sztuka we wnętrzach, architekt wnętrz, aranżacja wnętrz, obraz, meble drewniane, salon, jadalnia, podłoga dębowa

Sztuka w domu

 

Coraz więcej osób zauważa, że sztuka wnosi do wnętrz specyficzną i niepowtarzalną jakość. Jest to dobry i pożądany kierunek w aranżacji, gdyż miejscem dla sztuki jest dom a nie tylko galeria.

 

Wybór dzieła do domu

Dobór sztuki do mieszkania wymaga namysłu i rozwagi , świadomej analizy wielu istotnych kryteriów. Celam wprowadzenia sztuki do naszego wnętrza jest przyjemność z obcowania z nią. Przestrzegamy przed zakupem dzieła, które nam się nie podoba, choćby inny byli zachwyceni, choćby było to niezwykle prestiżowe lub stanowiło doskonałą inwestycję kapitału. Pamietajmy! Cokolwiek to jest, będzie w naszym domu, będziemy z na to patrzeć, będzie na nas oddziaływać.

Sztuka, która pasuje do wnętrza

Istotnym czynnikiem wyboru dzieła do domu jest to, aby pasowało ono do tego konkretnego wnętrza. Należy pamiętać, że to samo dzieło w różnych sceneriach może prezentować się zupełnie inaczej. Należy uwzględnić proporcje pomieszczenia, jego wielkość, oświetlenie, aranżację. Małe obrazki w bogatym wnętrzu mogą zginąć, w minimalistycznym niewiele wniosą. W nowoczesnej, powściągliwej aranżacji dobrze się sprawdzi konkretny mocny akcent, który zdecyduje o unikalności wnętrza, podkreśli gust i charakter właściciela oraz nada wnętrzu ostateczny charakter.

 

Oświetlenie

Optymalne oświetlenie uwzględnia kontekst dzieła w całym wnętrzu. Wydobywa z niego, to co powinno być podkreślone. Nie może być ani zbyt ostre i mocne, aby nie zaburzyło relacji z dziełem, ani zbyt słabe. Tamat właściwego oświetlenia dzieł sztuki jest dość skomplikowany i wymaga sporej wiedzy, nie tylko w kwestii doboru barwy światła, ale także innych parametrów. Światło może dużo wnieść w ekspozycję sztuki, ale też łatwo nim zepsuć efekt. Decydując się na inwestycję w sztukę, warto poradzić się architekta wnętrz  jak ją dobrze oświetlić.

Galeria sztuki

Piękne mieszkanie, które wyraża swoja aranżacją pasje, gusta i  zainteresowania gospodarzy to nie to samo co galeria sztuki. Zmysłowy projekt wnętrz możemy uzyskać kilkoma trafionymi dziełami, obrazem, figurką, rzeźbą. Nie musimy być od razu kolekcjonerami sztuki, a nasz dom galerią, aby na co dzień obcować z wysoką sztuką. Niejednokrotnie łączenie obrazów, zwłaszcza ekspresyjnych bywa trudne i może wywołać w domu niepotrzebny chaos i napięcie. Warto być ostrożnym w tego typu działaniach.

Sztuka współczesna

Tym, co najchętniej wnosimy na nasze salony jest sztuka współczesna. I jest to wybór dobry, gdyż dzieła te mają adekwatny do naszych czasów klimat. Z założenia pasują bardziej niż dzieła historyczne. Te są często niezwykle drogie, wymagają specyficznych warunków ekspozycji i niełatwej konserwacji.

Terapeutyczne działanie sztuki

Piękno czyni nasze życie lepszym. Obcowanie z nim, nadaje lepszy smak egzystencji. Co prawda, już co jest piękne, a co nie, zdaje się być często  kwestią subiektywnego poczucia smaku. Nie mniej jednak, bez względu no to, ważne jest to, aby otaczać się rzeczami ładnymi.

Wiadomo też, że pewne formy i kolory pobudzają człowieka do różnych aktywności. Z tego powodu coraz częściej można spotkać dzieła sztuki w biurowcach.

Sztuka w domu

A wy lubicie otaczać się sztuką? Macie swojego ulubionego artystę? Gdzie kupujecie  dzieła? Przez internet, czy w tradycyjnej galerii a może na targowisku sztuki ? Jesteśmy ciekawi, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie. Dzielcie się nimi z nami. Jest nam niezmiernie miło, kiedy zostawiacie tu ślad swojej obecności.

 

Obraz w Apartamencie na Bielanach pochodzi z Galerii Warecki Jonasz w rybie oraz rzeźby w Mieszkaniu na Żoliborzu to dzieła Pawła Kisielnickiego.