muzeum polskiej wódki blog archiitekt pracownia projektowania wnętrz architekt Warszawa Jacek Tryc projektant Żoliborz

Muzeum Polskiej Wódki

Koneser

Dawna wytwórnia wódek „Koneser” otrzymała drugie życie i stała się ważnym na mapie Warszawy centrum rozrywkowo-biznesowym. Wiele historycznych budynków zostało zrewitalizowanych. W największym z nim, który niegdyś był Zakładem Rektyfikacji stworzone zostało stworzone MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI.

muzeum polskiej wódki Jacek Tryc blog architektura design wnetrza

Polska Wódka

Polska wódka znana jest znanym na całym świecie. Zalicza się do grona produktów wpisanych na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych, co potwierdza, że jest istotnym elementem naszego dziedzictwa narodowego. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby alkohol nosił miano Polskiej Wódki? Zgodnie z aktualną definicją – pochodzącą z 2013 roku –  Polską Wódkę nazywamy trunek wyprodukowany z pięciu rodzaju zbóż: żyta, jęczmienia, owsa, pszenicy, pszenżyta oraz z ziemniaków pochodzących z polskich upraw.  Polska Wódka nie może zawierać innych dodatków niż woda. Aromatyczne środki do wódek smakowych muszą być naturalne. Ma ściśle określony poziom cukru. Wszystkie etapy produkcji Polskiej Wódki – z wyjątkiem butelkowania – muszą odbywać się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

muzeum polskiej wódki Blog architekt wnętrz aranżacja wnętrz Warszawa Praga Koneser piękna Praga pracownia projektowa Jacek Tryc

Muzeum Polskiej Wódki

Neogotycki budynek, w którym wcześniej mieściła się Wytwórnia Wódek „Koneser”  na warszawskiej Pradze jest doskonałą lokalizacją dla Muzeum Polskiej Wódki. Jest to jedna z najstarszych wytwórni wódek w regionie, swoją działalność rozpoczęła już w 1895 roku. Legenda głosi, że wycofujący się Rosjanie w czasie I wojny świtowej wylali tu na ulice ponad miliard litrów wódki, żeby nie przechwycili jej Niemcy.

Tradycja i nowoczesność

Na zwiedzających w muzeum czeka pięć tematycznych galerii: o historii alkoholu, o procesach produkcyjnych, o tradycjach i zwyczajach, surowcach, z których jest produkowana wódka i wreszcie walorach smakowych. Obok atrakcyjnej lokalizacji muzeum i klimatycznej architektury, wpływ na jego prestiż ma również niezwykła aranżacja wnętrz. Projekt oparty jest na  połączeniu  zachowanych, zabytkowych elementów dawnej fabryki wódki z nowoczesnym rozwiązaniami. Wnętrza muzeum zostały zaprojektowane przez architektów z pracowni Nizo Design. Stojący na jej czele Mirosław Nizio  zapoczątkowała w Polsce nowy sposób aranżacji wnętrz muzeum. Więcej o  jego dokonaniach  pisaliśmy tutaj

Sale Muzeum Polskiej Wódki to nie tylko pomieszczenia z historycznymi eksponatami, ale także interaktywne ekspozycje, filmy, prezentacje i projekcje opowiadające o tym , jak rozwijała się technologia wytwarzania wódki na przestrzeni wieków. W muzeum możemy poznać wiele ciekawostek, anegdot związanych z wpływem wódki na kształtowanie się polskiej kultury oraz jak uzyskała międzynarodową renomę.

muzeum polskiej wódki Bloga architekt design Warszawa Żoliborz Przasnyska Duchnika Koneser realizacje pod klucz

Popularność Polskiej Wódki na świecie

Polska wódka cieszy się niesłabnącym uznaniem na całym świecie od dłuższego czasu. Jej miłośnikiem był między innymi Pablo Pisasso, który miał powiedzieć, że największymi wynalazkami XX w są: blues, kubizm i Polska Wódka. Co do daty powstania trunku pomylił się o kilka wieków, ale ocena była bez wątpienia trafiona. Polska Wódka pojawia się nie tylko w krajowej, ale i światowej kinematografii. „Żytnią” piją bohaterowie serialu „Czterdziestolatek”, w „Misiu” Stanisława Barei wódka jest przedmiotem podstępnej intrygi, ale także wódkę z Polski zabiera w Kosmos tytułowy „Prometeusz” Ridleya Scotta z 2012 roku. W tę daleką podróż pojechała polska „Wyborowa”. W 2015 roku  Polska Wódka zdetronizowała rosyjską w adaptacji przygód Jamesa Bonda. Przykładów popularności polskiego trunku jest dużo i każdy z nich potwierdza znaczenie Polskiej Wódki na międzynarowej arenie.

Kultura picia

W muzeum możemy się zapoznać z wieloma aspektami kultury konsumpcji  i dystrybucji Polskiej Wódki. Temat potraktowany jest szeroko. Poznajemy tu zarówno początkowe przeznaczenie wódki, sposoby podawania, nazwy kształtujące się na przestrzeni lat, a nawet można poznać różnorodne toasty.

Degustacja

W specjalnie zaadoptowanej przestrzeni gastronomiczno – usługowej jest możliwość degustacji wódki, co stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zwiedzania. Muzeum dostępne jest tylko dla dorosłych. Więcej informacji znajdziecie na stronie: Muzeum Polskiej Wódki .

Godne uwagi jest też logo muzeum, które wraz z całą identyfikację wizualną przygotował artysta-plastyk Andrzej Pągowski .

Kto z Was już był w muzeum. Ciekawi jesteśmy Waszych wrażeń . Będzie nam milo jeżeli w komentarzu podzielicie się z nami swoją opinią.

muzeum polskiej wódki apartamenty pod klucz architekt Jacek Tryc aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz Warszawa