5 czerwca 2018 w restauracji Antrakt na tyłach Teatru Komedia odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników 3 edycji konkursu: Nagroda Brukalskich organizowanego przez Stowarzyszenie Żoliborzan. Nagradzana była architektura Żoliborza z lat 2014-2017.
Nagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich to honorowe wyróżnienie dla inwestora (spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, osób indywidualnych, dewelopera) i promocja dobrych inwestycji budowlanych na terenie Żoliborza. Przez pojecie inwestycji rozumiany jest tu zarówno remont jak i budowa nowego obiektu, która została zrealizowana na Żoliborzu w poszanowaniu charakteru i klimatu dzielnicy. Celem jest wskazanie dobrych praktyk, zachęcanie inwestorów planujących realizacje budowlane na terenie dzielnicy do uwzględniania w swoich projektach specyfiki Żoliborza, a także uwrażliwianie mieszkańców na piękno otaczającej ich architektury. Ważnym aspektem nagrody jest też uhonorowanie Barbary i Stanisława Brukalskich, którzy mieli ogromny wpływ na wygląd naszej dzielnicy. W 3 edycji przyznano 8 tablic i 6 dyplomów honorowych.
Stowarzyszenie jest organizacją apolityczną, nawiązującą do działalności istniejącego w latach 1933-1939 na Żoliborzu stowarzyszenia. Jest organizacją społeczną i promuje dobre inwestycje architektoniczne na terenie dzielnicy. Działa na rzecz rozwoju Żoliborza i poprawy warunków życia jego mieszkańców, ochrony wartości zabytkowych i przyrodniczych dzielnicy oraz utrwalenia jej patriotycznych i społecznych tradycji. Stowarzyszenie Żoliborzan interesuje się aktualnymi problemami dzielnicy, działalnością społeczną i kulturalną. Dba o pamięć historyczną i propaguje wiedzę o Żoliborzu. Tu narodził się też pomysł i idea konkursu: Nagroda Brukalskich. Laureaci są wybierani spośród zgłoszonych kandydatów przez jury w skład, którego wchodzą wybitni znawcy architektury i Żoliborza. Są to: architekt Maria Brukalska (synowa Barbary i Stanisława Brukalskich), prof. Maria Leśniakowska (history sztuki), prof. Elżebieta Mazur (autorka monografii o Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) architekt Andrzej Bulanda (Żoliborzanin, pracownik naukowy o międzynarodowym dorobku), Tomasz Pawłowski (miłośnik Żoliborza, autor książki „Żoliborz. Przewodnik historyczny”) i Antoni Ożyński (prezes Stowarzyszenia Żoliborzan i koordynator Nagrody Brukalskich)
Za wzorcowe, zgodne z zasadami konserwatorskimi podejście do renowacji i konserwacji zabytkowego budynku o wybitnych wartościach artystycznych, historycznych i naukowych. Remont elewacji został przeprowadzony tak, że zostały częściowo zachowane i wyeksponowane ślady po ostrzale artyleryjskim z okresu II wojny światowej, jako świadka historii.
Nagrodzone za wprowadzenie architektoniczno – przestrzennej formy pomnika – muzeum, silnie oddziałującego na widza. Obiekt upamiętnia jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski.
Za dobrze zaplanowany układ urbanistyczny osiedla oraz wysokie walory architektoniczne minimalistycznej, neomodernistycznej formy osiedla, która została dobrze wkomponowana w otaczającą zieleń. Kolejną cechą, godną pochwały na Żoliborzu Artystycznym jest wprowadzenie elementów sztuki w przestrzeń publiczną, dzięki czemu miejsce pełni również funkcję edukacyjno – poznawczą i podtrzymuje pamięć o żoliborskich artystach.
Uhonorowany za konsekwentną, wzorcową i zgodną z zasadami konserwatorskimi konserwację modernistycznego budynku z 1937 roku, który został zbudowany w duchu Le Corbusiera i stanowi dużą zabytkową wartość dzielnicy.
Nagrodzony został za nadanie mu nowej, nawiązującej do estetyki modernistycznej kolorystyki. Jury wskazuje budynek jako modelową realizację i wzór dla planowanych w przyszłości remontów elewacji w tym obszarze.
Doceniony za wzorcową i zgodną z zasadami konserwatorskimi renowację modernistycznego budynku, dbałość o zachowanie oryginalnych detali architektonicznych, zaprojektowanych przez wybitnego architekta dwudziestolecia międzywojennego.
Dom z lat 30. Prawdopodobnie zaprojektowany przez Romualda Gutta dla Spółdzielni Techników Magistratu. W czasie II wojny światowej dom zastał poważnie uszkodzony, w latach 40. odbudowano go, ale bez nawiązania do pierwotnego układu cegieł w otworach okiennych. W latach 2012-2014 właściciele domu odnowili elewacje budynku według pierwotnego projektu z zastosowaniem charakterystycznej betonowej cegły.
Realizacja ok. 1960 roku. Budynek miał wyjściowo małą wartość architektoniczną. Dzięki dobrze przeprowadzonej renowacji zyskał nowe walory, doskonale wpisując się w kontekst Żoliborza Oficerskiego. Jury podkreśla, że budynek może być wzorcową realizacją dla innych domów w okolicy.
Wręczenie tablic i dyplomów honorowych laureatom konkursu: Nagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich było niezwykle miłym i ważnym wydarzeniem społecznym. Na uroczystmym ogłoszeniu spotkało się wielu mieszkańców. Wieczór ten doskonale wpisał się w integracyjną idee Stowarzyszenia Żoliborzan. Takie chwilę pełnią wążną rolę w życiu dzielnicy, są promocją dobrą architekturę, utrwaleniem pamięć historyczną oraz promocją lokalnego patriotyzmu.
Jeżeli interesujesz się Żoliborzem, jego architekturą oraz naszymi lokalnymi realizacjami to zapraszamy Cię do innych naszych wpisów z tej tematyki:
Przyszłość będzie inna. Relacja z wystawy
Będzie nam niezmiernie miło jeśli zostawisz tu ślad swojej obecności w postaci komentarza pod tym postem.