znaleźć się światło ogóle, na pozostałych światła strefowe. Takie rozwiązanie pozwoli nam na regulację mocy oświetlenia w zależności od potrzeby. Do sprzątania łazienki możemy  ją dobrze oświetlić a w trakcie relaksującej kąpieli użyjemy delikatnego, klimatycznego oświetlenia.

oświetlenie łazienki dom architekta Jacek Tryc aranżacja wnętrz Warszawa

Foto: Marcin Czechowicz; Stylizacja Marynia Moś; Publikacja M jak mieszkanie

 

Światło ogóle

Światło ogólne jest po to, aby wszystko było dobrze widać. Przydaje się wtedy, gdy wykonujemy precyzyjne czynności. Uzupełnione oświetleniem miejscowym czyni łazienkę miejscem jasnym, energetycznym i pobudzającym. Powinno być równomierne i oświetlać całe pomieszczenie.

Oświetlenie strefowe

To  dodatkowe oświetlenie  konkretnych miejsc w łazience. Należą do nich: umywalka, lustro, wanna, prysznic, czasami półki lub szafki. Oświetlenie miejscowe nie tylko poprawia komfort toalety, ale ale może stworzyć też ciekawy klimat w łazience.

oświetlenie w łazience projektowanie wnętrz Warszawa architekt Jacek Tryc aranżacja łazienki

Foto: Marcin Czechowicz; Stylizacja Marynia Moś; Publikacja M jak mieszkanie

Oświetlenie lustra

W lustrze chcemy się dobrze widzieć. Istotne są tu zatem takie czynniki jak: barwa i kąt padania światła, równomiernie oświetlenie. Jeżeli chcemy, aby twarz wyglądała naturalnie należy zwrócić uwagę na to, aby światło przy lustrze było zbliżone do światła dziennego.  Warto też zadbać o to, aby nie rzucało cieni. Sprawdzą się w tej roli symetryczne oprawy po obu stronach lustra, kinkiety z zamkniętymi kloszami lub świetlówki, które oświetlą twarz, ale nie będą oślepiać. Dobrym rozwiązaniem jest też oprawa umieszczona nad lustrem.

oświetlenie do łazienki lampy wiszące ładna łazienka architekt wnętrz Warszawa projektowanie wnętrz warszawa Jacek Tryc pracownia projektowania wnętrz ładna łazienka

Oświetlenie strefy kąpielowej

Strefa kąpielowa wymaga specyficznego oświetlenia. Nie może nas oślepiać, kiedy zażywamy relaksującej kąpieli w wannie, nie może też być zbyt nisko, abyśmy nie zahaczali głową o lampę. Ważne też, aby oprawy były wodoodporne. Duża wilgotność mogłaby narazić je na zniszczenie lub spięcie elektryczne. Jeżeli w łazience jest kabina prysznicowa oddzielna ściankami  to też warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu jej, gdyż przy słabym świetle korzystanie z niej może być uciążliwe.

oświetlenie w łazience projekt łazienki Jacek Tryc architekt wnętrz Warszawa

Kreator wnętrza

Światło  w łazience pełni dwie niezwykle ważne funkcje. Pierwszą z nich jest funkcjonalność, drugą  estetyka. Zarówno odpowiedni dobór lamp może wpływać na ciekawą aranżację pomieszczenia, jak i światło, które  swoim strumieniem wydobywa  ładne elementy  łazienki i kreuje atmosferę pomieszczenia.

oświetlenie w łazience projektu apartamentu architekt wnętrz Jacek Tryc

 

Dzielimy się naszym doświadczeniem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jakie powinno być  oświetlenie w łazience, potrzebujesz wsparcia w kwestii projektu, to my   chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz to nas napisać w komentarzu poniżej lub na naszym fanpage’u. Postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi.

Zdjęcie szarej łazienki powstało dla magazynu: Dobre wnętrze , a łazienkę z oknem sfotografował Marcin Czechowicz dla  czasopisam: M jak mieszkanie