Pochwała niekonsekwencji w projektowaniu wnętrz

 Dobry projekt wnętrz to taki, który czyni pomieszczenie funkcjonalnym i estetycznym. Jest przemyślany. Człowiek czuje się w nim dobrze. Nie wpada na drzwi ani meble, przemieszczając się po domu,  nikt nie dostaje oczopląsu od zmieniających się intensywnych barw w pomieszczeniach. Jest spójny, harmonijny, przemyślany i konsekwentny. A co jeśli … zamarzy nam się trochę tę monotonię przełamać,  wprowadzić do wnętrza coś, co jest zupełnie z innej bajki? Czy skazani jesteśmy na porażkę, czy zrujnujemy koncepcje architekta wnętrz i spędzone z nim godziny na szukaniu najlepszych rozwiązań?  Absolutnie nie! Niejednokrotnie, taki pozornie niepasujący element aranżacji, może nadać wnętrzu swoistego charakteru i uroku.

Lite drewno w nowoczesnych mieszkaniach

Drewniane belki podtrzymujące strop to często spotykany element we wnętrzach w rustykalnym stylu. Na zdjęciu mamy dom urządzony nowocześnie, zlokalizowany na warszawskim Żoliborzu. Pozornie belka pod sufitem w takiej aranżacji   może wydawać się zupełnie od czapy, a jednak … doskonale uzupełnia aranżacje tego salonu. Wprowadza odrobinę natury, luzu i sielskości. Podobną funkcję pełni ścianka z litego drewna w ascetycznych wnętrzach trzypokojowego mieszkania w bloku. Wszystko tu jest białe, minimalistyczne i proste. Decha z litego dębu, w której są szpary, widoczne słoje, jest nierówna, wciąż pracuje, przełamuje monotonię wnętrza i nadaje mu trochę swobody. W przypadku nowoczesnego apartamentu z transparentnymi, szklanymi drzwiami i ograniczoną do minimum ilością mebli, szarościami i prostotą detalu, drewniana belka przy drzwiach robi za główną dekorację wnętrza. Ten właśnie z pozoru niepasujący detal czyni mieszkanie innym niż wszystkie.

nowoczesna kuchnia folkowe biblioteczka poduchy Jacek Tryc Projektowanie wnętrz Architekt Warszawa dobry architekt Aranżacja wnętrz ciekawa lampa sufitowa meble na wymiar dom na Żoliborzu pianino stól krzesła sofa kanapa mapa balustrada

meble kuchenne drewno w kuchni dębina szafka naturalne drewno w domu ładne meble kuchenne

wnętrzaszklane drzwi architekt wnętrz projektowanie wnętrz warszawa Jacek Tryc projektowanie szkło drzwi wewnętrzne szkło hartowane

Pancerne łóżko w stylistyce shabby chic 

Po takim zestawieniu nie można spodziewać się niczego dobrego.  Romantyczne, przecierane meble  – chociaż  w tym przypadku, są to raczej takie przecieranki w bardziej miejskim niż ludowym stylu – w zestawieniu z metalowym łóżkiem w klimacie raczej loftowym … intrygujące!  Kiedy klient przedstawił nam swoją wizję aranżacji tego pokoju i metalowego spawanego łóżka, sami mieliśmy pewne obawy jak to się wkomponuje w całość.  Kiedy jednak już udało nam się je zaprojektować, wykonać i  wstawić na miejsce, okazało się, że jest super. Powstało wnętrze wyjątkowe.

shabby chic styl korytarz meble stre apartament Mokotów dom w kamienicy

loftowe klimaty, loftowy styl metalowe łóżko ładna dziewczyna odpoczynek

loftowe klimaty, loftowy styl metalowe łóżko ładna dziewczyna dopoczynek

Antyki we współczesnych aranżacjach 

Niektóre meble mają dla nas duże znaczenie, są rodzinna pamiątką, albo urzekają nas swoją formą lub też są niezwykle wygodne i nie zamierzamy się ich pozbywać bez względu na to, czy robimy remont, czy się przeprowadzamy. Żyją z nami i już. Łączenie pamiątkowych mebli z nowoczesnym wzornictwem nie jest proste. Należy pamiętać, że to co świetnie wygadało u babci w domu, nie koniecznie musi doskonale prezentować się  mieszkaniu w bloku. Stare meble wprowadzamy do współczesnych aranżacji ostrożnie.  Pamiętajmy, aby nie przesadzić, bo ich nadmiar może sprawić, że stracą swój urok. Natomiast wprowadzone z powściągliwością i wyczuciem staną się wspaniałą ozdobą naszego mieszkania.

antyki w nowoczesnym mieszkaniu jak łączyć stare i nowe stare meble kawalerska projektowanie wnętrz warszawa Jacek Tryc architekt

stolik art deco nowoczesne wnętrza shabby chic styl korytarz meble stare apartament Mokotów dom w kamienicy

Detale 

Doskonałym sposobem na  zmianę stylu aranżacji wnętrza są detale, które pozwalają nam kreować  przestrzeń w dowolny sposób.   Nie bój się zmian, odważnie nadawaj swojemu wnętrzu takiego charakteru jaki chcesz. Można go osiągnąć prostymi zabiegami. Niech Twoje wnętrze, będzie wyjątkowe jak Ty!

nowoczesna kuchnia folkowe biblioteczka poduchy Jacek Tryc Projektowanie wnętrz Architekt Warszawa dobry architekt Aranżacja wnętrz

Masz pomysł na takie przełamanie konwenansu? A może uważasz, że takie mieszanie stylów psuje dobry projekt. Ciekawi jesteśmy Twojej opinii na ten tamat. Jeżeli się z nami zgadzasz napisz to w komentarzu, jeżeli masz inne zdanie tym  bardziej … napisz. Podyskutujmy!

Linki do galerii projektów wykorzystanych we wpisie:

Lampa BELLA wisi w DOMU NA ŻOLIBORZU

Ścianka z litego drewna znajduje się w NOWOCZESNYM MIESZKANIU DLA RODZINY
Drewniana framuga pochodzi z projektu: MIESZKANIE W CHOSZCZÓWCE 

Metalowe łóżko znajduje się w APARTAMENCIE NA MOKOTOWIE
Antyki  W KAMIENICY NA SOLCU
Folkowe poduszki, to dekoracja z MIESZKANIA NA BIAŁOŁĘCE
Drewniane dekoracje z rozetą to element aranżacji APARTAMENTU W ZAKOPANEM zdjęcia te zostały opublikowane w magazynie M jak mieszkanie   ich autorem jest Marcin Czechowicz, stylizacja Marynia Moś.