PARKIET
Drewno jest popularne i chętnie stosowane w budownictwie i wnętrzach od dawna. Parkiet znany był już w XVII wieku. Dzięki szczególnym właściwością drewna do dziś jest cenionym materiałym wykończeniowym. Przez lata stworzono wiele możliwości zastosowania drewna w domu i nieustannie powstają nowe sposoby wykorzystania go, konserwacji i obróbki.
PODŁOGA OLEJOWANA
Jednym z rodzajów podłogi stosowanych w naszych projektach jest olejowanie drewno. Taki parkiet ma wiele zalet, dlatego śmiało proponujemy je naszym klientom. Mimo wielu lat obecności na rynku, wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Tym, co przekonuje zainteresowanych, lecz niezdecydowanych jest wizyta w naszym mieszkaniu, w którym położony jest dębowy, olejowany parkiet.
WALORY
Istotny wpływ na wybór miało to, że jest po prostu ładna. Naturalna olejowana dębina stała się ozdobą naszego minimalistycznego wnętrza, na datek skutecznie je ociepliła wizualnie. Taki rodzaj konserwacji w doskonały sposób wydobywa kolor drewna, podkreśla jego strukturę. Olejowana podłoga jest przyjemna w dotyku – ciepła i fakturalna. Dzięki temu, mimo iż mieszkamy w środku miasta, mamy codzienny kontakt z naturą. Ciepło naturalnego drewna było dla nas istotne w tego rozwiązania, gdyż nasze pociechy uwielbiają bawić się na podłodze i biegać boso. Przy trójce małych dzieci szukaliśmy czegoś odpornego na zniszczenie: samochodziki, klocki, rozlane soczki… Wydawać się może, że surowa podłoga nie sprosta takiemu wyzwaniu, a jednak sprawdziła się. Jeżeli podłoga olejowana zostanie uszkodzona, można w prosty sposób przywrócić jej dobry stan – miejscowo szlifując i olejując, bez konieczności cyklinowania całej powierzchni. Właściwości antystatyczne sprawiają, że podłoga olejowana jest dobrą propozycją dla aranżacji domów, w których mieszkają alergicy lub chorzy na astmę.
GDZIE MOŻEMY ZASTOSOWAĆ PODŁOGĘ OLEJOWANĄ?
Nadaje się ona do każdego pomieszczenia. Może być użyta w salonie, kuchni, pokoju dziecięcym. Świetnie sprawdzi się w korytarzu, łazience czy sypialni. Najwięcej kontrowersji i wątpliwości budzi zastosowanie jej w pomieszczeniach sanitarnych. Obawy dotyczą tego, że drewno odkształci się na skutek kontaktu z wodą i zaszkodzi jej panująca w łazience wilgoć. Warto tu dodać, że olejowana podłoga oddycha, gdyż olej nie zamyka porów drewna. Dzięki czemu jest ona odporna na ich działanie, zachowując wymiar i kształt. Dla zwiększenia jej elastyczności można w pomieszczeniach szczególnie wrażliwych zastosować kit szkutniczy, używany przy budowie łodzi, który wypełni szpary miedzy deskami i dodatkowo zabezpieczy ją przed rozsychaniem.
Foto: Marcin Czechowicz Stylizacja: Marynia Moś
Publikacja „M jak mieszkanie”
PIELĘGNACJA
Pielęgnacja parkietu olejowanego jest specyficzna, ale niezbyt skomplikowana. Bezwględnym warunkiem zachowania jej właściwości i walorów jest stosowanie środków przeznaczonych do takich właśnie powierzchni. Olejowanie powinno się odbywać mniej więcej raz na kwartał. Nie jest to jednak specjalnie trudne. Czystą, wysuszoną podłogę należy zakonserwować specjalnym olejem i pozostawić przez 2-3 godziny do wchłonięcia. Tak zabezpieczoną podłogę myjemy według uznania i potrzeby wodą z odrobiną rozcieczonego preparatu. Ot cała filozofia.
TRWAŁOŚĆ
W naszym mieszkaniu podłoga olejowana sprawdza się doskonale od ponad 9 lat.
Nasz dom tętni życiem. W kuchni codziennie przygotowywane są posiłki, czasami się coś rozleje, czasami coś rozsypie, zabrudzi …
Często przyjmujemy gości. Nie witamy ich miękkimi kapciami, aby nie zarysowali podłogi. Urządzamy imprezy, chodzimy w szpilkach, tańczymy. Zimą niejednokrotnie przynoszony jest na butach śnieg z solą, który robi kałuże w przedpokoju. Zabrudzenia usuwają się bez większych problemów. A podłoga wciąż wygląda dobrze.
Jeżeli podoba Ci się takie rozwiązanie, to my polecamy je z przekonaniem, które wynika z naszego dobrego doświadczenia. PRZETESTOWALIŚMY JE W TRUDNYCH WARUNKACH 🙂
Na koniec warto dodać, że olejować można różne rodzaje drewna i barwić je na wiele kolorów.
Więcej zdjęć naszych realizacji z olejowaną podłogą znajdziesz w zakładce:
Żoliborski minimalizm
Apartament w Zakopanem
Mieszkanie na Bemowie
Projekt na Powislu
Mieszkanie na Białołęce
Jeżeli ten wpis Cię zainteresował, wydał Cię przydatny lub przeciwnie, masz zupełnie inne zdanie na te temat, zachęcamy dyskusji.
Zostaw swój komentarz!