Wiosenne przesilenie
Wielu z nas na przedwiośniu odczuwa wyraźny spadek sił witalnych. Jesteśmy zmęczeni, senni, rozdrażnieni i mamy trudności z koncentracją. Przesilenie wiosenne to nie mit. Jest ono po prostu reakcją naszego organizmu na deficyt słońca w trakcie zimy, mniejszą aktywność i dietę uboższą w minerały i witaminy. Nasze ciało domaga się, by zwolnić nieco tempo, odpocząć, wyspać się. Jeżeli mamy możliwość, zaplanujmy na przedwiośnie urlop, jeżeli nie możemy, spróbujmy odpocząć w domu, gdzie czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Dom jest dobrym miejscem na wypoczynek, pod warunkiem, że przewidzieliśmy w nim miejsce na relaks. Nie od razu musi to być strefa SPA, basen, jacuzzi czy ogród zimowy. Czasami krótka drzemka po obiedzie w komfortowo urządzonej sypialni sprawi, ze odczujemy wyraźny przypływ energii.
Sypialnia
Jeżeli mamy możliwość aranżacji mieszkania tak, aby wyraźnie wydzielić strefę prywatną, nie wahajmy się, nawet jeśli ceną miałby być odrobinę mniejszy salon lub przedpokój. Takie rozwiązanie daje duży komfort użytkowania i pozwala na swobodę w różnych sytuacjach domowych. Azyl, w którym można się wyciszyć, zamknąć, zdrzemnąć nawet wtedy, gdy w pozostałych pomieszczeniach tętni życie.
Nie rezygnujmy jednak z sypialni, jako osobnego pomieszczenia, nawet wtedy, gdy metraż naszego mieszkania nie jest zbyt duży. Jeżeli to, możliwe starajmy się wygospodarować miejsce, w którym stanie wygodne łóżko, a my będziemy mogli zregenerować siły. Rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni mogą być przesuwane drzwi lub choćby kącik do spania.
Materac
Ważnym elementem skutecznego odpoczynku w sypialni jest odpowiedni materac. Pod uwagę należy wziąć jego rodzaj, czyli to, z czego jest wykonany, twardość, dostosowana do wagi i wielkość. Praktyczny przewodnik o tym, jakie parametry powinien mieć materac znajdziecie na stronie internetowej: materace-dla-ciebie.pl.
Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz
Na komfort snu ma też wpływ rodzaj pościeli, odpowiedni dobór kołdry i rodzaj poduszek. Pamietajmy aby, dobrać odpowiednią do naszych upodobań grubość przykrycia, dobierzmy taki rodzaj pościeli, który będzie działał pozytywnie na nasze zmysły. Materiałów do wyboru mamy mnóstwo, są pościele z satyny, lnu, bawełny, ostatnio pojawiły się też poszewki z jerseyu, który jest niezwykle miły w dotyku, na dodatek się nie gniecie.
Wybór poduszek też na rynku jest duży. Mogą być wypełnione puchem, pierzem, pianką, specjalne do spania na wznak, na boku itd. Ciekawym rozwiązaniem dla wymagających są poduszki z łuski gryki czy proso. Przepis jak wykonać ekologiczne jaśki znajdziecie TUTAJ
Oświetlenie
Tym, co w dużej mierze, decyduje o klimacie sypialni jest jej właściwe oświetlenie. Nastrojowa lampka sprawi, że pomieszczenie stanie się romantyczne, a odpowiednio usytuowane światło przy łożku pozwoli nam poczytać przed snem. W sypialni szczególne ważne jest to, aby oświetlenie miało różne źródła i moc. Należy o tym pamiętać, już na etapie projektu, aby później nie plątać się w kablach i przedłużaczach.
Wsłuchaj się w siebie!
W dobrze zaaranżowanej sypialni budzimy się wypoczęci. Możemy w niej komfortowo odpocząć i nabierać siły do nowych wyzwań. Nie ma jednego idealnego przepisu na to, jaka powinna być sypialnia. Zawsze punktem wyjścia do optymalnego rozwiązania jest konkretny człowiek i jego potrzeby, styl życia. Zanim zaczniesz urządzać sypialnię marzeń, zapytaj sam siebie, co Ci się podoba, co Ci służy, czego pragniesz, jak chcesz odpoczywać? Miło nam będzie, jeżeli podzielisz się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.
Więcej zdjęć realizacji użytych w poście znajdziecie tutaj:
Sypialnia klasyczna: Apartament z salonem kąpielowym
Sypialnia za szklanymi drzwiami: Mieszkanie w Choszówce
Sypialnia z sarenką na ścianie: projekt ponadczasowy i Żoliborski minimalizm
Sypialnia z tapicerowaną ścianą: Mieszkanie na Kabatach
Wnęka do spania w kawalerce: Kawalerka w kamienicy
Biało-szara sypialnia: Apartament w Sopocie
Sypialnia na poddaszu: Dom na Żoliborzu