dom ekologiczny budownictwo naturalne architektura aranżacja projektowanie

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny – co się za tym kryje?

Ekologia to dziś  już nie jest trend czy moda. Od pewnego czasu  stała się ona normą. Życie w zgodzie z naturą jest obowiązującą zasadą, koniecznością i wyzwaniem dla współczesnego człowieka. Myślenie ekologiczne przeniknęło wszystkie sfery naszego życia, w związku z czym ma też duży wpływ na architekturę i projektowanie. W związku z tym, po  latach zachwytu betonem, cegłą i pustakiem wróciło do łaski budownictwo naturalne, które jest ciekawą alternatywą dla opartych na zaawansowanych technologiach sposobów budowania domów. Dom ekologiczny, naturalny to taki, który powstał z materiałów, takie jak: drewno, słoma, glina, konopie czy wapno. Budownictwo ekologiczne jest trwałe, przyjazne dla człowieka i środowiska.

dom ze słomy dom ekologiczny dom dla alergika architektura bio domy Jacek Tryc architekt wnętrz aranżacja wnętrz projektowanie Warszawa

OSBN – Foto: Magda Górska

W zasięgu ręki

Budownictwo naturalne opiera się na zastosowaniu materiałów lokalnych. Ludzie od zarania budowali sobie domy z tego, co znajdowali wokół.  Ci, którzy żyli w lesie, budowali domy drewniane, ponieważ ten materiał był dostępny. Mieszkańcy gór wykorzystywali na schronienie jaskinie, ze względu na to, że to było racjonalnym wykorzystaniem zasobów środowiska.  Domy z gliny i słomy popularne były na całym świecie, gdyż są to produkty łatwo dostępne na całej ziemi. Ze względu na rosnącą potrzebę życia w zgodzie z naturą, budownictwo naturalne zyskało szeroką grupę zwolenników, w związku z czym powstaje też coraz więcej domów wykonanych z materiałów odnawialnych, przyjaznych środowisku i dostępnych lokalnie.

Dom z drewna

Drewno stosowane jest nieprzerwane w budownictwie od wieków, wynika to z jego  ma licznych zalet: oddycha, pięknie się starzeje, doskonale izoluje, jest przyjemne w dotyku. Drewno jest łatwe do zdobycia i  i stosunkowo tanie. W związku z powyższym drewno jest prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych i cenionych materiałów budowlanych.

budownictwo naturalne dom ekologiczny budujemy dom architekt dom z drewna nowoczesna architektura aranżacja wnętrz

Słoma

Słoma jako materiał budowlany znana jest już od dawna. Służył do uszczelniania konstrukcji drewnianych. Pod koniec XIX w zainteresowano się sprasowaną słomą. Zostało on użyta po raz pierwszy jako materiał budowlany przez amerykańskich osadników w stanie Nebraska. Prawdopodobnie to właśnie  stamtąd rozprzestrzeniła  się na cały świat, jako tani, zrównoważony materiał  budowlany. Najstarszy słomiany dom w Europie powstał w 1921 we Francji. Słomiane domy mogą być używane w budownictwie pasywnym.

Zalety domu naturalnego

Materiały, z których powstaje dom naturalny mają wiele zalet. Są one mało przetworzone,  bez chemii budowlanej. Nadają się do budynków pasywnych. Użycie ich sprzyja redukcji materiałów budowlanych, są biodegradowalne. Jednocześnie są trwałe. Niektóre domy w USA mają już ponad 100 lat. Dom wykonany z gliny, słomy, drewna ma dużą izolację termiczną i akustyczną. Jest odporny na pleśń, grzyby, dlatego najlepszym wyborem dla rodzin, gdzie są alergicy. Ściany wykonane z naturalnych materiałów oddychają. Ze względu na  specyficzne właściwości zdrowotne dom ekologiczny sprawdzi się doskonale jako mieszkanie dla alergików. Prawdopodobnie odpowiedni dobór materiałów budowlanych może znacząco wpłynąć na stan zdrowia ich mieszkańców, ich samopoczucie i komfort życia.

dom ekologiczny dom naturalny budownictwo naturalne dom z drewna i szkła biodomek architekt warszawa aranżacja wnętrz

Promocja budownictwa naturalnego

Widząc, jak wiele zalet mają domy ekologiczne architekci, technolodzy budowlani i ekolodzy zrzeszają się w organizacje, powstają firmy specjalizujące się w budowaniu domów naturalnych. Takie kierunek wydaje się słusznym, gdyż budownictwo naturalne odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka i świata. Jedną z takich organizacji jest: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego , które skutecznie promuje ten rodzaj architektury, ponieważ uważa ją za godną polecenia, bezpieczną dla środowiska i przyjazną człowiekowi. OSBN  organizuje liczne szkolenia i warszawy, na których możemy nie tylko zdobyć wiedzę na temat budowy domu ekologicznego, ale także zdobyć odpowiednie umiejętności, które pozwolą nam zbudować dom na naszą miarę.   My ze swojej strony dziękujemy OSBN za udostępnienie zdjęć i materiałów.

Komu z Was  marzy dom ekologiczny, wykonany z drewna, słomy lub gliny? Osoby zajmujące się w tego typu architekturą zapewniają, że nie muszą to być domy na kurzej nóżce. Jeżeli zbudujesz dom stosując technologię budownictwa  naturalnego,  nie musisz obawiać się ograniczeń, co do formy. Równie dobrze mogą to być tradycyjne domy, jak i  nowoczesnych. Walory domu ekologicznego są niezwykle zachęcające, z związku z czym widzimy w budownictwie naturalnym ogromny potencjał.