Cały świat to Bauhaus?

Wystawa Bauhaus w Warszawie

W marcu oraz w maju w siedzibie SARP na ul. Foksal 2 można było obejrzeć niezwykłą wystawę, zatytułowaną: Cały świat to Bauhaus? Jej przebieg skomplikowała sytuacja epidemiologiczna. Nie wszystkim zainteresowanym udało się na nią dotrzeć.  Część zaplanowanych spotkań i imprez towarzyszących wystawie została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Szczegóły na temat trwających  jeszcze do sierpnia wydarzeń, niezwykle ciekawych – filmów, paneli dyskusyjnych można znaleźć na stronie organizatora:  Goethe Institut

Cały świat to Bauhaus?

Autorem sformułowania jest student, późniejszy wykładowca Bauhausu: Fritz Kuhr. Wyraził on w ten sposób, że każda sfera życia związana z projektowaniem jest swoistym powiązaniem pomiędzy sztuką, rzemiosłem i techniką. Postawiony na końcu znak zapytania, sugeruje, że wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak teza Kuhra ma się sto lat później? Czy dziś jest aktualna? Czy Bauhaus jest już przeżytkiem? Zarówno wystawa jak i imprezy jej towarzyszące to wypowiedź na temat roli Bauhausu we współczesnym świecie. Czy jest on jedynie legendą, czy pozostaje wyzwaniem? Każdy, kto zadaje sobie pytanie na temat tego, jak chcemy żyć,  jak chcemy mieszkać, ten szukając odpowiedzi natrafia na koncepcje Bauhausu.

Fenomen szkoły

Szkoła Bauhausu istniała w latach 1919-1933 i w trakcie  trzech dekad swojego istnienia zmieniała swoją siedzibę (Weimar, Dessau, Berlin) mimo to jest ona najpełniejszym wyrazem przedwojennych trendów i modernizmu. Podczas działania szkoły studiowało na niej zaledwie 1300 osób, a mimo to idee Bauhausu miały  tak ogromną moc oddziaływania, że stały się symbolem radykalnych zmian w projektowaniu, edukacji i relacjach społecznych.

Wystawa

Wystawa podzielona została na osiem stref. Każda z nich pokazywała konkretne aspekty twórczości i życia Bauhausu. Zawierała zdjęcia, papierowe prace, modele, dokumenty, filmy oraz obiekty. Wszystkie zapraszały do dialogu,  do rozumienia koncepcji Bauhausu, do nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku, malarstwa czy teatru. Wystawa potwierdzała, że naczelną ideą Bauhaus było stworzenie odpowiednich warunków życia dla człowieka i jego troska o jego otoczenia. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to serdecznie polecamy Ci trwające nadal wydarzenia i warsztaty zgłębiające fenomen Bauhausu. Można je zaleźć na stronach organizatorów wystawy.   

 

Organizatorzy wystawy: Goethe-Institut, SARP

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ideach Bauhausu to polecamy Ci nasz wcześniejszy wpis na ten temat. Znajdziesz go  klikając tutaj.