Szkło cieszy się duże popularnością wśród architektów, dekoratorów i projektantów wnętrz. Powszechne wykorzystanie szkła w architekturze i aranżacji wnętrz związane jest z coraz doskonalszymi technikami wytwarzania go. Przekłada się to na jego różnorodność i szeroką gamę zastosowań. Powszechne są szklane elewacje, schody, balustrady, kabiny prysznicowe, drzwi, panele, ścianki, meble. Szkło to materiał dość specyficzny, dlatego ma swoich zwolenników jak i zagorzałych wrogów. Argumenty jednych i drugich są uzasadnione. Dlatego należy je rozważyć i zastanowić się w jakich okolicznościach szkło sprawdzi się dobrze, a w jakich nie.
Arka ROBERT KONIECZNY KWK PROMES Foto: Olo Studio
Właściwości szklanych drzwi
Jedną z istotnych cech jest to, że szklane drzwi wyglądają atrakcyjnie. Nadają wnętrzu lekkości. Pasują do do każdej aranżacji, można je łączyć z innymi materiałami. Dobrze przepuszczają światło, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach ciemnych. Sprawdzą się też w miejscu, które chcemy optycznie powiększyć. Ze względu na to, że szkło doskonale znosi wilgoć, coraz częściej montuje się je w łazience.
Oprócz licznych zalet, szklane drzwi mają wady. Dla mnie najbardziej uciążliwe jest to, że słabo izolują akustycznie. Efektem czego jest niski poziom prywatności za szklanymi drzwiami. Powszechnie uznaje się też, że w przypadku aranżacji domu, w którym są dzieci nie zaleca się takiego rozwiązania. Szkło hartowane jest co prawda odporne na mechaniczne uszkodzenia, ale wciąż pozostaje materiałem, które można stłuc. Niektórzy obawiając się fantazji swoich pociech wybierają inne rozwiązania.
W jakich okolicznościach szklane drzwi to dobry wybór?
My, mimo trójki małych dzieci zdecydowaliśmy się na szklane drzwi. Dlaczego? Powodów było kilka. Po pierwsze dlatego, że podobają się nam. Po drugie, zależało nam na tym, by do mieszkania wpadało jak najwiecej naturalnego światła. Mieszkamy na parterze, więc nie jest tu zbyt jasno. Szklane, przesuwane drzwi pozwalały nam optymalnie wykorzystać przestrzeń, gdyż zabierają mało miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało nam się tak rozplanować pomieszczenia, jak chcieliśmy, bez kompromisów między funkcjonalnością a estetyką.
Nasze dzieci bawiły się w domu w chowanego za drzwiami, nie zamieniliśmy naszego mieszkania w muzeum. Do dziś wszyscy żyją, drzwi też dały radę! Co prawda, tłumaczyliśmy im jak się z nich korzysta i stawialiśmy granice, gdzie i czym można w domu rzucać 🙂 W pobliżu szklanych drzwi, mogła to być na przykład miękka poduszka.
Jeżeli urządzasz dom, mieszkanie i podobają Ci się aranżacje wnętrz z szklanymi elementami, ściankami, balustradami, schodami, to nie musisz się ich obawiać. Znając właściwości szkła, podejmiesz decyzję optymalną. Jeżeli nie jesteś pewien czy słuszną, zawsze możesz się zwrócić się o poradę architekta wnętrz. Jesteśmy po to, aby pomóc Ci wybierać dobrze.
Więcej zdjęć naszych aranżacji wnętrz, w których zostały użyte szklane drzwi znajdziesz klikając poniższy link:
Mieszkanie na Żoliborzu
Apartament w Zakopanem
Na Kabatach
Nowoczesne wnętrza w Choszczówce
Mamy nadzieję, że nas wpis był dla Ciebie pomocy i inspirujący w kwestii aranżacji wnętrz i urządzania domu.