(…) estetyka może być pomocna w życiu
nie należy zaniedbywać nauki o pięknie
Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać
kształt architektury rytm bębnów i piszczałek
kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów (…)
PANI DOMU
Zostając mamą zrezygnowałam z pracy zawodowej. Znajomi, nieznajomi reagowali na to różnie. Jedni zazdrościli, inni współczuli. Dominującą tendencją było stwierdzenie, że KURA DOMOWA to kiepski wybór, że się marnuję i perspektywy marne. Osobiście średnio mnie to interesowało, co inni na ten temat sądzą. Ja byłam przekonana, że jestem na swoim miejscu, na brak zajęć nie narzekałam i co najważniejsze: nie czułam się KURĄ DOMOWĄ ale PANIĄ DOMU.
Bluzka kupiona w sklepie internetowym: www.decobazaar.com PRODUCENT: maszynownia
Lubię dbać o dom, układać kwiaty w wazonie, serwować rodzinie obiady, wieszać pachnące pranie, dziergać na drutach itd. itp. Wszystkie te zajęcia zawsze traktowałam bardzo poważnie. To był mój długoterminowy, poważny projekt. Codziennie szykowałam się do pracy. Stworzyłam swój własny dress code. Makijaż, fryzura, biżuteria. Koleżanki pytały mnie często, czy mi się chce i po co w ogóle to robię. Odpowiadałam zawsze, całkiem na serio, że przecież jestem w PRACY! Pracuję w domu! Dziś sytuacja nieco się zmieniła.Co prawda nadal pracuję w domu, ale mam trochę inny zakres obowiązków. O tym jak to wyglada aktualnie pisałam tutaj
Foto: Marcin Czechowicz, stylizacja Marynia Moś, publikacja M jak mieszkanie
KURA DOMOWA
Degradacja w tej profesji jest niezbyt skomplikowana, zwłaszcza, że ścieżka kariery zależy od osobistej samooceny. Miała miejsce tego lata. Trójka naszych dzieci wyjechała na obóz. Dla mnie wymarzona sytuacja. Przez 12 dni luzik, odpoczynek, dużo snu, ZERO SPRZĄTANIA! Bo przecież bałagan robią tylko dzieci. Ja nie bałaganię wcale, mąż trochę, ale jak nabrudzi to posprząta po sobie. Taki był plan. Minął wieczór i poranek dzień pierwszy, drugi, trzeci… Zaczęłam być dziwnie poirytowana. Kolejny dzień zastanawiałam się nad przyczyną niezadowolenia.
I kiedy wreszcie odkryłam, co mnie wkurza … ogarnęłam mieszkanie. Odzyskałam równowagę.
Okazało się, że w nieładzie, chaosie, który przez kilka dni wygenerowaliśmy z mężem, żyje się źle. Ze spełnionej PANI DOMU zamieniłam się w zgorzkniałą kurę domową, której nic się nie chce. Sterty rachunków, paragonów, reklamówek, ubrań porozrzucanych to tu to tam, sprawiły, że nic nie mogłam znaleźć, nie byłam w stanie konstruktywnie pracować. Szybko zrozumiałam, że to nie moja bajka. Po raz kolejny przekonałam się, jak ważna jest harmonia, ład i estetyka. Ogranizacja przestrzeni ma duży wpływ na naszą psychikę.
CO NA TO POETA?
Zbigniew Herbert w POTĘDZE SMAKU pisał, że:
(…) estetyka może być pomocna w życiu
nie należy zaniedbywać nauki o pięknie
Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać
kształt architektury rytm bębnów i piszczałek
kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów (…)
Ważne jest to abyśmy dbali o swój wygląd, otoczenia, domu, podwórka. Piękno jest wartością, którą często traktujemy jako pewnego rodzaju luksus lub coś niepotrzebnego. Dbałość o ład nie musi być związana jest z bogactwem czy fanaberią. Znam wiele osób, które uzasadniają panujący wokół nich chaos brakiem pieniędzy, czasu lub innymi deficytami. A prawda jest taka, że potrzeba do tego przede wszystkim wrażliwości estetycznej. Bo znam też takich, którzy dzięki niej, robią piękne rzeczy z niczego, znajdą w second handzie lub pchlim targu ikony designu za grosze. Kluczem do sukcesu jest wrażliwość na piękno.
KREUJEMY SIEBIE I SWÓJ ŚWIAT
W ciagu tych kilku dni, kiedy nie dbałam o swój dom, przekonałam się o tym, w jak dużym stopniu kreujemy swoją rzeczywistość. I jak bardzo to kim jesteśmy i jaką odgrywamy rolę w życiu zależy od nas samych. To my każdego ranka malując się, ubierając, czesząc czynimy świat ładnym albo brzydkim. Tak jak w przypadku mody, makijażu, stylizacji, tak samo w aranżacji wnętrz – Ty stwarzasz się i swoje otoczenie. Zmieniając strój, zmieniasz rolę. Urządzając mieszkanie jest podobnie. A kiedy już to zrobisz, to zostaje codzienna dbałość o formę.
PROPORCJE
Czasami do zmiany wizerunku wystarczy inna fryzura, strój, czy makijaż. W zależności od tego jak się ubierzesz, tak się czujesz. Podobnie sprawa ma się z otoczeniem. Jeżeli nasze podwórka, przestrzeń, w której żyjemy, czy wnętrza naszego biura, domu są harmonijne, proporcjonalne, funkcjonalne i ładne my jesteśmy spokojni, kreatywni i pozytywnie nastawieni do życia. Nie tracimy energii na walkę z przestrzenią, ale wtapiamy się w nią, jesteśmy z nią w symbiozie.
PSYCHICZNE SKUTKI OBCOWANIA Z PIĘKNEM
Dobry podział przestrzeni, wnętrza pozbawione zbędnych przedmiotów, odpowiedni dobór kolorów, to wszystko czyni dom przyjaznym miejscem dla sztuki, która wchodzi z Tobą w dialog, pobudza lub łagodzi zmysły, przemawia, koi i inspiruje.
FREZO Wall Design
Antonina Samecka w książce „Modoterapia” pisze tak: Ubrania mają nam pomóc wejść w rolę, jak dobra muzyka wprowadzić odpowiedni nastrój.
Wydaje mi się, że podobnie rzecz się ma przestrzenią wokół nas. Ona może sprawić, że będziesz czuć się jak księżniczka, modern women czy kura domowa. Ty wybierasz …
W następnym poście, ciągnąc wątek POTĘGI SMAKU Zbigniewa Herberta, będzie o tym, że nie należy zaniedbywać nauki o pięknie. Czyli o tym, jak uczyć kształtować wrażliwość estetyczną u dzieci i jak urządzać wnętrza dla dzieci.
Będzie nam niezmiernie miło jeśli zostawisz w komentarzu znak swojej obecności tutaj. Zgadzasz się z nami, czy nie … może Twoje doświadczenia lub opinie są zupełnie inne niż nasze. Chcielibyśmy je poznać .
Odnośniki i inspiracje:
MODOTERAPIA Antonina Samecka
decobazaar
Mieszkanie na Żoliborzu
Apartament na Mokotowie
Apartament na Bielanach
Tapety z duszą