Łazienka to pomieszczenie o ściśle sprecyzowanej funkcji. Warto zadbać o to, by była funkcjonalna. Spędzamy w niej sporo czasu – często ponad godzinę dziennie, korzystamy z niej o różnych porach dnia, wykonujemy w niej niejednokrotnie precyzyjne czynności i zabiegi higieniczne. Jednym z istotnych czynników wyposażenia komfortowej łazienki jest jej właściwe oświetlenie. Jego rola wzrasta szczególnie tam, gdzie nie ma okna i jesteśmy zdani wyłącznie na sztuczne światło. Niewłaściwie dobrane światło może męczyć i wywoływać rozdrażnienie. Kolejnym aspektem, na które warto zwrócić uwagę, planując oświetlenie w łazience to kwestia bezpieczeństwa. Duża wilgotność i specyfika pomieszczenia wymaga zastosowania produktów przeznaczonych do tego typu pomieszczeń.
Już na etapie projektu należy zaplanować kilka źródeł światła i oddzielne obwody instalacji elektrycznej. Na jednym obwodzie powinno znaleźć się światło ogóle, na pozostałych światła strefowe. Takie rozwiązanie pozwoli nam na regulację mocy oświetlenia w zależności od potrzeby. Do sprzątania łazienki możemy ją dobrze oświetlić a w trakcie relaksującej kąpieli użyjemy delikatnego, klimatycznego oświetlenia.
Światło ogólne jest po to, aby wszystko było dobrze widać. Przydaje się wtedy, gdy wykonujemy precyzyjne czynności. Uzupełnione oświetleniem miejscowym czyni łazienkę miejscem jasnym, energetycznym i pobudzającym. Powinno być równomierne i oświetlać całe pomieszczenie.
To dodatkowe oświetlenie konkretnych miejsc w łazience. Należą do nich: umywalka, lustro, wanna, prysznic, czasami półki lub szafki. Oświetlenie miejscowe nie tylko poprawia komfort toalety, ale ale może stworzyć też ciekawy klimat w łazience.
W lustrze chcemy się dobrze widzieć. Istotne są tu zatem takie czynniki jak: barwa i kąt padania światła, równomiernie oświetlenie. Jeżeli chcemy, aby twarz wyglądała naturalnie należy zwrócić uwagę na to, aby światło przy lustrze było zbliżone do światła dziennego. Warto też zadbać o to, aby nie rzucało cieni. Sprawdzą się w tej roli symetryczne oprawy po obu stronach lustra, kinkiety z zamkniętymi kloszami lub świetlówki, które oświetlą twarz, ale nie będą oślepiać. Dobrym rozwiązaniem jest też oprawa umieszczona nad lustrem.
Strefa kąpielowa wymaga specyficznego oświetlenia. Nie może nas oślepiać, kiedy zażywamy relaksującej kąpieli w wannie, nie może też być zbyt nisko, abyśmy nie zahaczali głową o lampę. Ważne też, aby oprawy były wodoodporne. Duża wilgotność mogłaby narazić je na zniszczenie lub spięcie elektryczne. Jeżeli w łazience jest kabina prysznicowa oddzielna ściankami to też warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu jej, gdyż przy słabym świetle korzystanie z niej może być uciążliwe.
Światło w łazience pełni dwie niezwykle ważne funkcje. Pierwszą z nich jest funkcjonalność, drugą estetyka. Zarówno odpowiedni dobór lamp może wpływać na ciekawą aranżację pomieszczenia, jak i światło, które swoim strumieniem wydobywa ładne elementy łazienki i kreuje atmosferę pomieszczenia.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jakie powinno być oświetlenie w łazience, potrzebujesz wsparcia w kwestii projektu, to my chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz to nas napisać w komentarzu poniżej lub na naszym fanpage’u. Postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi.
Zdjęcie szarej łazienki powstało dla magazynu: Dobre wnętrze , a łazienkę z oknem sfotografował Marcin Czechowicz dla czasopisam: M jak mieszkanie