urządzamy taras projekt domu aranżacja pod klucz projektowanie domów dom z ogrodem

Urządzamy się w plenerze

Plenerowy sezon

Urządzamy się w plenerze. Wiosna przyszła nagle i z przytupem. Jeszcze kilka dni temu były przymrozki, teraz mamy niemal letnie temperatury. W pogodne dni lubimy przebywać na świeżym powietrzu dlatego warto do tego wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy. Kto już gotów, by cieszyć się śpiewem ptaków, słońcem i przyrodą? A kogo wiosna zaskoczyła i jest jeszcze przed rozpoczęciem sezonu? Dziś opiszemy, jak urządzić balkon, taras, ogród, by dobrze służyły nam do późnej jesieni.

urządzamy ogród na lato urządzamy taras fotele i stół do ogrodu aranżacja projektowanie architekt wnętrz Warszawa Jacek Tryc

Urządzamy się na lato

Dobrze zaaranżowany taras, balkon czy ogród może stanowić dodatkową przestrzeń mieszkalną. Życie rodzinne w okresie wiosenno- letnim może w dużej mierze toczyć się w plenerze, nawet w naszym klimacie. Taka przydomowa przestrzeń  poprawia jakość życia i może dać namiastkę miłego urlopu i  pozwolić na miły wypoczynek. urządzamy taras drewno na tarasie meble ogrodowe aranżacja wnętrz Warszawa apartament na Bielanach Warszaw projektowanie wnętrz

 

Kameralnie

Urządzając ogród, taras na sezon letni warto zatroszczyć się o intymność. Nie aranżujmy go przy ulicy. Warto osłonić się  wiklinowymi lub bambusowymi panelami lub posadzić krzewy, który nie tylko uczynią miejsce bardziej kameralnym, ale też będę chronić nas od wiatru.

Taras przydomowy apartament na Bielanach meble ogrodowe ratan ogrodzenie tarasu aranżacja tarasu projekt domu Jacek Tryc architekt

Zadaszenie

Projektując taras warto pomyśleć o dachu, który, który będzie osłaniał nas zarówno przed deszczem jak  i intensywnym słońcem. Możemy zrobić trwałą konstrukcję lub korzystać z markizy lub parasola.  Każde z rozwiązań ma swoje plus i minusy. Jeżeli zdecydujemy się na stalą konstrukcję, w pochmurne dni może być tam ciemno, natomiast stabilny dach nie zostanie tak łatwo porwany przez wiatr.  Markiza i parasol pozwalają nam na regulowanie stopnia zadaszenia, ale łatwo je uszkodzić. Nie ochronią nas  w czasie gwałtownej burzy czy ulewy. Jeszcze innym sposobem na zadaszenie jest pergola z pnączami. Napewno uczyni nasz taras klimatycznym.

urządzamy taras na lato dom z ogrodem aranżacja projektowanie architekt

Meble ogrodowe

Jeżeli chcemy, aby taras czy balkon stanowił w ciepłe dni część naszego domu, to warto zainwestować w meble atrakcyjne, trwałe i specjalnie przeznaczone do użytku na zewnętrz. Takie rozwiązanie zapewni nam komfort. Jeżeli natomiast chcemy incydentalnie napić się kawy lub lampki wina na balkonie możemy wybrać mniej kosztowne meble lub nawet zrobić samemu stolik z palety czy skrzynki.

taras z widokiem na morze urządzamy taras fotele do ogrodu klimat śródziemnomrski

Oświetlenie

Warto o nim pamiętać, zwłaszcza jeżeli myślimy o tym, by  organizować  plenerowe przyjęcia. Bogata oferta oświetlenia pozwoli nam dobrać takie, które wpasuje się w klimat całej aranżacji. Jeżeli urządzamy taras w stylu romantycznym, mamy żeliwne meble i stylizowane doniczki zadbajmy również o oświetlenie w tym duchu. Aranżując swoją plenerową przestrzeń nowocześnie, będą pufy, siedziska to warto, aby lampki też korespondowały z całością. Zupełnie innego rodzaju oświetlenie wybierzemy na taras w klimacie śródziemnomorskim, gdzie powinno ono pasować do ratanu, trawy morskiej i odpowiedniej kolorystki.

taras śródziemnomorski klimat nad morzem aranżacja tarasu projekt apartament nad morzem

Balkon

Niewielki balkon też może być miejscem, które pozwoli na kontakt z przyrodą i wypoczynek. Aranżacja balkonu wymaga trochę więcej dyscypliny niż  organizacja ogromnego tarasu czy ogrodu, musimy także  jasno sprecyzować potrzeby,  ale przy odrobinie kreatywności na pewno uda nam się stworzyć miejsce, które pozwoli nam na miły wypoczynek na łonie natury.

urządzamy mały balkon Warszawa Śródmieście projektowanie mieszkań domów apartament w Kamienicy

urządzamy balkon w mieście Apartament w starej Kamienicy Apartament Warszawa Mokotów

Piknik

Tych wszyskich, którzy nie mają przydomowej przestrzeni do letniej adaptacji, zachęcamy do pikników na świeżym powietrzu. O korzystnym wpływie przebywania na dworze wiemy dobrze wszyscy. Odrywajac się od komputera, telewizora nasz mózg odpoczywa, wychodząc na  powietrze dostarczamy organizmowi więcej tlenu, dzięki czemu poprawiamy jego kondycję. Latem na słońcu wytwarza się w naszym organizmie witamina D3 tak ważna dla dobrego funkcjonowania. Urządzamy się w plenerze, nie tylko dlatego, żeby było nam miło i przyjemnie, ale rownież w trosce o nasze zdrowie. Świetnym pomysłem na miłe chwile  spędzone na łonie przyrody jest turystyczny hamak, który możemy rozwiesić sobie w lesie czy parku i cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody. 

urządzamy piknik blog design architekt life styl Jacek Tryc pracownia projektowania wnętrz

 

urządzamy piknik hamak las life styl architekt wnętrz blog inspiracje

A wy jak lubicie spędzać czas na dworze? Urządzacie plenerowe imprezy, grille? Może chcecie się podzielić z nami jakąś ciekawą aranżacją tarasu lub balkonu? A może z czymś macie kłopot potrzebujecie porady? Zachęcamy do dialogu i komentarzy.

 

Zdjęcie balkonu w kamienicy pochodzi z realizacji: Apartamentu na Bielanach
a więcej zdjeć apartamentu na Bielanach znajdziecie tutaj.

Hamaki turystyczne znajdziecie min. w sklepie: wHamaku