sztuka we wnetrzach

Zapraszamy do stołu

W moim pokoju łóżko stało tu, szafa tam, a między nimi stół. Aż mi się to znudziło. (Stanisław Mrożek)

To jeden z moich ulubionych cytatów o projektowaniu wnętrz.  

Łóżko, szafa, stół … A z nich najważniejszy jest … ?

Tak naprawdę każdy element wyposażenia wnętrz jest istotny i może znacząco poprawić jakość naszego życia.

Ale dziś zajmiemy się stołem 

dom Podlasie projekt wnętrz architekt

Więcej niż mebel 

Stół, to coś więcej niż mebel. Łączy w sobie wiele funkcji, znaczeń i cech. Ma swoje miejsce w kulturze, symbolice, historii i tradycji.

W każdej religii jest stół ofiarny. Przy stole spotykało się dwunastu apostołów z swoim Nauczycielem na ostatniej wieczerzy. Po tym wydarzeniu w chrześcijaństwie  stał on  się ołtarzem.

Okrągły stół

Szczególne znaczenie symboliczne ma ten okrągły. Jego kształt sprawia, że wszyscy zasiadający przy nim są na tej samej pozycji. Nie ma miejsc uprzywilejowanych. Przy okrągłym stole zasiadali rycerze króla Artura. Okrągły stół jest także symbolem porozumienia w okresie zmian ustrojowych w Polsce w 1989 roku.

Jadalnia 

Istnieje tradycja mówiąca o tym, że przy jednym stole nie zasiadasz z wrogiem. Wspólne biesiadowanie, dzielenie się posiłkiem to wyraz miłości i życzliwości. Duży stół, według tej tradycji, sprzyja też budowaniu jedności w domu. Kiedy nie jesteśmy w stanie sięgnąć, znajdującej się na drugim końcu stołu potrawy, prosimy kogoś, aby nam podał ją. Rozmawiamy, nawiązujemy relację. 

stół w domu

Zmiana myślenia 

Zdarza się, że nasi klienci, zwłaszcza osoby młode, spędzające dużo czasu poza domem nie przywiązują wagi do stołu. Po krótkiej rozmowie z architektem wnętrz, uświadamiają sobie jednak, że warto zatroszczyć się o to, aby stół w domu był. Na dodatek ważne, aby był wygodny i pozwalał komfortowo spożyć posiłek. Jeżeli zapraszamy do domu gości warto i dla nich przewidzieć miejsce przy stole.

okrągły stół

Stolik 

Zawsze zachęcamy swoich klientów, aby nie rezygnowali ze stołu. Jeżeli w ich mieszkaniu nie ma miejsca na duży stół, proponuję mniejszy mebel, ale taki, który pozwoli im godnie spożyć posiłek, wygodnie usiąść. 

 

Misja specjalna stołu

Przy stole nie tylko gromadzimy się na codziennych posiłkach. To także idealne miejsce do rozmów, wypicia kawy czy herbaty. Świętujemy ważne momenty w życiu rodziny. Czasami stół służy do tego, aby pograć przy nim w planszówkę, czy kości … O tym jak różnorodne może być jego zastosowanie, każdy z nas miał okazję się przekonać w czasie lock downu.

Wieczorem przy stole

U nas po kolacji często stół zmienia się w kącik modelarski lub kosmetyczny. Czasami wysypujemy na niego  klocki lego i budujemy z nich budowle.

Niekiedy córki robią przy nim bransoletki z koralików, lepią z modeliny. Nasz stół jest duży, dobrze oświetlony, znajduje się w centralnym miejscu domu. Każdy może z niego korzystać i rozwijać swoje pasje.

Lubimy te chwile, kiedy razem gromadzimy się przy stole.

Jacek Tryc architekt

Wasze historie

Jesteśmy przekonani, że stół każdego z Was kryje w sobie ciekawe historie z Waszego życia. Będzie nam niezmiernie miło, kiedy podzielicie się jakie nietypowe zastosowania ma stół w Waszym domu. Jeżeli macie jakieś ciekawe doświadczenia napiszcie je koniecznie w komentarzu.