O tym, że światło ma duży wpływ na nasze samopoczucie, wiemy wszyscy. Chociażby z piosenki Kazika:
„Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca
nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące
tylko zimno i pada zimno i pada na to miejsce w środku Europy” (Kazik Staszewski, Cztery Pokoje, A.D.2000)
W okresie jesienno – zimowym, kiedy dni są krótkie i często ponure stajemy się apatyczni, ospali i pozbawieni energii. Brak światła zakłóca proces wydzielania melatoniny i zmniejsza stężenie serotoniny, która odpowiada za kontrolę nastroju. Dlatego dopada nas tzw. „jesienna deprecha”. Jak możemy sobie pomóc, jak zapobiegać sezonowemu obniżeniu nastroju i witalności? Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tym, jest odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu i miejscu pracy. Odpowiednie to znaczy takie, które pozwoli nam optymalnie wykorzystać światło dzienne a przy ewidentnym jego braku będzie je skutecznie zastępowało.
Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. W pierwszej kolejności należy dobrze zaplanować dopływ światła dziennego, a następnie umiejętnie rozmieścić światło sztuczne. Dobre oświetlenie nie nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia w pomieszczeniu i komfortu użytkowania, ale też czynnik, który decyduje o tym, czy będzie on przytulny, klimatyczny. Światłem możemy budować nastrój, eksponować i ukrywać różne miejsca. Światło ma wielką moc.
Starajmy się optymalnie wykorzystać światło dzienne , gdyż pozwoli nam żyć ekologicznie i jest wielkim dobrodziejstwem dla naszego samopoczucia. Wszystkie lampy tylko będą je zastępowały, ale to naturalnego światło jest najbardziej pożądane przez nasz organizm. Należy się o to zatroszczyć już we wstępnej fazie projektu. Budując dom pamietajmy o tym, by przeszklenia były duże, po odpowiedniej stronie, aby współgrały z funkcją pomieszczenia i naszym stylem życia. Odpowiednio zaplanowane okna nie tylko oświetlą dom, ale też umiejętnie wykadrują krajobraz, który będziemy mogli podziwiać z fotela. W bloku i kamienicy też można ciekawie zaaranżować otwory okienne, wykorzystując światło, które przez nie wpada.
Dom w Wilanowie. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Apartament na Starówce. Proj. Grupa Żoliborz, Foto: M.Tryc
We współczesnych aranżacjach nie traktuje się już lampy, jak sztucznego słońca, które ma rozświetlać całe pomieszczenie. Coraz większą wagę przykładamy do tego, co i jak oświetla. Jest to niezwykle istotne w pomieszczeniach mniejszych. W mieszkaniu, czy biurze, w którym kawałek powierzchni jest istotny, lepiej zlikwidować liczbę widocznych lamp, gdyż będą zagracały „szczupłą” przestrzeń. Dlatego często stosuje się teraz lampy halogenowe, które nie będą wprowadzały chaosu przestrzennego a jednocześnie skutecznie oświetlają pomieszczenie.
Mieszkanie na Kabatach. Projekt: Jacek Tryc -wnętrza
Mieszkanie na Żoliborzu. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Przedpokój. Mieszkanie na Powiślu. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Ciekawym rozwiązaniem jest też światło sączące się ze szczelin w ścianach i podwieszanych sufitach. Dzięki nim pomieszczenie staje się subtelne i nastrojowe.
Duże, wielofunkcyjne przestrzenie można podzielić światlem na strefy. Wyposażenie i światło może nam wyodrębniać funkcję pomieszczenia, przy zachowaniu spójności koncepcyjnej podłogi czy mebli.
Living room. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza.
Living room.Proj.Grupa Żoliborz.Foto: M.Tryc
Każde pomieszczenie wymaga innych lamp, specyficznych dla swojej funkcji. W salonie potrzebujemy centralnego światła, ale i dyskretnych jego źródeł, które stworzą atmosferę do rozmowy czy ogadania telewizji. W jadalni jest zwykle lampa nad stołem.Ważne aby miała taką wielkość i kształt, by nikogo nie raziła w oczy i nie przeszkadzała przy wstawaniu i siadaniu.
Jadalnia. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza.
Oprócz odpowiednio zaplanowanego oświetlenia możemy rozświetlić nasze mieszkanie innymi zabiegami. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest aranżacja mieszkania w jasnych kolorach. Białe meble doskonale rozjaśnią nam pomieszczenie, a jeżeli na dodatek będą one w połysku, efekt rozświetlenia będzie podwójny, gdyż światło ze wzmożoną mocą odbije się od mebli.
Apartament na Starówce.Projekt: Grupa Żoliborz, Foto: M. Tryc
Salon z kuchnią. Żoliborz. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
W przypadku wnętrz wyrazistych, nasyconych kolorem dla rozjaśnienia, możemy zastosować jasną podłogę. Będzie ona doskonałym tlem dla aranżacji z charakterem, a jednocześnie nada pomieszczeniu lekkości.
Biuro w kamienicy. Proj. Grupa Żoliborz. Foto: M.Tryc
Ważnym elementem aranżacji, która ma nadać pomieszczeniu blasku i światła jest ograniczenie ilości przedmiotów, prosta i ażurowa forma mebli i wyposażenia.
Mieszkanie na Białołęce. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Mieszkanie na Gocławiu. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Doskonałym i znanym sposobem na rozświetlenie mieszkania są lustra i kryształowe żyrandole. Czyli wszystko to, co odbija światło dodaje naszym wnętrzom światła i blasku.
Apartament Mokotów. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Światło odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu, funkcjonowaniu oraz komforcie pracy. Dobre oświetlenie lustra w łazience, czy blatu w kuchni ułatwi nam codzienne czynności.
Kuchnia. Projekt: Jacek Tryc – wnętrza
Łazienka. Projekt: Jacek Tryc -wnętrza.
Pragniesz mieć więcej sił witalnych w okresie jesienno – zimowym? Zatroszcz się o światło, ono naprawdę dodaje energii.
A wy jak sobie radzicie z jesienną chandrą? Na pewno każdy z Was ma jakieś sposoby, aby przetrwać do wiosny. Piszcie i dzielcie się swoimi metodami. My stosujemy światłoterapię, a Ty?