Dobrodziejstwa technologii
Wielu z nas korzystając z dobrodziejstw technologii, zamiast tradycyjnych książek czyta e-booki lub słucha audiobooków. Są one doskonałym rozwiązaniem w domu i podróży, zajmują mało miejsca. Do ich publikacji nie potrzeba papieru, są więc ekologiczne.
Pachnie i szeleści…
Mimo coraz większej popularności czytników elektronicznych, wciąż nie brakuje osób, dla których wydrukowana na papierze książka stanowi dużą wartość. Bez wątpienia ma ona w sobie pewien czar. Pachnie, szeleści przy przewracaniu stron, można jej dotknąć, obejrzeć okładkę. Z tradycyjnie wydaną książką wchodzimy w relację wieloma zmysłami. Oddziałowuje na nas nie tylko swoją treścią, ale i formą. Skoro książki wciąż są dla niektórych skarbem, warto zadbać o to, by były właściwie przechowywane.
Domowa biblioteczka
Nie ma oczywiście jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Domowa biblioteczka to mebel osobliwy. W domu, w którym jest dużo książek, na dodatek są one często używane, stanowią integralną część ducha domu, współgrają z panującą w nim atmosferą, zajmują dużo miejsca, są wyeksponowane i łatwo dostępne.
Biblioteczka w salonie to swego rodzaju manifest domowników: To czytamy! To nas interesuje! To nas kształtuje! Wchodząc do salonu z książkami, od razu dowiadujemy się czegoś o gospodarzach, a kolorowe pozycje na półce zachęcają do rozmowy, proponują tematy. Książki nie tylko budują atmosferę, ale też ładnie wyglądają we wnętrzu. Pamiętajmy jednak, że aby otwarta biblioteczka była elementem dekoracji wnętrza, powinna być utrzymana w porządku. Leżące na niej papiery, sterty rachunków i zakurzone słowniki nie będą ozdobą.
Półki na książki
Jeżeli nie mamy miejsca, aby wszystkie nasze książki znalazły honorowe miejsce w domu, możemy wygospodarować kilka półek na te, z których aktualnie korzystamy. Wybrać z naszego księgozbioru pozycje mające dla nas szczególne znaczenie, po które często sięgamy. Pozostałe zabezpieczyć i schować z w palaczu, na strychu, aby tam czekały na swój czas.
Foto: Marcin Czechowicz, stylizacja Marynia Moś, publikacja „M jak mieszkanie”
Czytelnia
Komfortowym rozwiązaniem jest specjalne pomieszczenie na książki. Jeżeli są nam one potrzebne do pracy, może to być gabinet. Jeżeli lubimy czytać w odosobnieniu, może to być pokój z wygodnym fotelem lub kanapą i dobrym oświetleniem.
Szafka na książki
Niekiedy książki przechowujemy w zamkniętych szafkach. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w domu, w którym są małe dzieci. Chcemy, aby nasz księgozbiór był pod ręką, a jednocześnie zależy nam na tym, aby nasze pociechy nie zniszczyły go. Książki zamknięte w szafce polecamy również tam, gdzie są alergicy. Łatwiej wówczas utrzymać porządek, książki nie są siedliskiem kurzu.
Foto: Jacek Kucharczyk
Biblioteczka w łazience
Wśród naszych klientów są też wielbiciele czytania w wannie. Biblioteczka w łazience to dość ekstrawagancka propozycja, ale ma ona swoich zwolenników. Funkcja łazienki nie musi być ograniczona do higieny. Dla wielu osób jest ona miejscem relaksu i odpoczynku, niejednokrotnie właśnie z książką w ręku. Salon kąpielowy z biblioteczką to rozwiązanie niebanalne i bez wątpienia klimatyczne. My jesteśmy za … jeżeli odpowiada na potrzeby domowników.
Projekt dla czasopisma „Dobre wnętrze”
Projekt dla czasopisma „Dobre wnętrze”
Biblioteczka na schodach
Dążenie do optymalnego zagospodarowania przestrzeni w domu, często owocuje ciekawymi rozwiązaniami. Połączenie stalowych schodów z drewnianymi półkami okazało się niezwykle efektowne. Biblioteczka na schodach jest pojemna, łatwo z niej korzystać, a jednocześnie ociepla pomieszczenie. Naturalne drewno przełamuje surowość stalowej konstrukcji, a kolorowe książki ożywiają minimalistyczne wnętrze.
Książki w sypialni
Ci, którzy lubią czytać książki przed snem mogą zamontować sobie półki nad łóżkiem. Czasami trzeba trochę pokombinować, ale zachęcamy do kreatywnej realizacji swoich potrzeb. Jeżeli sypialnia ma nietypowy układ, warto wykonać meble na zamówienia, by móc z niej korzystać tak, jak lubimy.
Pomysłów na to, jak przechowywać książki jest wiele. Spośród możliwych rozwiązań wybieramy takie, które w pełni odpowiada naszym potrzebom, możliwościom i pragnieniom.
Ciekawi jesteśmy jak wyglądają Wasze biblioteczki? Może wcale to nie są meble, a plik w komputerze lub czytnik elektroniczny. Ilu z Was kupuje tradycyjne książki? Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi opiniami i doświadczeniami na ten temat.
Foto: Tom Chodziński
Poniżej znajdziecie linki do galerii zdjęć prezentowanych we wpisie:
Biblioteka w salonie
Szafa z regałem na książki
Dębowy regał w salonie
Szafki na książki w wyspie kuchennej
Biblioteczka przy schodach
Półki na książki w sypialni
Póki nad kanapą
Relaks przy lampie MILO
Będzie nam miło, jeżeli pozostawicie ślad swojej obecności tu.