Park Mużakowski Jacek Tryc aranżacja wnętrz architektura

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Jest jednym z najpiękniejszych i największych parków w Europie. Znajduje się na terenie Polski i Niemiec. Przepływająca parkiem  Nysa Łużycka  jest rzeką graniczną. Na powierzchni ponad 700 ha możemy podziwiać dzieło będące połączeniem natury, sztuki i architektury. Park Mużakowski to niezwykłe miejsce, warte zwiedzenie, a w Polsce wciąż mało popularne.

Park von Muskau

Twórcą parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler – Muskau. W 1815 roku odziedziczył zamek nad Nysą otoczony parkiem. Książę dużo podróżował, szczególnie chętnie odwiedzał Anglię. Piękne angielskie parki i ogrody zainspirowały go do stworzenia niezwykłego miejsca na terenie swojej posiadłości. W realizację jego wizji zaangażowani byli zarówno sąsiedzi, mieszkańcy okolicznych posiadłości, jak i eksperci: architekt, ogrodnik, malarz. W ciagu 30 lat wokół posiadłości księcia Pücklera powstało wyjątkowe dzieło sztuki, które kosztowało fortunę i doprowadziło twórcę  do bankructwa.  Zmuszony był sprzedać majątek. Przeprowadził się do niewielkiego majątku Branitz, gdzie założył kolejny park. Hermann Ludwig Heinrich von Pückler – Muskau przeszedł do historii, jako książę parków.

Park Mużakowski UNESCO Wwlterbe Muskauer blog o projektowaniu architekt wnętrz aranżacja wnętrz Jacek Tryc architekt Warszawa Żoliborz

Dalsze losy posiadłości

Kolejnymi właścicielami parku  byli: Fryderyk Niderlandzki, późniejszy król Holandii i hrabia Tarugott Heinrich von Arnim, sekretarz Otto Bismarcka. Obydwaj kontynuowali dzieło poprzednika, choć nie mieli już takiego rozmachu jak założyciel. Nie mniej jednak za ich czasów została założona w parku kolekcja różnorodnych przepięknych roślin, która była nie tylko ozdobą, ale wykorzystywano ją również do celów badawczych i naukowych. Za czasów Arnima w parku stworzono obiekty uzdrowiskowe.

Park Mużakowski Park von Muskau, blog architekt design architektura architektura wnętrz Jacek Tryc architekt wnętrza Warszawa

Park w czasie wojny

II wojna światowa położyła kres realizacji wizji Pücklera. Został on zniszczony. Przetoczyły się przez niego zarówno niemieckie jak i sowieckie oddziały. Budynki i mosty legły w gruzach, a łąki zostały zaorane przez gąsienice czołgów. W 1945 roku na Nysie Łużyckiej została wyznaczona granica Polski i Niemiec, która podzieliła park na dwie części. Taki stan rzeczy sprawił, że posiadłość zaczęła dziczeć, tracić swoją niezwykłą formę i z czasem została zapomniana na wiele lat.

 

Rewitalizacja

Pod koniec lat 80. rozpoczęto wspólne dla wschodu i zachodu prace nad wskrzeszeniem obiektu. Najważniejszym celem jaki został postawiony przy rewitalizacji Parku Mużakowskiego było przywrócenie spójności kompozycji, która została przecięta przez granicę państwową. Odbudowano łączące Polskę i Niemcy mosty, którymi można obecnie przechodzić z jednego kraju do drugiego. Po stronie zachodniej odrestaurowano oranżerię, Nowy Zamek, dawne zabudowy przemieniono na obiekty mieszkalne dla turystów, odtworzono dawną roślinność. Po stronie wschodniej przeprowadzono konserwację obiektów architektonicznych, w dalszym ciągu trwają prace nad odtworzeniem dawnego układu przestrzennego, tak aby obie części korespondowały ze sobą.

Park Mużakowski park na granicy polsko niemieckiej Nowy Zamek blog architekt Warszawa Jacek Tryc projektowanie architektura

Nagrody

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w odbudowę Park Mużakowski został uhonorowany nagrodami: w 1998 roku otrzymał honorową nagrodę UNESCO im. Meliny Mercouri, w 2002 roku otrzymał nagrodę Europejskiej Fundacji  PRO EUROPA a 2004 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Mużakowski Park von Muskau, blog Jacek Tryc aranżacja wnętrz Warszawa Żoliborz Duchnicka Przasnyska Rydygiera pracownia projektowa

W dobrym kierunku

Wstęp do parku jest darmowy zarówno od polskiej jak i niemieckiej strony. Można go zwiedzać pieszo, bryczką, rowerem lub podziwiać z kajaka – spływając Nysą Łużycką. Cały czas trwają pracę nad wydobyciem z niego pełni drzemiącego w nim piękna. Śmiało można  stwierdzić, że Pückler zrealizował swój cel: zostawił po sobie coś niezwykłego.

My zwiedziliśmy Park Mużakowski wracając z wakacji. Udało nam się zobaczyć niewielki jego fragment. Zrobił na nas ogromne wrażenie. Na pewno tam wrócimy, aby nacieszyć się nim w pełni.

Więcej ciekawych informacji o architekturze, designie i projektowaniu znajdziesz na naszym blogu. A jeżeli chcesz zgłębić wiedzę na temat tego założenia to zajrzyj też na stronę: Parku Mużakowskiego .