Cmentarz – miejsce przejścia

Historyczny cmentarz

Dawniej cmentarz był miejscem o dużym znaczeniu dlatego najczęściej znajdował się  centralnej części miasta, w pobliżu miejsca kultu religijnego. Jego kształt i wielkość określały dekrety. Cmentarz były projektowany i posiadał swoją głęboką symbolikę. Aranżacja, rola materiału i architektoniczny detal poddane był ścisłym regułom projektowym. Zaplanowany układ cmentarza traktowany był z szacunkiem. Dużą rolę w kompozycji odgrywała również zieleń. Wraz z rozwojem świadomości higienicznej zaczęto cmentarze lokalizować na peryferiach miast, co wpłynęło na zmianę reguł ich tworzenia. Zwarty układ nie był już tak istotnym czynnikiem projektu. Dziś cmentarz komunalny to w przeważającej mierze prostopadły układ komunikacyjny, wypełniony betonowymi nagrobkami z niewielką ilością zieleni, nie zawsze realizujący pierwotne założenia kompozycyjne. Na takim cmentarzu nie jest łatwo odnaleźć spokój i zadumę. „Betonowa pustynia” nie pomaga też w doświadczeniu sakrum, które z cmentarzem jest ściśle związane.

Kaplica Cmentarna – Monachium Riem

Cmentarz z kompleksem pogrzebowym zlokalizowany w  Monachium  w dzielnicy Riem to jeden z ładniejszych nowoczesnych cmentarzy, jaki mieliśmy okazję ostatnio zobaczyć. Trafiliśmy na niego przypadkiem, wracając z wakacji. Jego wyrazista, minimalistyczna forma przykuła naszą uwagę na tyle mocno, że postanowiliśmy się zatrzymać w trasie i przyjrzeć mu się bliżej . Autorami projektu kompleksu są: Andreas Meck i Stephan Koppel, niemieccy architekci.  W projekcie kaplicy cmentarnej w Monachium zastosowali  kompozycję opartą na zestawieniu różnorodnych materiałów: drewna, stali, betonu i kamienia, które doskonale podkreślają doniosły klimat miejsca. Wszystko jest tu majestatyczne i masywne, a  jednocześnie naturalne i prawdziwe. Takie rozwiązanie uwypukla istotę przemijania i podkreśla wagę rytuału przejścia do innego świata. Prosta architektura, jasna kolorystyka, detale pozbawione zdobień,  dobrze wkomponowane w otaczającą zieleń budynki tworzą atmosferę zadumy, a jednocześnie wprowadzają harmonię i porządek.

Współczesny cmentarz

Monachijska kaplica cmentarna jest obiektem wysokiej klasy, ale zapewne nie jedynym spośród współczesnych cmentarzy, które zasługują na uwagę i doskonale oddają atmosferę właściwą tego typu miejscom. Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych jest doskonałą okazją, by je odwiedzić. Czy zdarza Wam się też chodzić na cmentarze ze względu na ich atmosferę i  klimat? Jeżeli chcielibyście nam polecić jakieś miejsca,  które warto by zobaczyć, napiszcie w komentarzu.