szara łazienka, drewno w lazience, łazienka prysznicem, salon kąpielowy, projektowanie wnętrz, ładne łazienka, projekt lazienki

Projekt, który się szybko nie znudzi

Trendy 

O trendach w aranżacji wnętrz z dużym zaangażowaniem piszą  portale internetowe, poradniki, czasopisma, nakręcane są programy telewizyjne, filmiki na  YouTube. Ponieważ każdy z nas chce mieć modnie, ładnie i funkcjonalnie urządzone mieszkanie, działania te mają dużą i różnorodną  grupę odbiorców. Nie mniej jednak projektowanie wnętrz to, coś więcej niż gonitwa za modą, malowanie ścian w aktualnie obowiązujących kolorach i kupowanie wszystkiego, co zostało w danym momencie okrzyknięte:  must-have . To, co dziś wydaje się niezwykle atrakcyjne za rok może okazać się zupełnie nie na czasie. Na czym polega zatem istota ponadczasowego projektu, wzoru, kroju?

wnętrza, magazyny, czasopisma o wnętrzach, projektowanie wnętrz, burakowska, architekt wnętrz, jacek tryc, architekt warszawa, porady architekta, blog o wnętrzach, projektowanie wnętrz

Ponadczasowe piękno 

Dążenie do  piękna  może być realizowane we wszystkich płaszczyznach naszego życia.  Niemal każda rzecz, z którą mamy  do czynienia została zaprojektowana.  Projektuje się miasta, ulice, parki, domy, przestrzeń publiczną, a także ubrania, urządzenia, meble, samochody, rakiety itd. O dobrym projekcie mówimy wtedy, gdy rzecz jest nie tylko ładna,  ale też dobrze pełni swoją funkcję. W przypadku aranżacji wnętrz , niezwykle ważne jest wsłuchanie się we własne potrzeby i oczekiwania, to zapewni naszym wnętrzom ponadczasową funkcjonalność. To, co sprawia, że mieszkanie nie starzeje  lub starzeje się w sposób elegancki i  mimo upływu czasu nie traci na atrakcyjności, jest wysoka jakość materiałów wykończeniowych. Dobrze dobrane – nie zawsze najtańsze – materiały są trwałe i estetyczne. Jeżeli chcemy, by nasz dom był efektowny unikajmy też podróbek. Jeżeli oryginalny element aranżacji wydaje nam się zbyt drogi, lepiej, aby go nie było wcale niż  zastępować go podróbką. Po pierwsze kupowanie falsyfikatów jest nieuczciwe, a po drugie taki „udawany”  przedmiot obniży nasz prestiż zamiast go podnieść. Lepiej poczekać, uskładać lub znaleźć coś na miarę naszych możliwości.

Zmiany

Pozornie może się wydawać, że wnętrze, które pozbawione jest modnych, topowych elementów wyposażenie wnętrz będzie nieatrakcyjne i nudne. Skoro ponadczasowe, to na lata …  a jak po pewnym czasie się znudzi, to co dalej? Jeżeli projekt jest dobrze wykonany, to pozwala na zmienną stylizację. Drobnymi rzeczami możemy całkowicie zmienić charakter wnętrza, wprowadzić nowy kolor zasłon, poduszek, zmienić pled na łóżku, lampę czy obraz na ścianie.

sypialnia w kolorach ecru, beże w sypialni, tapeta w sypialni

sypialnia, poduszki, pled, szary kolor w sypialni, poduchy robione na drutach, hand made, cotton ball light, tapeta w sypialni, rojektowanie wnętrz, ponadczasowe wnętrza, ładne wnętrza, dobry architekt, jacek tryc, blog o wnętrzach, projektowanie wnętrz warszawa , drewniana podłoga, olejowana podłoga, papierowe rzeźby, papersculpture,

Ponadczasowe wnętrza

Projekt mieszkania na Żoliborzu powstał prawie 10 lat temu i dla nas samych zaskakujące jest to, że mimo upływu lat, wciąż cieszy się zainteresowaniem portali wnętrzarskich, które prezentują je na swoich stronach, czasopism, które chcą je fotografować (wkrótce ukarzą się zdjęcia łazienka z tego projektu w M jak mieszkanie)  i klientów, którzy uważają je za atrakcyjne.

living room, Jacek Tryc, projektowanie wnętrz, architekt wnętrz Warszawa, Żoliborz, dobry architekt, salon z kuchnią, drewno na podłodze, podłoga olejowana, drewniane blaty w kuchni, projektowanie meble, meble na wymiar, biuro w domu

Kolejny projekt, który nie podlega upływowi czasu to łazienka stworzona w 2000 roku dla Dobrego Wnętrza . Wciąż jest elegancka i na czasie.

 

szara łazienka, drewno w lazience, łazienka prysznicem, salon kąpielowy, projektowanie wnętrz, ładne łazienka, projekt lazienki

Ikony designu

Jest wiele elementów wyposażenie wnętrz, które powstały dawno, a wciąż cieszą się uznaniem. Niektóre z ikon designu pozostają w niezmienionej formie od lat, inne poddawane są współczesnej interpretacji, która korzysta z nowych technologii do stworzenia aktualnej wersji produktu, zawsze jednak zachowując to, co stanowi o istocie ich piękna.

Philippe Starck, ikony designu, wyciskarka do cytrusów

fotel chierowskiego, fotel 366, stare meble, polski design, ładny fotel

portugalskie krzesło z drewna i korka, eleganckie krzesło, ikona designu, chair

chairs, krzesła, eleganckie krzesła, Thonet, Ton, ładne krzesła, krzesła drewniane

bateria umywalkowa, Arne Jacobsen, 1968, architekt, projektant, klasyczna bateria, ikona designu, projektowanie wnętrz, architekt wnętrz, Warszawa, burakowska14

Proporcje

Arne Jacobsen – twórca ponadczasowej baterii (została zaprojektowana w 1968 roku) twierdził, że najważniejsze w projektowaniu są proporcje. To, co czyni starożytne egipskie świątynie pięknymi, są właśnie proporcje, a kiedy patrzymy na najbardziej podziwiane renesansowe i barokowe budynki, to także dostrzegamy, że w nich wszystkie proporcje są idealne. Proporcje są najważniejsze (Arne Jacobsen) .

Prawdopodobnie wybitny architekt i projektant miał rację. Niejednokrotnie zachwycamy się czymś, nie wiedząc dlaczego, wydaje nam się, że jest to kwestia intuicji, smaku czy gustu. Często bywa jednak tak, że za tym wzorem idealnym, ponadczasowym stoi świadoma kreacja, oparta na wiedzy projektanta, twórcy, rzeźbiarza itd. Umiejętne zastosowanie w projekcie złotego podziału wynikającego z wnikliwej obserwacji natury czyni projekt harmonijnym. Za każdym dobrym wzorem oprócz wyczucia i intuicji stoi duże doświadczenie i ciężka, kreatywna praca.

A Wy jaki macie stosunek do mody, wzorów i zmian? Cenicie to, co ponadczasowe, czy wolicie rzeczy, które będą cieszyć Was przez chwilę, by móc bez zahamowań szukać nowych rozwiązań? Dzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, jesteśmy ciekawi co, o tym sadzicie.

 

 

Tu znajdziecie więcej zdjęć projektu Mieszkania na Żoliborzu

O Philippe Starck’u i jego niezwykłych projektach możecie przeczytać tutaj

O polskim designie z czasów PRL-u , między innymi o Fotelu 366 Józefa Chierowskiego pisaliśmy na blogu

A historię krzeseł TON poznacie klikając tu