Co to jest wychowanie estetyczne i po co komu nauka o pięknie?
Bez względu na wykształcenie, poglądy, przekonania czy wyznanie wszyscy jesteśmy zgodni, że należy dziecko nauczyć: mówić, pisać, czytać, liczyć. Spora część ludzi jest nawet zdania, że wskazane jest, by dziecko umiało rozróżniać dobra od zła. Jeżeli natomiast chodzi o kształtowanie wrażliwości estetycznej, to często uważane jest to za niekonieczne, elitarne czy nawet luksusowe. Tymczasem pedagodzy są zgoni, co do tego, że wychowanie estetyczne pozwala ludziom czynić swoje życie bardziej wartościowym, interesującym i na wyższym poziomie. Dbając o piękno stajemy się lepsi twierdzi wybitny polski pedagog Karol Kotłowski
Kiedy i gdzie kształtuje się wrażliwość estetyczna?
Wszędzie! W domu, w szkole, na ulicy, w galerii sztuki, na koncercie, telewizji …. Każda rzeczywistość, z którą dziecko ma kontakt oddziaływuje na nie. Dlatego ważna jest troska o szczegóły. Nie spodziewajmy się, że lekcja plastyki, muzyki załatwi temat. Oczywiście nauczyciel może zarazić pasją, może wspomagać, kształtować, ale wychowanie estetyczne to wyzwanie dla nas wszystkich: rodziców, dziadków, singli, dyrektorów, księży, celebrytów. W placówkach oświatowych nie jest łatwo: nawet jeśli nauczyciel prowadzi ciekawie zajęcia, właściwie dba o kształtowanie postaw estetycznych, to już niekoniecznie może wpłynąć na to: jak urządzona jest klasa. A z tym bywa różnie. Na szczęście coraz częściej można spotkać schludne i przyjazne szkoły czy przedszkola.
Przedszkole „Tramopilina” w Warszawie
Aranżacja pokoju dziecka
Niedojrzała konstrukcja psychiczna dziecka jest podatna na reklamy. Dlatego często dziecku się wydaje, że do szczęścia jest mu potrzebne WSZYSTKO! Zadaniem nas, dorosłych jest pomoc w asertywności. Dotyczy on również ilości zabawek, przestrzeni czy bodźców, które na nie działają. W przypadku dzieci: mądrość Mies’a van der Rohe’a Mniej znaczy więcej ma szczególne znaczenie. Umiar, ład i harmonia w pokoju dziecka będzie tym, co pobudzi jego wyobraźnie i rozwinie jego kreatywność. Nadmiar wywoła chaos i emocjonalne rozchwianie. Dobrze urządzony pokój dziecięcy to taki, który buduje poczucie bezpieczeństwa, jest łatwy w utrzymaniu porządku, pozwala mu panować nad przestrzenią, ale jednocześnie daje swobodę.
Oferta zabawek na rynku jest tak duża, że możemy wybrać, te które są ładne, uczą kreatywności, stymulują rozwój. Większą korzyścią jest postawienie na ilość niż na jakość.
Kiedy zaczyna się szkoła
Kiedy dziecko rozpoczyna edukację w szkole, każdy dobry rodzić pragnie wstawić do pokoju dziecięcego wygodne biurko do odrabiania lekcji. Nie zamierzam nikogo od tego odwodzić. Natomiast pragnę uświadomić tym, którzy jeszcze tego nie wiedzą, że dzieci odrabiają lekcje w najróżniejszych miejscach: w kuchni, salonie, na kanapie, na podłodze. Urządzając ich pokój, stwarzając im przestrzeń do nauki, warto to uwzględnić.
Piękno to wartość
Rozbudzanie wrażliwości estetycznej to działania systematyczne, bardziej lub mniej spektakularne i zamierzone. Kiedy zabieramy dzieci na wystawę, do galerii, na koncert lub przemierzamy kawał świata, by pokazać im piękno natury, dokonujemy świadomego kształtowania ich wrażliwości na piękno. Wychowanie estetyczne odbywa się również w codzienności: kiedy uczymy ich higieny, dbania o fryzurę, strój. Ważnym aspektem wychowania w ogóle, w tym estetycznego jest wspólne spożywanie posiłków, które są apetycznie podane na ładnie zastawionym stole.
Aby były szczęśliwe!
Naprawdę warto świadomie i z zaangażowaniem wprowadzać młodsze pokolenie w świat wartości estetycznych. Umiejętność ich rozpoznania i dążenia do nich, zwiększa poczucie satysfakcji z życia i podnosi jego jakość. Człowiek wrażliwy na piękno jest bardziej empatyczny, interesujący i ambitny. Piękno pogłębia jakość życia. A przecież wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe.
A jak to u Was wygląda? Czy uważacie, że w Waszej rzeczywistości takie wyzwanie to walka z wiatrakami? Czy wręcz przeciwnie, świat wokół Was staje się piękniejszy i dodaje Wam to skrzydeł? A może próbowaliście, ale ze względu na opór ze strony dzieci, odechciało się Wam? A może to nie dzieci trzeba kształtować, ale pokolenie wstecz? Ciekawi jesteśmy Waszych doświadczeń w temacie wychowania estetycznego? Dzielcie się z nami.Każdy Wasz ślad, że byliście tu, zgadzacie się z nami lub nie, jest dla nas cenny.
Linki zewnętrzne:
Wychowanie estetyczne: WIKIPEDIA
Cytat: Karol Kotłowski
Aranżacja wnętrz: przedszkole TRAMPOLINA
Pokój zabaw w domu