projektowanie wnętrz Warszawa blog o architekturze Warszawie designie

Mój Muranów

Muranów jest dla mnie miejscem szczególnym.

Z Muranowem wiążą się niezwykle ważne chwile mojego życia. Po raz pierwszy zamieszkałam tutaj na studiach. Od razu pokochałam tą dzielnicę i urzekła mnie jej specyfika. Muranów – to doskonała lokalizacja, pełna historycznych pamiątek zabudowa, wszechobecni turyści z Izraela. Na Muranowie urodził się i wychował mój mąż Jacek Tryc. Pierwsze lata po ślubie mieszkaliśmy na Esperanto. Tutaj urodziły się nasze dzieci. Po muranowskich uliczkach, parkach odbywałam pierwsze spacery w roli mamy. Przemierzałam tutejsze skwerki, place zabaw. Czas w moim życiu był taki, że sprzyjał integracji z miejscem. Dlatego zawsze z radością wracam do tych chwil i miejsc. Zapisały się one w moim sercu i wspominam je z dużym sentymentem.

projektowanie wnętrz Warszawa

Tu Muranów

Gdy tylko ogłoszono, że można znowu zwiedzać muzea – czym prędzej wybrałam się z rodziną na wystawę TU MURANÓW prezentowaną w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawa była prezentacją różnorodnych, przeplatających się na Muranowie: kultur, tradycji, języków, zabudowań, czasów i warstw. Na początku wspomniano Włocha, który osiedlił się tutaj, przybywszy z wyspy Murano. Tęskniąc za swoją ojczyzną nazwał dzielnicę: Muranowem. Zlokalizowana w budynku muzeum wystawa zapraszała zwiedzającego do postrzegania jej w szerszym kontekście. Przez odsłonięte okna można było zobaczyć ulice, budynki, pomniki, które stanowiły ważny element wyrazu. Znajdujący się obok Pomnik Bohaterów Getta podkreślał dramatyzm miejsca i przypominał o ważnym dla dzielnicy wydarzeniu.

Tu Muranów wystawa architektura architekt wnętrz

Żydzi na Muranowie

Eksponaty, filmy i instalacje w doskonały sposób wyrażały atmosferę dzielnicy, w której przez wieki istniały obok siebie różne kultury, przeplatało się brzmienie różnych języków, żyli ludzie innych wyznań. Na wystawie wyraźnie podkreślone było znaczenie żyjącej tu diaspory Żydowskiej, która trwale wpisała się w historię dzielnicy. Na Muranowie znajdujemy ślady ich obecności w najróżniejszej formie: od pozostałości tętniących życiem ulic handlowych po wspomnienie dramatycznych czasów getta, ich bohaterskich walk i tragicznej śmierci.

Czasy powojenne

Muzeum Historii Żydów Polskich wystawa Mu Muranów

Wystawa była też wspomnieniem podnoszenia Muranowa z gruzów, ukazywała uroki modernistycznej architektury powstającej na powojennych zgliszczach. Aż wreszcie próbowała znaleźć odpowiedzi na pytania: co czyni dziś Muranów miejscem szczególnym? dlaczego właśnie tutaj powstało Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”? jak dziś żyje się na Muranowie?

Ważnym elementem wystawy był przestrzenny kolaż, wyrażający wielowarstwowość miejsca. Środkiem wyrazu jest tu nakładany i zdzierany trzywarstwowy druk w językach: polskim, jidysz i angielskim.

Jacek Tryc architekt wnętrz Warszawa

Przyszłość wystawy

Jak łatwo się zorientować wystawa była ważnym i potrzebnym głosem w rozumieniu historii miejsca, dzielnicy, Warszawy i całego kraju. Dlatego fakt, że jej prezentacja przypadła na trudny czas epidemii – smuci. Ze względu na troskę o zdrowie rodaków w czasie pandemii wystawa dostępna była dla zwiedzających w dość krótkim czasie. Na szczęście, w sierpniu, planowane jest kontynuacja jej idei. Stanie się to dzięki pamiątkom znajdujących się wokół muzeum . Wierzymy, że dostępność ich w plenerze sprawi, że uda się pochylić na tematem w szerszym gronie, bez względu na sytuację. My z pewnością będziemy starli się wrócić do tych myśli, miejsc i idei. Was również zachęcamy do zapoznania się z niezwykłą historią Muranowa.

Tu Muranów wystawa Jacek Tryc chłopak z Muranowa

Dziękujemy Krystynie Stroynowskiej, która ciekawie nam o tej wystawie opowiadała. Polecamy ją w roli przewodnika.