laureat make me! 2018

Konkurs make me!

Łodź Design Festival

O tym, że Łódź Design Festival – jeden z ważniejszych i najbardziej opiniotwórczych a także najczęściej odwiedzanych festiwali w naszej części Europu odbywa się w tym roku w maju zapewne wiecie. Zarówno o zmienionym z października na maj terminie, jak i o jego głównych założeniach i celach pisaliśmy jakiś czas temu. Kto ciekaw zapraszamy do wcześniejszego wpisu . Tradycją łódzkiego festiwalu, niemal od samego początku są  konkursy organizowane w celu promocji kreatywnych projektantów i marek: make me! must have  i  nowo powstały biznesup. Ten post poświecony jest konkursowi make me! 2018, gdyż urzekł nas poziom i to, jak bardzo wzrosła ranga tego wydarzenia na przestrzeni kliku lat.

make me! 2018

Konkurs make me! odbywa się od drugiej edycji festiwalu. Przez 10 lat dojrzewał i nabierał znaczenia. Dziś jest ważnym międzynarodowym wydarzeniem dla młodych projektantów. Sam udział w konkursie make me!  bywa dla uczestników ważnym etapem w promocji i rozwoju marki. Oprócz cennych nagród organizatorzy zapewniają laureatom dobrze przygotowaną wystawę na prestiżowym festiwalu. W tym roku spośród 217 zgłoszeń wybrano 29 projektów, które możemy ogadać w ART INKUBATORZE na Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Łodź Design Festival Jacek Tryc architekt projektant

Laureaci – nagroda  główna

19 maja poznaliśmy laureatów konkursu make me! 2018 . Nagroda główna w wysokości 50 000 PLN PARADYŻ AWORD ufundowana przez Mecenasa
ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL   CERAMIKĘ PARADYŻ trafiła do MAŁAGORZATY ZAŁUSKIEJ, która zaprojektowała narzędzie dla kobiet po mastektomii jednostronnej, umożliwiające tworzenie  protez piersi. Aplikacja pozwala na wykonanie serii zdjeć popiersia i na ich podstawie wygenerowany zostaje skan  w formacie 3D. Bazowy model protezy stanowi lustrzane odbicie zdrowej piersi. Po zatwierdzeniu parametrów zostaje on wydrukowany, po czym wysłany przesyłką do kobiety. Proteza wykonana jest tak, aby naśladowała ludzkie ciało pod względem zachowania, ale nie dąży do tego, aby przypominała pierś z wyglądu. Odcina się też od konotacji medycznych.

simpla proteza piersi druk 3d Małgorzata Załuska nagroda główna konkurs Łódź 2018 festiwal designu SIMPLA – projekt Małgorzata Załuska – nagroda główna meke me! 2018

Pierwsza nagroda specjalna

Nagrodę specjalną w wysokości 10 000 PLN otrzymał RYAN YASIN za PETIT PLI – Clothes That Grow. Ubranie może zwiększyć się o 7 rozmiarów. Jest wyrazem sprzeciwu na sezonowe mody i marnotrawstwo. Strój stworzony przez projektanta z Londynu jest ergonomiczny, wodoodporny i kompaktowy. Nadaje się do prania w pralce i w każdym rozmiarze zachowuje kształt. PETIT PLI ma też wymiar edukacyjny, bo zarówno wśród dzieci jak i ich rodziców krzewi ideę „slow fashion”

make me! 2018Ryan Yasin - Petit Pli - Clothes That Grow (Wielka Brytania) Ubrania, które rosną slow-fashion make me! konkurs LDF Ryan Yasin – Petit Pli – Clothes That Grow Nagroda specjalna make me! 2018

Druga nagroda specjalna

Trzecią miejsce i nagrodę  w wysokości 5 000 PLN otrzymała Róża Rutkowska (Roza Janusz) za stworzenia  SCOBY: opakowania, które żyją. Projekt jest zainspirowany uprawą warzyw. Do wyprodukowania tych ekologicznych opakowań potrzebne są takie narzędzia jak przy uprawie cebuli. Materiał SCOBY karmiony jest wyciągiem z odpadów rolniczych. Spełnia funkcję membrany, która przedłuża trwałość produktu i może być zjedzona lub służyć jak kompost. SCOBY to alternatywa do dzisiejszych opakowań, które nie tylko nie będą zaśmiecać środowiska, ale je wzbogacą.

Róża Rutkowska (roza janusz) - SCOBY: opakowania, które żyją (Polska) łodź design Festival wystawa pokonkursowa ekologiczne opakowanie projektowanie zrównoważone Róża Rutkowska – SCOBY: opakowania, które żyją nagroda specjalna make me! 2018

Oprócz trzech zwycięzców konkursu make me! na wystawie pokonkursowej możemy zobaczyć ciekawe projekty  innych finalistów, które są równie innowacyjne i stanowią nową interpretację dotychczasowych funkcji przedmiotów i inspirują do nowych rozwiązań i kreatywności.

make me! 2018 wystawa konkurs Łódź Design Festival ciekawa książka Barbara Szczepanek – Zilustrowane – książka „Demony Słowiańskie” z ilustracjami UV

Rozwój

Miło widzieć jak konkurs make me! ze studenckiego wydarzenia ewoluował do ważnego światowego konkursu. Stał się przestrzenią, która wspiera młodych projektantów i pozwala im wypłynąć na głębokie wody świata designu.

Kto z Was już był i widział wystawę? Co zrobiło na Was największe wrażenie? Co polecacie, tym którzy się mają zamiar się  wybrać? Jeżeli macie jakieś uwagi, spostrzeżenia na temat wystawy pokonkursowej lub ŁDF w ogóle, piszcie je w komentarzach. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Zapraszamy

My ze swojej strony zapraszamy na debatę  z przedstawicielami SAW w niedzielę 27.05.2018 na godzinę 14.15 (ul. Tymienicekiego 3, Bud. C/ sala wykładowa lecture room).  Będziemy rozmawiali o idei i celach Stowarzyszenia Architektów Wnętrz – czy warto wprowadzić urzędową certyfikację dla  zawodu architekt wnętrz? Zatem do zobaczenia w Łodzi!

Szczegółowy plan festiwalu do pobrania: PROGRAM ŁDF