modernizm bauhaus projektowanie

Duch modernizmu w projektowaniu

Ornament to zbrodnia – Adolf Loos

Po angielsku ,,modern” oznacza nowoczesny. Nurt, który narodził się ponad 100 lat temu, postrzegany jest jako wciąż aktualny, bliski współczesnemu człowiekowi i niestarzejący się. Modernizm jest synonimem ponadczasowego i zawsze aktualnego wzornictwa. Na czym polega fenomen modernistycznej myśli, która odmieniła spojrzenie na kreowanie przestrzeni – od urbanistycznych założeń, po projektowanie przedmiotów codziennego użytku?

Potrzeba matką wynalazku

Architekci są osobami, które muszą odpowiadać na potrzeby współczesnego sobie społeczeństwa, rozwiązywać jego problemy, przewidywać je i niwelować. Twórcy na początku XX wieku stanęli przed nowym zadaniem – stworzeniem środowiska dla człowieka, który pracuje i żyje w mieście. Wraz z rozwojem przemysłu i rozbudową ośrodków miejskich zwiększała się liczba fabryk i zatrudnianych w nich pracowników. Powiększyła się liczba mieszczan, którzy nie mieli kamienic i majątków, a potrzebowali zakwaterowania i pracy. Z pewnością rozwiązaniem dla tej sytuacji było maksymalne zoptymalizowanie przestrzeni, postawienie nacisku na pełnioną przez nią funkcję przy zniwelowaniu zbędnych elementów.

Środowisko ma znaczenie

Miejsce, w którym spędzamy czas oddziałuje na nas, determinuje nasze samopoczucie. Modernizm narodził się w fabrykach, mając zwiększyć komfort pracy. Architekci zdecydowali się na wstawiane dużych okien, dostarczających naturalne światło i widok wkomponowanej w otoczenie zieleni na zewnątrz. Dlatego z dusznych i ciemnych hal produkcyjnych powstały jasne i przestronne budynki.

Forma podąża za funkcją

Umiejętne odejmowanie często potrafi wzbogacić. Dlatego naczelną zasadą modernistów stało się sprowadzenie przedmiotu, budynku, przestrzeni tylko i wyłącznie do tego jaką rolę ma spełniać. Brzmi to brutalnie i ozięble, ale okazało się strzałem w dziesiątkę. Rezygnując z upiększaczy, wszelkiej sztukaterii, ozdóbek i dodatków artyści i inżynierowie mogli skupić się na zwiększeniu użyteczności oraz wygody swoich projektów. Pięknym stało się to co proste i ergonomiczne. Główną zaletą stała się funkcjonalność. Modernizm przeniósł się na inne dziedziny życia, stając się nurtem nie tylko w architekturze, ale także w sztuce i muzyce. 

Ponadczasowość i uniwersalizm

Na to, że modernizm jest nam bliski wpłynęło przede wszystkim to, jak rewolucyjny i skuteczny był w swoich założeniach. Przełom, jaki dokonał się w samym postrzeganiu projektowania sprawił, że po ponad 40 latach od umownego zakończenia tego nurtu. Jego założenia wciąż są aktualne. Niemal intuicyjne dla współczesnego człowieka. W murach sztandarowej szkoły modernistycznego wzornictwa powstały przedmioty i meble, które wciąż uważane są za klasyki, a ich interpretacje pojawiają się wielu nowoczesnych wnętrzach. To, co można byłoby nazwać vintage wykorzystywane jest jako symbol nowoczesnego podejścia do aranżacji przestrzeni. 

Na pierwszym miejscu człowiek

Modernistyczna myśl przenika każdy aspekt pracy w naszej pracowni. Projekt dostosowany jest do indywidualnych potrzeb klienta. Realizacje są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ przygotowywane są bezpośrednio pod wymagania, styl życia, preferencje i oczekiwania osób, które będą w danej przestrzeni spędzać wolny czas, pracować, spotykać się z przyjaciółmi. Najważniejsza jest dla nas funkcjonalność przestrzeni – sprofilowanie jej pod człowieka, sprawienie, że przebywanie w niej na co dzień jest wygodne, a używanie intuicyjne. 

Miejski azyl

Bezpośrednio z modernizmem wiązany jest minimalizm. Ponieważ żyjemy w świecie pełnym hałasu, przepychu, pędu, bodźców poszukujemy miejsca, gdzie można się wyciszyć i zrelaksować. Biel, szarości, stonowane kolory prawdopodobnie wielu osobom kojarzą się z czymś surowym. Nasze projekty są przykładem tego, jak kolorystyka wnętrza wpływa na jego harmonijność – poprzez ograniczenie palety barw, w przestrzeni pojawia się pewien spójny motyw przewodni. Przebywając w niej nie musimy na nowo przystosowywać się do zmian środowiska po każdym wejściu do pokoju. Prostota i oszczędność w środkach nie musi być oziębła, niewątpliwie może sprzyjać odpoczynkowi fizycznemu jak i psychicznemu.

projektowanie wnętrz warszawa

Wszystko jasne

Pozostając wierni koncepcji wpuszczania do wnętrz jak największej ilości naturalnego światła, stawiamy nacisk na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Czasami wymaga to na przykład wyburzenia ściany (albo nawet kilku ścian), co daje efekt powiększenia pomieszczenia i wpuszczenia do środka słonecznego blasku. Bezsprzecznie naturalne światło sprzyja człowiekowi – reguluje cykl dobowy i wpływa na nasze samopoczucie. 

Na zakończenie

Urzeka Cię modernizm? Lubisz minimalistyczne wnętrza z klimatem, zaprojektowane funkcjonalnie i w zgodzie z naturą? Zapraszamy do naszej pracowni, w której powstają wyjatkowe realizacje. Z pewnością stworzymy dla Ciebie harmonijną przestrzeń.